Skip to main content

Jak długo goi się skóra po zamykaniu naczynek laserem?

Zmiany naczyniowe, w tym pękające naczynka (inaczej nazywane teleangiektazjami), nieraz potrafią bardzo negatywnie wpływać na jakość życia, a nawet osłabiać samoocenę. Nasi eksperci są tego świadomi, dlatego też oferują Pacjentom sprawdzone sposoby na ich usunięcie. Czy jednak zamykanie naczynek laserem jest bezpieczne – jak długo goi się po nim skóra i w jaki sposób można wesprzeć ten proces?

Pękające naczynka pod lupą

Rozległe pękające naczynka określa się też “pajączkami”. Choć dają one nieestetyczny efekt, same w sobie nie są zagrożeniem dla zdrowia. Niewątpliwie należy jednak poddać je bacznej obserwacji, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do większych zmian, jak chociażby trądzik różowaty. Jedni mają większą skłonność do tego typu schorzeń, inni nie mają jej wcale. W dużej mierze oddziałują na to czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu. Możemy jednak wpływać na to, co z tym zrobimy.

Jedną z najskuteczniejszych metod zamykania i usuwania naczynek jest laseroterapia. Jej zaletą jest szybkość poszczególnych zabiegów, a także wyjątkowa skuteczność. Co więcej, zabiegi laserowe są bezpieczne i co się z tym wiąże – rekonwalescencja nie jest uciążliwa, a czas jej trwania minimalny.

Zamykanie naczynek laserem – na co postawić?

  • Laser Cutera Excel V – to sprzęt dedykowany właśnie zmianom naczyniowym. Skutecznie niweluje popękane naczynka na całym ciele – na nogach, twarzy, kończynach, tułowiu. Tego typu terapię prowadzi się też u Pacjentów, którzy mierzą się z trądzikiem różowatym, zmianami rubinowymi czy typu “port wine”. Laser ten działa małoinwazyjnie, okoliczne tkanki są w nienaruszonym stanie, a efekt spektakularny – całkowite usunięcie zmian naczyniowych! Co do rekonwalescencji – zaraz po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk lub zaczerwienienie, ale utrzymuje się ono maksymalnie kilka dni. 
  • Laser Cutera Excel V + – to urządzenie, które nasza Klinika Miracki nabyła jako pierwsza w Polsce. Było to dla nas ważne, ponieważ jest to sprzęt najwyższej klasy! Jest to laser dualny, mogący pracować w dwóch długościach fal, dzięki czemu można go idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb Pacjenta.  Bezpieczeństwo w trakcie tego typu zabiegu jest bardzo wysokie i nie ma zagrożenia pojawieniem się blizn czy innych skutków ubocznych. A co z rekonwalescencją? Żadna szczególna nie jest wymagana! Podstawowa troska o siebie i przestrzeganie zasad, które dotyczą większości zabiegów laserowych, w zupełności wystarczą.
  • Laser Cutera Excel V+ Genesis V – jego impulsy wnikają głęboko w skórę, co pozwala zmieniać jej strukturę, pobudza produkcję kolagenu i tym samym sprawia, że poza zamykaniem naczynek, skóra staje się dodatkowo odmłodzona. Najlepsze efekty możliwe są do uzyskania po przeprowadzeniu serii zabiegów, których ilość dobierana jest indywidualnie. Co przy tym ważne, laser Genesis V jest niezwykle bezpieczny – nie powoduje efektów ubocznych oraz nie ma konieczności rekonwalescencji po przeprowadzonym przy jego pomocy zabiegu.

Laser – szybko, skutecznie, bezpiecznie

Z powyższych opisów łatwo wnioskować, że laserowe zamykanie naczynek nie jest dla organizmu zbyt trudnym do zniesienia zabiegiem – świadczy o tym chociażby brak szczególnego okresu rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo, pomogą dodatkowo zadbać o stan skóry, lecz także pozwolą zmaksymalizować efekty – mowa o:

  • unikaniu promieniowania słonecznego – po zabiegu powinno się chronić skórę silnymi filtrami UVA/UVB;
  • nie powinno się też korzystać z sauny oraz brać gorących, długich kąpieli;
  • należy również zrezygnować z peelingów, które podrażniają skórę, podobnie jak z silnych kosmetyków – raczej stawiamy na produkty delikatne i łagodzące (ich użycie skonsultuj ze specjalistą, który przeprowadzał zabieg);
  • wskazane jest także ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego;
  • co więcej, postaw na wspierającą organizm dietę – jeśli masz tendencję do powstawania zmian naczyniowych, o odpowiednim odżywianiu powinnaś/powinieneś pamiętać nie tylko po laseroterapii, lecz na co dzień. Wspierające są m.in. produkty bogate w cynk, selen i miedź, jak chociażby jaja, otręby i orzechy.

Jak długo goi się skóra po laseroterapii?

Jeśli chodzi o wspomniane ograniczenia (np. w korzystaniu z sauny czy peelingów) – zastanawiasz się, ile może to potrwać? Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, dlatego też konkretne wskazówki omawiamy szczegółowo podczas konsultacji (nie jest to jednak długi okres, zwykle trwa od kilku dni do miesiąca). Co jednak kluczowe – skóra po zamykaniu naczynek laserem goi się bardzo szybko. Jeśli zabieg dotyczył twarzy, zwykle trwa to do dwóch tygodni, jednak – co przy tym ważne – zaraz po zabiegu możesz wrócić do swoich codziennych obowiązków, ponieważ proces gojenia się nie wpływa na Twoją aktywność.

Aby przyspieszyć proces gojenia polecamy zabiegi lampą LED TriWings, która pozwala na szybszą rekonwalescencję – uspokaja skórę i pogłębia efekty zabiegu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o laserowym zamykaniu naczynek? Skontaktuj się z nami – Klinika Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach: https://klinikamiracki.pl/kontakt/ 

0