Skip to main content
,

Jak leczyć rumień?

Miejscowe zaczerwienienie skóry, często na twarzy, szyi i dekolcie, jeśli utrzymuje się długotrwale lub często nawraca, wskazuje na rumień. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmierne rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych. Nie jest to choroba, a objaw wskazujący na nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Leczenie rumienia zależy więc od jego przyczyny. Wyjaśniamy, co zrobić przy tego typu zmianach i jak leczyć rumień za pomocą technologii laserowej. 

Rumień przy cerze naczynkowej, suchej i wrażliwej  

Rumień naczyniowy to poszerzenie licznych, drobnych kapilar znajdujących się płytko pod skórą. Naczynia te ściśle do siebie przylegają, dlatego wspólnie dają obraz jednorodnego zaczerwienienia, widocznego w postaci czerwonych plam o różnej intensywności zabarwienia. Większe naczynia, których ściany są nadmiernie rozszerzone lub popękane, wyglądem przypominają rozgałęzioną sieć. Teleangiektazje takie, potocznie określane jako ,,pajączki”, często towarzyszą rumieniowi w zaawansowanej fazie.

Niektórzy z nas mają tendencję do nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych. Jest to problem, który dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn, w różnym wieku. Najczęściej jednak cera naczynkowa, sucha i wrażliwa jest następstwem niewłaściwej pielęgnacji i negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Do osłabienia ścian naczyń krwionośnych może dochodzić pod wpływem niedoborów witaminowych, zaburzeń hormonalnych, czy podrażnień skóry.   

Inne możliwe przyczyny rumienia

Trzeba pamiętać, że do poszerzania naczyń krwionośnych nigdy nie dochodzi bez przyczyny. Poza typem cery z takimi skłonnościami możliwe jest, że za rumień odpowiadają poważne schorzenia oraz czynniki zewnętrzne. Wśród nich nich wymienia się m.in.:

  • choroby dermatologiczne;
  • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe;
  • choroby układu krążeniowego, np. nadciśnienie tętnicze;
  • schorzenia autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty;
  • podrażnienia i urazy skóry z towarzyszącym im stanem zapalnym;
  • reakcje alergiczne, np. kontaktowe zapalenie skóry;
  • stosowanie niektórych leków, np. antybiotyków i leków hormonalnych.

Od czego zacząć leczenie rumienia? 

Wiedząc, że za rumień mogą odpowiadać rozmaite schorzenia, w pierwszej kolejności niezbędna jest szczegółowa diagnoza. Niektóre postacie rumienia towarzyszące poważnym schorzeniom wymagają przyjmowania środków farmakologicznych i pozostawania pod stałą opieką lekarza. Innym razem wystarczające może okazać się stosowanie leków o działaniu miejscowym. W zależności od przyczyny rumienia stosuje się również leczenie objawowe, oparte o technologię laserową.  

Zawsze jednak ważne jest, aby rumień został skontrolowany przez lekarza, który wdroży odpowiedni proces leczenia. W pierwszej kolejności wskazana jest konsultacja dermatologiczna. W razie potrzeby lekarz zaleci konsultację ze specjalistą z innej dziedziny. 

Usuwanie rumienia za pomocą zabiegów laserowych 

Zmiany naczyniowe, takie jak rumień, rozproszone zaczerwienienie, żylaki kończyn dolnych, naczyniaki, czy ,,pajączki” można trwale usunąć za pomocą zabiegu laserowego. Metoda ta polega na wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia, które generuje fale o częstotliwości zdolnej dotrzeć i wniknąć do poszerzonych naczyń krwionośnych. Fale te są absorbowane przez hemoglobinę, czyli barwnik znajdujący się w naczyniach żylnych i włosowatych. W efekcie dochodzi do wytworzenia energii cieplnej, która doprowadza do trwałego usunięcia uszkodzonego naczynia. 

Zabieg z użyciem lasera należy do metod nieinwazyjnych i bezpiecznych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak np. Derma V Lutronic, Excel V Cutera +, Excel V Cutera, czy Harmony Alma Dye-VL możemy usunąć lub zredukować rumień już po jednej sesji zabiegowej. Przy zaawansowanych zmianach naczyniowych zabieg można powtórzyć. