Skip to main content

Kiedy najlepiej zamknąć naczynka na twarzy? Eksperci z warszawskiej kliniki odpowiadają

Zmiany naczyniowe mogą ujawniać się na różnych obszarach ciała. Najbardziej widoczne są te, które pojawiają się w miejscach odsłoniętych, takich jak twarz czy szyja. Wpływają niekorzystnie na nasz wizerunek i mogą powodować kompleksy. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia jednak pozbycie się tego problemu w stosunkowo szybki i bezpieczny sposób. Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg mający na celu zamknięcie naczynek na twarzy? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są i jak powstają naczynka na twarzy?

Pod pojęciem naczynek na twarzy kryją się różne formy niekorzystnych zmian skórnych, które powstają w wyniku nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Powstają one z różnych powodów, od niewłaściwego stylu życia i pielęgnacji, przez choroby układu krążenia, aż po uwarunkowania genetyczne. Mogą też objawiać się na wiele sposobów, od rumienia, czyli zaczerwienienia większego obszaru skóry, po tzw. pajączki, które mają niewielkie rozmiary.

Sposób leczenia naczynek na twarzy jest uzależniony od rozległości zmian, ich liczby, przyczyny i lokalizacji. Odpowiednia terapia może zostać zaplanowana i przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej, takim jak Klinika Miracki w Warszawie.

Jak zamknąć naczynka na twarzy?

Zmiany naczyniowe mogą się ujawniać pojedynczo lub w grupach. Mają różne kształty i kolory, niekiedy obejmują duży obszar skóry, innym razem stanowią jedynie niewielkie punkciki na ciele. Zamykanie naczynek najczęściej przeprowadza się metodą laseroterapii, wybierając odpowiedni sprzęt i konfigurując go tak, aby odpowiadał potrzebom danego pacjenta. Do obsługi urządzeń medycznych niezbędna jest fachowa wiedza i umiejętności, dlatego też zabiegi tego typu należy przeprowadzać wyłącznie w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Procedura rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej i wykluczenia przeciwwskazań. Następnie lekarz układa plan terapii i przystępuje do pracy. Sam zabieg trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego, jak rozległe są zmiany i jak wiele ich jest. Zadaniem pacjenta jest pozostanie w jednej pozycji, podczas gdy specjalista kieruje światło lasera na obszary, w których znajdują się rozszerzone naczynka.

Laseroterapia to innowacyjny i nieinwazyjny sposób leczenia zmian skórnych, w tym rozszerzonych naczynek na twarzy. Jest to metoda skuteczna i bezpieczna, a także niewymagająca znieczulenia. Efekty zabiegu uwidaczniają się stopniowo, w miarę wchłaniania przez organizm zamkniętych naczynek krwionośnych. Rekonwalescencja nie jest wymagana.

Kiedy najlepiej zamknąć naczynka na twarzy?

Wbrew popularnemu mitowi, laseroterapia nie jest zabiegiem, którego należy unikać latem. Zamykanie naczynek na twarzy (lub dowolnej innej części ciała) można przeprowadzić o każdej porze roku. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń, wśród których znajduje się przede wszystkim stosowanie wzmożonej fotoprotekcji. Obejmuje ona głównie zakrywanie miejsca zabiegowego przed wyjściem na słońce oraz używanie kremów z filtrem UV o wysokim wskaźniku SPF.

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna po laseroterapii jest taka ważna? Jest kilka powodów, dla których warto o nią zadbać. Po pierwsze zabieg z użyciem lasera może powodować mikropodrażnienia. Sprawiają one, że skóra jest bardziej wrażliwa, sucha i podatna na uszkodzenia oraz oparzenia słoneczne. Promienie UV oraz wysoka temperatura opóźniają również proces gojenia. Po drugie skóra poddana laseroterapii staje się bardziej skłonna do przebarwień, które mogą się pojawić pod wpływem działania promieni słonecznych. Po trzecie stosowanie fotoprotekcji pozwala uniknąć negatywnych skutków ekspozycji na słońce, do których należy przyspieszone starzenie się komórek skóry.

Podsumowując, zamykanie naczynek na twarzy można przeprowadzić zarówno zimą, jak i latem. Należy jednak odpowiednio zadbać o skórę, stosując ochronę przeciwsłoneczną i wypełniając inne zalecenia pozabiegowe otrzymane od lekarza medycyny estetycznej.

0