,

Skąd się bierze cellulit? Co przyczynia się do jego powstawania?

Obecnie szacuje się, że cellulit jest problemem dotykających nawet ok. 80–90% kobiet w różnym wieku. Co więcej, zmiany w postaci nieestetycznych grudek dotyczą także osób szczupłych. Skąd się bierze cellulit? Jak powstaje ,,pomarańczowa skórka” i co przyczynia się do tego procesu? Wyjaśniamy!  

Czym właściwie jest cellulit i jakie są jego rodzaje?

Cellulit to nic innego, jak złogi tłuszczu powstające w wyniku niewłaściwej, punktowej kumulacji komórek tłuszczowych. Problem ten jest rodzajem zmian zwyrodnieniowych obejmujących tkankę podskórną. Wyróżnia się jego dwa podstawowe rodzaje – cellulit tłuszczowy i wodny. Pierwszy z nich rozwija się w następstwie nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. Z kolei cellulit wodny polega na gromadzeniu się wody i zbędnych produktów przemian metabolicznych w przestrzeniach międzykomórkowych. 

W zależności od przyczyny cellulitu i stadium jego zaawansowania cellulit może być słabo widoczny lub wręcz przeciwnie, nawet bolesny. Spore skupiska komórek tłuszczowych są przyczyną ucisku na tkanki i zaburzeń krążenia. Tym samym cellulit może prowadzić do niskiego odżywienia i dotlenienia skóry, przez co zmianie ulega również wygląd jej powierzchni.  

Skąd się bierze cellulit i kogo dotyczy? 

Na powstawanie cellulitu w dużej mierze wpływają predyspozycje genetyczne. Problem ten dotyczy głównie kobiet, dlatego też przyczyn upatruje się w funkcjonowaniu układu hormonalnego, głównie żeńskiego hormonu o nazwie estrogen. Hormon ten odpowiada za regulację rozkładu i magazynowania lipoprotein, które są nośnikiem komórek tłuszczowych. Zaburzenia hormonalne zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, co jest przyczyną tworzenia się zastojów krwi i limfy. Na cellulit szczególnie narażone są więc kobiety w okresie dojrzewania, w trakcie i po ciąży, jak i przechodzące klimakterium.  

Zwykle cellulit występuje na partiach ciała charakteryzujących się naturalnie większą ilością tkanki tłuszczowej. Są to głównie uda, łydki, pośladki, brzuch i piersi. Cellulit tłuszczowy najczęściej wynika z nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej. Z tego powodu problem może dotyczyć osób z nadwagą. Niemniej jednak z defektem tym borykają się także kobiety bardzo szczupłe. Skąd się bierze cellulit u osób z niską objętością tkanki tłuszczowej? 

Należy pamiętać, że do występowania cellulitu predysponuje nie tylko zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, ale sposób rozmieszczenia jej komórek. Do nierównomiernej akumulacji może natomiast dochodzić pod wpływem wspomnianych złogów wody i toksyn w organizmie. Jest to problem złożony. Z jednej strony cellulit tłuszczowy zaburza krążenie i przyczynia się do zatrzymywania wody w tkankach, z drugiej natomiast płyn zwiększa ryzyko nierównomiernego rozkładu komórek tłuszczowych. 

Do zaburzeń pracy układu limfatycznego i krążeniowego przyczynia się natomiast głównie niewłaściwy styl życia. Na cellulit bardziej narażone są osoby pracujące w pozycji siedzącej, mało aktywne fizycznie. Niewątpliwie na występowanie ,,pomarańczowej skórki” wpływa także dieta. Potrawy wysokoprzetworzone, słone i słodkie, tłuste, a także używki oddziałują negatywnie na organizm nie tylko dlatego, że są przyczyną nadwagi i otyłości, ale również ze względu na generowanie toksyn zanieczyszczających tkanki. 

Co jeszcze przyczynia się do powstawania cellulitu? 

Do nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy przyczyniają się obrzęki. Te natomiast mogą być następstwem braku aktywności fizycznej, długotrwałego przebywania w tej samej pozycji, jak i zaburzeń hormonalnych oraz niektórych chorób ogólnoustrojowych. 

Jako czynniki powodujące obrzęki, a tym samym zwiększające ryzyko cellulitu wymienia się także częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. Także stres i niedostateczna ilość snu są czynnikami negatywnie wpływającymi na organizm, a tym samym przyczyniającymi się do powstawania cellulitu. 

W jaki sposób można usunąć cellulit? 

Niestety właściwa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie optymalnej wagi ciała nie dają gwarancji gładkiej skóry bez oznak cellulitu. Zdrowy tryb życia można jednak wspierać za pomocą zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. 

Istnieje wiele metod walki z cellulitem. Zabiegi dobiera się mając na uwadze rodzaj problemu, a tym samym jego przyczyny, jak i stadium zaawansowania. Umów się na konsultację w Klinice Miracki w Katowicach lub Warszawie. Lekarz zapozna się z Twoim problemem i zaproponuje dedykowaną formę skutecznej terapii. 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa


KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki