Skip to main content

Rumień – objawy u dorosłych. Lekarze z kliniki w Katowicach o objawach rumienia

Tendencja do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych może powodować powstawanie rumienia, najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie. Głównym objawem tej przypadłości jest zaczerwienienie – mijające lub utrzymujące się trwale, ale nie tylko. Zdarza się, że rumień nie jest wynikiem cery naczyniowej, a innych schorzeń. Poznaj pozostałe objawy rumienia u dorosłych i sprawdź, co może je nasilać!

Rumień u osób dorosłych z cerą naczyniową 

Istnieją różne typy cery, spośród których jedną z najbardziej problematycznych jest ta naczyniowa. Predyspozycje do nadmiernego rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych mogą mieć podłoże genetyczne, ale znacznie częściej do podrażnień dochodzi w wyniku niewłaściwej pielęgnacji cery. 

Skóra na twarzy jest bardzo delikatna, łatwo traci wilgoć i ulega podrażnieniom pod wpływem czynników zewnętrznych. Ze względu na jej stosunkowo bardzo niską grubość, już niewiele poszerzone kapilary położone płytko stają się widoczne. Rumień naczyniowy powstaje, gdy dojdzie do poszerzenia drobnych, ale licznych naczynek krwionośnych. W zależności od zaawansowania tego typu teleangiektazji, rumień może mieć barwę lekko różową lub nawet czerwoną. 

W przypadku cery naczyniowej jednocześnie mogą pojawiać się tzw. ,,pajączki”, które są wynikiem poszerzenia lub pęknięcia rozgałęzionego naczynka. Zaczerwienienie u osób z cerą naczyniową zwykle występuje na policzkach, brodzie i w okolicy nosa, ale też na szyi i dekolcie. Jeśli przyczyną jest ogólne osłabienie ścian naczyń żylnych, problemy mogą dotyczyć także innych części ciała. 

W odróżnieniu od niegroźnego, naturalnego rumieńca, zaczerwienienie u osób rumieniem utrzymuje się znacznie dłużej, a z czasem przyjmuje postać utrwaloną. Zmiany takie często są bardziej widoczne pod wpływem podrażnienia przez kosmetyki, promienie słoneczne, zanieczyszczenia lub nawet niektóre pokarmy. Do osłabienia naczyń krwionośnych przyczyniają się także alergie kontaktowe, zaburzenia hormonalne, czy niedobory żywieniowe. 

Pozostałe rodzaje rumienia u dorosłych oraz ich objawy 

W zależności od przyczyny, rumień u dorosłych może występować jednocześnie z innymi objawami, które mogą dotyczyć nie tylko twarzy, ale też innych partii ciała. Pozostałe zmiany tego typu to m.in.:

  • Rumień trwały – najczęściej wynika z przyjmowania leków, np. niektórych  antybiotyków, środków przeciwdrgawkowych lub przeciwbólowych. Czerwone plamy o wyraźnie odgraniczonych krawędziach nie występują ciągle, a nasilają się przy przyjęciu leku źle tolerowanego przez Pacjenta. Nazwa tego rodzaju rumienia nawiązuje do tego, że zaczerwienienie niemal zawsze występuje na tym samym obszarze ciała. 
  • Rumień stwardniały – zwykle powodem jest prątek gruźlicy, a zmiany dotyczą najczęściej podudzi. Zmiany zapalne mają charakter zapalny, mogą też ulegać owrzodzeniu. 
  • Rumień wędrujący – występuje jako objaw boreliozy, przyjmuje charakterystyczną, kolistą postać. 
  • Rumień dłoni – może towarzyszyć niewydolności wątroby lub nadciśnieniu tętniczemu.
  • Rumień przy toczniu rumieniowatym – zwykle występuje na twarzy w okolicy nosa i czoła, przyjmując kształt motyla. Towarzyszą mu objawy ogólnoustrojowe, m.in. bóle stawów. 

Na czym polega laserowe leczenie rumienia?

Sposób postępowania zależy od etiologii rumienia. W niektórych przypadkach wystarczające jest odstawienie stosowanych leków, leczenie miejscowe za pomocą maści i żeli, czy zmiana złych nawyków w kwestii pielęgnacji i diety. Zdarza się jednak, że konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego w kierunku danego schorzenia odpowiedzialnego za rumień. 

Objawowo natomiast zmiany naczyniowe można usuwać za pomocą zabiegów. Do metod o najwyższej skuteczności należy laseroterapia. Nowoczesne urządzenia naczyniowe działają wybiórczo. Ich energia pochłaniana jest przez barwnik obecny w naczyniu krwionośnym, jakim jest hemoglobina. Nadmiernie poszerzone lub uszkodzone naczynie zostaje obkurczone na drodze procesów termicznych. Zabieg taki daje trwałe efekty. Często już jedna sesja wystarcza, aby na stałe usunąć rumień lub inną zmianę naczyniową. 

Jeśli interesują Cię szczegóły dotyczące laserowego leczenia rumienia, zapraszamy na konsultację w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Dysponujemy najnowszym sprzętem, który w rękach doświadczonych lekarzy pozwala na osiągniecie spektakularnych efektów w leczeniu różnego rodzaju zmian naczyniowych i nie tylko. 

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0