Skip to main content
,

Kiedy efekty zabiegu usuwania rumienia laserem są widoczne?

Intensywne, długotrwałe zaczerwienienie twarzy wynika z tendencji do rozszerzania i pękania drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się płytko pod skórą. Przyczyn tego defektu może być wiele, ale nawet po ich opanowaniu ciężko jest usunąć już powstałe niedoskonałości. Skutecznie można pozbyć się rumienia za pomocą technologii laserowej. Dowiedz się więcej o takich zabiegach i sprawdź, kiedy pojawiają się efekty! 

Rumień – czym jest i jak go rozpoznać? 

Sporadyczne zaczerwienienie policzków zwykle nie jest powodem do obaw, a tylko naturalną reakcją organizmu na bodźce zewnętrzne, takie jak np. zmiana temperatury. Jeśli jednak Twoja twarz często się czerwieni, a plamki utrzymują się przez długi czas lub występują przewlekle, najprawdopodobniej jest to rumień. 

Za wyraźnie odgraniczone, czerwone obszary, które pojawiają się najczęściej na policzkach i wokół nosa, odpowiada nadmierne poszerzenie kapilar, czyli drobnych naczyń krwionośnych zlokalizowanych płytko pod skórą. Jeśli dojdzie do poszerzenia licznych naczynek, prześwitują one spod cienkiej skóry powodując zmianę jej kolorytu. Przy rumieniu mogą też występować inne objawy, takie jak np. ,,pajączki”, suche obszary, swędzenie, czy dyskomfort wynikają z uczucia ściągnięcia skóry. Czerwonym obszarom może towarzyszyć również miejscowa ciepłota, a nawet pieczenie i kłucie. 

Na czym polega usuwanie rumienia laserem? 

Trwale poszerzone naczynka krwionośne można obkurczyć i zamknąć za pomocą zabiegu laserowego. Nowoczesne urządzenia emitują różne długości fal, dostosowane do rodzaju zmiany naczyniowej. Dzięki temu ich energia trafia bezpośrednio do źródła problemu, czyli w tym przypadku do podskórnych kapilar. Dzieje się tak dzięki powinowactwu określonej częstotliwości fali do barwnika znajdującego się w naczyniach krwionośnych, czyli hemoglobiny. 

Generowana energia doprowadza do termicznego zniszczenia uszkodzonego, nadmiernie poszerzonego lub pękniętego naczynka. Fale lasera wnikają do jego wnętrza, gdzie pod wpływem drgań zostają zamienione w energię cieplną. Na drodze procesu termokoagulacji możliwe jest szybkie i trwałe wyeliminowanie rumienia, bez uszkodzeń skóry. Powierzchnia tkanek jest stale chłodzona, co zabezpiecza przed poparzeniami. Nowatorskie lasery działają więc dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne.  

Efekty laseroterapii przy zmianach naczyniowych  

Celem zabiegu laserowego w przypadku zmian naczyniowych jest całkowite, trwałe pozbycie się rumienia. Pod wpływem ciepła dochodzi do odparowania wody z naczynia krwionośnego, co doprowadza do jego trwałej destrukcji. 

Dzięki nowoczesnej technologii zabieg taki jest bardzo efektywny i bezpieczny. Można liczyć nie tylko na redukcję rumienia, ale na jego całkowite usunięcie i wyrównanie kolorytu cery. Lasery naczyniowe, które cechują się kilkukrotnie wyższą mocą w porównaniu do starszych urządzeń, to m.in. wykorzystywane w naszej Klinice Excel V Cutera +, Excel V Cutera, Harmony Alma Dye-VL, Derma V Lutronic. Za ich pomocą można leczyć nawet przewlekły, utrwalony rumień, jak również inne zmiany naczyniowe, takie jak żylaki kończyn dolnych, czy naczyniaki. 

Laserowe usuwanie rumienia – kiedy efekty będą widoczne? 

To, kiedy efekty laserowego usuwania rumienia będą widoczne, zależy przede wszystkim od charakteru i objętości zmiany. Rumień w początkowej fazie, łagodny i płytki, można usunąć nawet w trakcie jednego zabiegu trwającego od kilku do kilkunastu minut. Zabieg taki jest mało bolesny. W razie potrzeby można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci żelu, ale często nie jest to konieczne, ponieważ najnowsze urządzenia posiadają głowice wyposażone w system chłodzący, który znacznie podnosi komfort w trakcie zabiegu i redukuje rozgrzanie powierzchni skóry.  

Z kolei przy zmianach rozległych, intensywnych i głębokich zaleca się wykonanie kilku powtórzeń w odstępach co kilka tygodni. Jednak i w takich przypadkach już po pierwszej sesji zabiegowej dochodzi do znacznej redukcji rumienia. Zwykle wystarczające jest poddanie się zabiegowi 2 do 3 razy. 

Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie efekty możesz liczyć w swoim przypadku, zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach. Lekarz ustali indywidualny plan postępowania i wyjaśni wszystkie szczegóły.

Zapraszamy też do naszych klinik w Łodzi i Krakowie.

0