Skip to main content

Kiedy należy zacząć się golić? Wiek a depilacja – wyjaśniają eksperci z naszej łódzkiej kliniki

Okres dojrzewania wiąże się z wieloma dylematami wśród nastolatków. Pierwsze włoski na nogach, pod pachami czy w okolicach intymnych bywają źródłem kompleksów. Jednocześnie pojawia się sporo obaw i niejasności dotyczących ich usuwania. Kiedy zacząć się golić? Jaką metodę wybrać? Czy wiek ma znaczenie przy depilacji laserowej? Odpowiadamy!

Pierwsza depilacja – kiedy zacząć się golić? Od czego to zależy?

Włosy na nogach, pod pachami czy w okolicy bikini poniekąd pełnią fizjologiczne funkcje – zgodnie z naturą ich zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń i udział w termoregulacji ciała. Obecnie jednak wiadomo, że owłosienie na ciele nie są już tak potrzebne. Większość z nas o wiele lepiej czuje się z gładką skórą. Również w kwestii higieny mamy do dyspozycji wiele kosmetyków, a włoski zwykle tylko przeszkadza. Mitem jest, że owłosienie na wymienionych obszarach ciała jest niezbędne.

Kiedy więc należy zacząć się golić czy usuwać owłosienie wraz z cebulkami? Odpowiedź jest jedna: wówczas, gdy włoski zaczynają nam przeszkadzać i nie czujemy się komfortowo.

Decyzja o pierwszej depilacji powinna być dobrowolna. Nie należy ulegać presji innych osób, czy usilnie starać się dopasować do rówieśników. Jeśli pojawiające się włosy nie przeszkadzają nastolatkowi, tak może pozostać. Wiele osób, także dorosłych, dobrze czuje się naturalnie. Jeśli jednak owłosienie staje się problemem przy codziennej higienie, czy źródłem kompleksów i dyskomfortu, nie ma granicy wieku, która w jakikolwiek sposób wyznacza odpowiedni czas na depilację.

Nieprawdą jest również, że wcześnie rozpoczęte usuwanie niechcianego owłosienia pobudza je do wzrostu. O wiele ważniejszy jest nie czas pierwszej depilacji, a sposób jej przeprowadzenia. Należy wybrać metodę komfortową, która nie będzie prowadziła do podrażnień czy wrastania włosków.

Owłosienie u nastolatków na nogach, pachach i w miejscach intymnych

Zwykle dziewczynki w pierwszej kolejności zastanawiają się, kiedy zacząć usuwać włosy na nogach, pod pachami czy w okolicach intymnych. Wśród chłopców raczej nie jest to problemem. To na łydkach pojawia się pierwsze owłosienie, które bywa gęste, ale początkowo jasne. Zwykle nie przeszkadzają one nastolatkom, dopóki nie zacznie się okres letni związany z noszeniem sukienek i szortów.

Kolejną widoczną partią ciała są pachy, na których skóra jest delikatniejsza w porównaniu do nóg. Wyrastające na nich włosy są znacznie dłuższe i ciemniejsze, mogą się też skręcać. Najczęściej nastolatki zaczynają rozważać kiedy zacząć się golić pod pachami już przy kilku pojedynczych włosach, które stają się widoczne, a także zwiększają potliwość i generują nieprzyjemny zapach.

Dla wielu wstydliwą kwestią jest pytanie, kiedy rozpocząć depilację bikini. Owłosienie w tych partiach ciała nie jest widoczne dla innych, jednak bywa szczególnie kłopotliwe pod względem zachowania higieny i komfortu w trakcie aktywności. Pierwsze włosy łonowe traktowane są też jako ważny wyznacznik rozwoju płciowego.

Jaką metodę wybrać na pierwszą depilację?

Ciemne włoski u dziewczynek i chłopców mogą pojawić się bardzo wcześnie, zwykle już po 10. roku życia. Ważne jest więc, aby depilacja była bezbolesna i całkowicie komfortowa, tak aby młoda osoba nie zniechęciła się do ich usuwania.

Pierwszym wyborem zwykle jest jednorazowa maszynka do golenia. Taka forma depilacji daje krótkotrwałe efekty, ale umożliwia nastolatkowi sprawdzenie, jak będzie się czuć z gładką skórą i upewnienie się, czy mu to odpowiada. Trzeba pamiętać, że maszynka powinna być nowa i dobrej jakości. Do depilowania skóry tą metodą należy zastosować odpowiedni żel lub piankę, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Bezbolesną formą depilacji jest też zastosowanie specjalnego kremu. Musi on jednak być właściwie dobrany do wrażliwej skóry nastolatka. Na depilację woskiem czy wyrywanie włosków depilatorem elektrycznym warto zdecydować się w następnej kolejności, pamiętając o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Najskuteczniejszą metodą depilacji jest obecnie depilacja laserowa, która umożliwia trwałe usunięcie owłosienia. Czy jednak zabieg ten jest odpowiedni dla młodej osoby?

