Skip to main content

Jak rozpoznać ginekomastię?

Ginekomastia, zwana potocznie ,,przerostem sutka u mężczyzn”, jest chorobą, która według statystyk może dotyczyć nawet 50% panów w różnym wieku. Chociaż najczęściej nie jest groźna dla życia, może powodować spory dyskomfort psychiczny i emocjonalny u pacjentów. W dzisiejszym artykule omówimy przyczyny ginekomastii, charakterystyczne objawy, typy choroby i metody jej leczenia.

Czym jest ginekomastia i jakie są jej rodzaje?

Ginekomastią określa się łagodny przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn, związany z nieproporcjonalnym rozrostem tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Powiększenie może dotyczyć jednego, a dużo częściej – obu sutków. W przebiegu choroby może pojawić się dyskomfort, ból oraz ciemniejsze zabarwienie brodawek sutkowych.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ginekomastii. Fizjologiczna – dotyczy chłopców w wieku dojrzewania, a jej przyczyną jest czasowa nierównowaga w poziomie hormonów. Najczęściej dochodzi do wzrostu estrogenów w stosunku do androgenów (męskich hormonów płciowych). Ta odmiana choroby jest stosunkowo niegroźna i znika samoistnie w ciągu kilkunastu miesięcy. W niektórych przypadkach, na skutek nadmiernego przerostu tkanki tłuszczowej i łącznej, ten stan może się utrwalić i wymaga leczenia.

Ginekomastia patologiczna jest wynikiem różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych lub medycznych, a czasami działania przyjmowanych leków. Ta odmiana rozrostu gruczołu piersiowego jest dużo bardziej niebezpieczna, a jej leczenie uzależnia się od konkretnej przyczyny. W przebiegu tego typu ginekomastii piersi stają się powiększone, obrzmiałe i bolesne.

Przyczyny ginekomastii patologicznej

Patologiczny przerost sutków u mężczyzn może mieć różne podłoże. Do jego rozwoju może prowadzić:

  • otyłość,
  • hormonalnie czynny guz, np. jądra lub nadnerczy,
  • marskość wątroby,
  • niewydolność nerek,
  • nadczynność tarczycy,
  • niekontrolowana cukrzyca,
  • przyjmowanie niektórych leków, m.in. sterydów anabolicznych, leków przeciwbólowych, antygrzybicznych, antydepresantów, chemioterapia.

Objawy ginekomastii. W jaki sposób rozpoznać chorobę?

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn można zdiagnozować za pomocą badania fizykalnego. Sutek należy odciągnąć od mięśnia piersiowego i trzymając gruczoł palcem wskazującym i kciukiem, zwrócić uwagę na jego wielkość oraz konsystencję.

Ginekomastię można podejrzewać, jeżeli pod otoczką sutkową znajduje się wyczuwalny gruczoł, o przynajmniej dwucentymetrowej średnicy, którego konsystencja jest zbliżona do fałdu pachowego. Ponadto warto sprawdzić, czy nie występują jakieś zmiany w wyglądzie lub kolorze skóry, sutków lub powiększenie węzłów chłonnych. Niepokojąca może być również wydzielina z brodawek. Piersi mogą wydawać się powiększone, tkliwe lub bolesne.

Poza badaniem palpacyjnym niezwykle ważne są badania obrazowe, m.in. USG. Czasami lekarz zleca również sprawdzenie prób wątrobowych, hormonów tarczycy i morfologii. Na tej podstawie specjalista może potwierdzić diagnozę i ustalić przyczynę ginekomastii, od której zależy dalsze leczenie. Przede wszystkim należy różnicować ginekomastię patologiczną od rzekomej, w której przebiegu dochodzi tylko do przerostu tkanki tłuszczowej.

Ginekomastia – zabiegi medycyny estetycznej

Ginekomastię patologiczną zwalcza się poprzez stosowanie leków przepisanych przez lekarza i leczeniu jej bezpośredniej przyczyny.

W przypadku ginekomastii rzekomej pacjenci mogą rozważyć zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgicznej w celu korekcji przerostu piersi. W Klinice Miracki w Krakowie proponujemy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu części gruczołu piersiowego oraz zmniejszeniu brodawki. 

Jeśli przyczyną rozrostu gruczołu piersiowego jest wyłącznie nadmierna tkanka tłuszczowa, skuteczną metodą leczenia może być liposukcja. Zabieg polega na usunięciu nadmiernego tłuszczu za pomocą niewielkich nacięć i wprowadzonych do nich kaniuli. To stosunkowo mało inwazyjna i efektywna technika. Innym rodzajem zabiegów wykorzystywanych do rozbicia komórek tłuszczowych jest liposukcja ultradźwiękowa oraz liposukcja laserowa.

W wyborze odpowiedniego postępowania pomoże specjalista podczas wstępnej konsultacji w Klinice.

0