Skip to main content
czy golić się przed depilacją?

Depilacja laserowa – co ile tygodni powtarzać zabiegi?

Depilacja laserowa to najskuteczniejszy zabieg trwałego usuwania owłosienia. Nie jest to jednak procedura jednorazowa. Dla uzyskania trwałych rezultatów należy wykonać serię zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Ile zabiegów potrzeba i jak często powtarzać laserową depilację, aby uzyskać najlepsze efekty? Wyjaśniamy.

Jak działa laser do depilacji?

Zabieg depilacji laserowej opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Wiązka lasera wchodzi w kontakt z melaniną znajdującą się w łodydze włosa i mieszku włosowym. Pod wpływem wytworzonej temperatury uszkodzeniu ulega cały włos wraz z macierzą, przez co nie jest możliwy jego ponowny wzrost. Należy jednak pamiętać, że jedynie włosy będące w fazie anagenu (faza wzrostu włosa) mogą ulec nieodwracalnemu zniszczeniu. Czas trwania aktywnego wzrostu włosów jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od obszaru skóry, wieku, płci itp.

Co ważne, podczas laserowego usuwania owłosienia tkanki otaczające mieszek włosowy nie zostają naruszone, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Nowoczesne lasery do depilacji posiadają wbudowany systemy chłodzenia skóry, co sprawia, że usuwanie owłosienia jest procedurą komfortową i delikatną.  

Dlaczego należy powtarzać zabiegi laserowego usuwania owłosienia?

Jak już wspomnieliśmy, wiązka lasera działa jedynie na włosy będące w fazie anagenu, dlatego zaleca się wykonanie pełnej serii zabiegów. Po jednej depilacji laserowej możesz spodziewać się zmniejszenia liczby włosów o około 30%. W miarę kontynuowania terapii coraz więcej włosów będzie wypadać i zauważysz, że te, które pozostały odrastają słabsze. W miarę kontynuowania zabiegów Twoje włosy będą przerzedzać się, aż w końcu znikną.

Liczba i częstotliwość zabiegów epilacji laserowej zależy od kilku czynników, m.in.:

  • rodzaj owłosienia;
  • kolor włosów i odcień karnacji;
  • depilowany obszar ciała;
  • gospodarka hormonalna;
  • wiek;
  • płeć;
  • zażywane leki.

Ze względu na fazy wzrostu włosów u człowieka usuwanie nadmiernego owłosienia niemal zawsze wymaga kilku wizyt. Zalecamy minimum 4 powtórzenia, ale rekomendujemy 6-8 lub więcej zabiegów, po których możliwe jest całkowite usunięcie niechcianych włosków. To, po ilu zabiegach owłosienie zostanie usunięte na stałe, jest kwestią indywidualną – podczas pierwszej konsultacji kosmetolog przeprowadza wywiad i ocenia skórę pacjenta, aby ustalić dokładny plan laseroterapii.

Jak często powtarzać depilację laserową?

Zachowanie konkretnych przerw między zabiegami jest bardzo istotne i ma wpływ na końcowy efekt zabiegu. Włosy w różnych częściach ciała rosną w różnym tempie. Jeśli wykonujesz zabiegi na obszarze, na którym włosy szybko rosną, na przykład na górnej wardze, szyi czy karku, możesz wykonywać zabiegi laserowe co 4 tygodnie. Jeśli wykonujesz zabiegi na części ciała, w której włosy rosną powoli, na przykład na plecach lub nogach, możesz wykonać kolejny zabieg dopiero po upływie około 8 tygodni. Depilację laserową górnych partii ciała, bikini i pośladków wykonuje się w odstępach 6-tygodniowych.

Laserowa depilacja uznawana jest za trwałą metodę usuwania owłosienia, jednak nie oznacza to, że na danym obszarze już nigdy nie pojawią się żadne włosy. Po roku lub dwóch mogą pojawić się pojedyncze włoski, które należy usunąć podczas tzw. zabiegu przypominającego, aby dalej cieszyć się gładką skórą. Zabiegi przypominające wykonuje się zwykle co kilka lat.

Jeśli rozważasz zabieg depilacji laserowej, umów się na konsultację z naszymi specjalistami: https://klinikamiracki.pl/kontakt/

Zapraszamy też do naszych klinik w Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0