Skip to main content

Ból gardła a powiększanie ust

Korekta wielkości ust to popularny zabieg medycyny estetycznej, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność. To stosunkowo prosta metoda, pozwalająca w małoinwazyjny sposób uzyskać pełniejsze, bardziej kształtne wargi, które są kojarzone z atrakcyjnością i młodością. Jednak zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie zabiegu, warto poznać potencjalne przeciwwskazania z nim związane.

Najpopularniejsze metody wypełniania ust

Najczęstszą wykorzystywaną metodą powiększania ust, stosowaną w Klinice Miracki, są wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. To substancja naturalnie występująca w skórze i tkankach, a jej zdolność do łączenia cząsteczek i zatrzymywania wody sprawia, że jest dobrym środkiem do zabiegu modelowania ust.

Lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje organiczny preparat kwasu hialuronowego za pomocą cienkiej igły lub kaniuli w różne miejsca wokół ust. Po iniekcji konieczne jest precyzyjne rozprowadzenie substancji, w celu uzyskania równomiernego efektu. To niezwykle ważny etap, od którego zależy to, jak wargi zostaną wymodelowane. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności, chociaż mogą wystąpić niewielkie obrzęki, zaczerwienienia i siniaki w miejscach wstrzyknięcia. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni.

Inną metodą stosowaną w Klinice Miracki jest modelowanie ust za pomocą własnej tkanki tłuszczowej pacjenta – tzw. lipofilling. Materiał do wypełnienia pobiera się z wybranego obszaru ciała, a następnie oczyszcza i przygotowuje do przeszczepu. Chirurg przy użyciu mikroigły  równomiernie wstrzykuje tłuszcz w obszar ust. Główną zaletą tego zabiegu jest pełna biokompatybilność wypełniacza, co przekłada się na minimalne ryzyko odrzucenia, powikłań czy reakcji alergicznych.

Efekty lipofillingu są natychmiastowe, naturalne i mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Kiedy nie powinno się wykonywać powiększania ust?

Choć zabiegi modelowania ust są mało inwazyjne, a wykonywane przez doświadczonego specjalistę, który ma wykształcenie medyczne, nie wiążą się z ryzykiem dla zdrowia, wyróżniamy kilka sytuacji, w których warto rozważyć przełożenie procedury:

  • ciąża i karmienie piersią — chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ kwasu hialuronowego na rozwijające się dziecko, to zawsze istnieje ryzyko, że substancja może wpływać na zdrowie niemowlęcia,
  • nadwrażliwość na składniki używane w wypełniaczach lub związki znieczulające,
  • infekcje skórne w okolicach ust (w tym opryszczka), które mogą zwiększać ryzyko powikłań,
  • choroby autoimmunologiczne, nowotworowe,
  • tendencja do bliznowców,
  • cukrzyca,
  • stan zapalny, infekcja tocząca się w organizmie.

Przeciwwskazania mogą się różnić w zależności od wybranej metody powiększania ust, dlatego istotne jest przeprowadzenie dokładnej konsultacji lekarskiej przed zabiegiem, która pomoże uniknąć potencjalnych komplikacji.

Powiększanie ust a choroba – ile należy odczekać?

Przed przystąpieniem do zabiegu powiększania ust ważne jest, aby pacjent był w dobrym stanie zdrowia, ponieważ przeziębienie lub inne infekcje mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań i wydłużać okres gojenia. Jeśli borykasz się z infekcją lub przyjmujesz antybiotyki, warto odłożyć zabieg na później, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Usieciowany kwas hialuronowy można zaaplikować jedynie zdrowej osobie – bezwzględnym przeciwwskazaniem jest jakikolwiek trwający stan zapalny. Wynika to m.in. z faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji osłabionego organizmu na preparat ani ewentualnych powikłań, takich jak długotrwały obrzęk, zaczerwienienie, a nawet tworzenie ziarniniaków.

Jeśli w czasie choroby został Ci przepisany antybiotyk – z wykonaniem zabiegu należy odczekać co najmniej dwa tygodnie od przyjęcia jego ostatniej dawki. Jeżeli jesteś chory i masz już zaplanowany termin na powiększanie ust, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej lub chirurgiem plastycznym, aby omówić swoją sytuację. Lekarz może zalecić odłożenie zabiegu, jeśli uzna to za konieczne.

0