Skip to main content

Przepuklina pępkowa w ciąży – czy operacja jest konieczna?

Czym jest przepuklina pępkowa i dlaczego najczęściej dotyczy ciężarnych kobiet? Czy przepuklina po ciąży wymaga operacji? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Spis treści:

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przepuklina pępkowa w ciąży – czy operacja jest konieczna?

Leczenie przepukliny pępkowej w ciąży

Operacja przepukliny po ciąży – jak wygląda?

Przepuklina pępkowa – przyczyny

Przepuklina pępkowa to częsta przypadłość, która najczęściej dotyka ciężarne kobiety. Schorzenie to objawia się wybrzuszeniem widocznym na ciele, które jest spowodowane przemieszczeniem się pod skórę narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów. Charakterystycznym objawem przepukliny pępkowej jest guzek w miejscu pępka lub w jego okolicy. Okres ciąży to czas, w którym kobiety są szczególnie narażone na pojawienie się przepukliny pępkowej. Wynika to z tego faktu, że w tym stanie następuje wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej oraz osłabienie powłok brzusznych. Przepuklina w ciąży jest wynikiem nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych przez rozwijający się płód. Nacisk na jamę brzuszną prowadzi do osłabienia tkanek, które ją wyściełają. Do zmniejszenia wytrzymałości powłok jamy brzusznej przyczynia się także wysiłek podczas wypróżnień lub oddawania moczu, jak również nadwaga ciężarnej. Niekiedy na przepuklinę pępkową wpływ mają także przewlekłe choroby, w przebiegu których często dochodzi do kasłania czy kichania. Nie bez znaczenia pozostaje także wysiłek fizyczny podczas noszenia ciężkich przedmiotów, który sprzyja powstawaniu przepukliny.

Przepuklina pępkowa w ciąży – czy operacja jest konieczna?

Bez wątpienia przepuklina pępkowa może mocno zaniepokoić ciężarne panie. Jednak zazwyczaj nie ma większych powodów do obaw. Najczęściej przepuklina pępkowa w ciąży przebiega bezobjawowo, nie powodując żadnych dolegliwości bólowych. Nie oznacza to jednak, że należy tę przypadłość bagatelizować. Leczenie operacyjne przepukliny odbywa się dopiero po porodzie. Niekiedy zdarza się, że u ciężarnej kobiety następuje uwięźnięcie przepukliny pępkowej, czyli stan, kiedy nie jest możliwe odprowadzenie przepukliny z powrotem do jamy brzusznej za pomocą nacisku ręki. W takim przypadku operacja może być konieczna natychmiastowo ze względu na ryzyko wystąpienia martwicy. Decyzję o interwencji chirurgicznej przed rozwiązaniem podejmuje lekarz i jest ona podyktowana stanem zdrowia pacjentki.

Leczenie przepukliny pępkowej w ciąży

Podczas wystąpienia przepukliny pępkowej u kobiet w ciąży stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na niedopuszczeniu do pogorszenia stanu zdrowia ciężarnej. W związku z tym przyszła mama powinna unikać wysiłku fizycznego i noszenia ciężkich przedmiotów. Te aktywności mogą sprawić, że przepuklina będzie widoczna jeszcze bardziej. Zaleca się także, aby kobiety w ciąży zmagające się z przepukliną pępkową unikały produktów spożywczych, które mogą prowadzić do powstawania zaparć. Warto także zaznaczyć, że te panie, które rodziły już dzieci, mają większe szanse na wystąpienie przepukliny pępkowej. Często przepuklina może pojawić się także w miejscu blizny po cesarskim cięciu ze względu na osłabienie w tym obszarze tkanek po zabiegu.

Operacja przepukliny po ciąży – jak wygląda?

Operację na przepuklinę pępkową, podobnie jak większość zabiegów ginekologicznych i chirurgicznych, wykonuje się dopiero po porodzie, jednak w przypadku kiedy w obrębie miejsca dotkniętego przepukliną wystąpi silny ból, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Operację przepukliny pępkowej wykonuje się zazwyczaj 3-6 miesięcy po rozwiązaniu. Zabieg ten polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego i odprowadzeniu jego zawartości do jamy brzusznej. W następnym etapie chirurg zamyka wrota przepukliny i wzmacnia ściany jamy brzusznej. Kiedy taki zabieg zostanie wykonany przez chirurga plastyka, istnieje zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie po nim widoczna blizna.

Niepokoi Cię przepuklina pępkowa? A może po prostu nie jesteś usatysfakcjonowana wyglądem brzucha po ciąży? Umów się na zabieg w Klinice Miracki – miej pewność, że jesteś w rękach doświadczonych profesjonalistów.

Zapraszamy także na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Łodzi.

0