Od jakiego wieku można zrobić depilację laserową?

Tradycyjne metody usuwania owłosienia dają krótkotrwałe efekty. Metodą pozwalającą na uzyskanie gładkości, utrzymującej się przez wiele miesięcy, a nawet lat, jest laserowa depilacja, która ze względu na swoją wysoką skuteczność, nazywana jest trwałą depilacją. Wiele nastolatków oraz ich rodziców zastanawia się, od jakiego wieku depilacja laserowa jest możliwa do przeprowadzenia. Otóż w tym przypadku również nie ma ściśle określonych granic. Jednak ze względu na fakt, iż młody organizm intensywnie się rozwija, depilacja laserowa u nastolatków w Klinice Miracki w Łodzi przeprowadzana jest u Pacjentów pełnoletnich. Tylko w uzasadnionych przypadkach zabieg taki (za zgodą rodziców) można wykonać wcześniej. Młody wiek, ze względu na wahania hormonalne, może wpłynąć na skuteczność depilacji laserowej. Dlatego lepiej poczekać do momentu osiągnięcia stabilizacji hormonalnej, co zazwyczaj ma miejsce po zakończeniu okresu dojrzewania.

Na czym polega laserowe usuwanie włosów?

Przed pierwszym zabiegiem depilacji laserowej odbywa się konsultacja, podczas której kosmetolog ocenia, czy dana osoba może zostać poddana procedurze z użyciem lasera. Specjalista wykonuje m.in. próbę laserową, która pokazuje, jak dany organizm reaguje na działanie światła lasera. Epilacja laserowa nie wymaga znieczulenia, chociaż w przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból, zwłaszcza jeśli wcześniej nie wykonywały zabiegów laserowych, istnieje możliwość zastosowania kremu znieczulającego.

Laserowe usuwanie włosów polega na wykorzystaniu światła lasera o specjalnej długości fali. Głowica urządzenia emituje wiązkę światła, która jest absorbowana przez melaninę – barwnik, znajdujący się w cebulkach włosa. Ciepło generowane przez laser uszkadza mieszek włosowy, czego efektem jest zahamowanie wzrostu włosów. Aby wykonać zabieg skutecznie, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji, ponieważ włosy rosną w różnych fazach. Czas trwania jednego zabiegu zależy od obszaru ciała oraz gęstości owłosienia, ale zazwyczaj wynosi od kilku minut do godziny. Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się niechcianego owłosienia, zapewniając długotrwałe rezultaty.

Jak często należy wykonywać depilację laserem?

Skuteczna depilacja laserowa wymaga przeprowadzenia serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych. Wynika to z naturalnych faz wzrostu włosów. Laser działa najlepiej na włosy, które znajdują się w fazie anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Ponieważ nie wszystkie włosy są w tej fazie jednocześnie, należy wykonać kilka sesji, aby skutecznie usunąć niechciane owłosienie za pomocą wiązki lasera. Naszym Pacjentom rekomendujemy zwykle od 6 do 8 zabiegów. Regularne sesje co kilka tygodni pozwalają na znaczące zmniejszenie ilości owłosienia na danym obszarze. W niektórych przypadkach udaje się uniknąć powtarzania zabiegu nawet na kilka lat.

Częstotliwość zabiegów zależy od partii ciała, na której wykonuje się depilację. Przykładowo w przypadku tzw. wąsika (depilacji górnej wargi), zaleca się przeprowadzanie zabiegów co około 4 tygodnie, ponieważ włosy na twarzy rosną szybciej i częściej znajdują się w fazie wzrostu. Z kolei depilację laserową nóg wykonuje się co 6-8 tygodni, gdyż włosy na nogach rosną wolniej i dłużej pozostają w anagenie.

Czy zabieg depilacji laserowej jest bezpieczny?

Depilacja laserowa to zabieg odpowiedni zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Za pomocą lasera można trwale usunąć zbędne owłosienie z różnych obszarów ciała. Nowoczesne lasery diodowe, aleksandrytowe czy neodymowo-yagowe wyposażone są w skuteczne systemy chłodzenia skóry, dzięki czemu zabieg jest dla Pacjenta mało bolesny i komfortowy. 

Zabieg depilacji laserowej jest generalnie bezpieczny dla osób w każdym wieku, jednak istnieją pewne ograniczenia i zalecenia, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, zabieg depilacji laserowej nie jest bezpieczny na opalonej skórze. Przez co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem należy unikać opalania, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i poparzeń.

O szczegóły dotyczące depilacji laserowej, takie jak cena, przeciwwskazania czy liczba zabiegów, możesz zapytać podczas konsultacji w Klinice Miracki w Łodzi, Katowicach, Krakowie lub Warszawie.

0