, ,

Czym się różni epilacja od depilacji?

Efekt idealnie gładkiej skóry można osiągnąć na wiele sposobów, pomiędzy którymi występują zasadnicze różnice. Tradycyjna depilacja ma ograniczoną skuteczność – włosy po pewnym czasie i tak odrastają. Z kolei celem epilacji, czyli profesjonalnego zabiegu, jest trwałe pozbycie się owłosienia. Poznaj szczegóły dotyczące różnic pomiędzy epilacją i depilacją!  

Na czym polega depilacja? Dostępne metody 

Różne formy depilacji są najbardziej popularnym sposobem usuwania owłosienia z partii ciała, które chcemy mieć gładkie, czyli najczęściej z nóg, pach, okolic bikini, wąsika u kobiet, a także rąk, pleców, czy brzucha. W zależności od wybranej metody usuwa się jedynie widoczną część włosa lub łodygę wraz z cebulką. 

Najczęściej stosowane formy depilacji to:

 • Depilacja mechaniczna – polega na usuwaniu włosa za pomocą maszynki do golenia. To najszybszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia, ale też najmniej trwały. Włosy pojawiają się ponownie już po kilku dniach, a krótkie odrosty nawet następnego dnia. Depilacja maszynką może też powodować podrażnienia.  
 • Depilacja chemiczna – włosy można usuwać za pomocą specjalnych kremów, które ,,rozpuszczają” łodygi. Sposób ten pozwala na dotarcie nieco głębiej, niż w przypadku zastosowania maszynki do golenia, dzięki czemu gładką skórą można cieszyć się nawet do tygodnia. 
 • Usuwanie włosów wraz z cebulkami – dzięki wyrywaniu włosów efekt depilacji może utrzymywać się nawet 4–5 tygodni. Do tego celu używa się depilatora elektrycznego, wosku lub plastrów. Włosy odrastają później, niż w przypadku pozostałych metod. Są też słabsze, ale to niestety często sprawia, że mogą wrastać w skórę i tworzyć nieestetyczne krostki. Wyrywanie włosów wiąże się też z dużym bólem i jest czasochłonne.    

Czym jest epilacja? Zasada działania trwałego usuwania owłosienia 

Mianem epilacji określana jest depilacja laserowa – uznawana obecnie za jedyny skuteczny sposób pozwalający pozbyć się owłosienia na stałe. Zabiegi takie przeprowadza się w klinikach dysponujących nowoczesnymi urządzeniami. W trakcie sesji specjalista przykłada do skóry głowicę urządzenia emitującą fale o odpowiedniej częstotliwości, które doprowadzają do rozgrzania i zniszczenia mieszka włosowego. 

Energia urządzenia do epilacji trafia wybiórczo do mieszka włosowego, gdzie jest pochłaniana przez znajdujący się w niej barwnik (melaninę). Dochodzi do całkowitego zniszczenia mieszka wraz z jego macierzą, czyli struktur odpowiedzialnych za wzrost włosów. Aby jednak tak się stało, włos musi być w fazie aktywnego wzrostu, określanej jako anagen. Faza ta, w zależności od partii ciała, ma różny czas trwania, np. w przypadku nóg jest to ok. 12 tygodni, natomiast twarzy o połowę mniej. Nie wszystkie włosy na ciele przechodzą przez poszczególne cykle życia w tym samym czasie, dlatego zabiegi epilacji trzeba powtarzać. Zwykle wystarczające jest przeprowadzenie kilku powtórzeń, a w szczególnych przypadkach maksymalnie kilkunastu. 

Podstawowe różnice między epilacją i depilacją 

W zasadzie jedyną cechą wspólną epilacji i depilacji jest cel, czyli usuwanie owłosienia. Wszelkie szczegóły takich zabiegów, a także ich efektywność są zupełnie inne. Podsumowując:

 • celem depilacji jest usuwanie łodyg włosów (cebulek w przypadku użycia depilatora i wosku), natomiast epilacji zniszczenie mieszków włosowych wraz z ich macierzami;
 • epilacja niszczy włosy trwale i nieodwracalnie, natomiast depilacja daje krótkotrwałe efekty; 
 • depilacja może powodować wrastanie włosów i podrażnienia, a epilacja pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej skóry;
 • depilację można przeprowadzić samodzielnie w domu, a zabiegi epilacji laserowej wykonuje się tylko w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej;
 • za pomocą depilacji można pozbyć się włosów od razu, natomiast epilacja wymaga przeprowadzenia kilku powtórzeń w odpowiednich odstępach czasowych.

Epilacja czy depilacja? Co wybrać? 

Niektóre formy depilacji są bardzo czasochłonne i bolesne (depilator, wosk, plastry), natomiast epilacja dzięki nowoczesnym sprzętom i systemom chłodzenia stała się zabiegiem komfortowym dla Pacjenta – możliwe odczucia to ciepło, niekiedy umiarkowane pieczenie i kłucie. Jednak z uwagi na spektakularne i trwałe efekty, dyskomfort taki uznawany jest za minimalny.  

Epilacja jest zabiegiem stosunkowo kosztownym, jednak daje trwałe efekty. Raz zniszczone mieszki włosowe wraz z macierzą nie regenerują się. To z kolei przekłada się na oszczędności, ponieważ nie ma konieczności dalszej inwestycji w produkty przeznaczone do tymczasowej depilacji. Jeśli więc zależy Ci na trwałych efektach, epilacja jest zabiegiem idealnym. 

Zachęcamy do ustalenia terminu wizyty w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i przedstawi najlepszy dla Ciebie zabieg. 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki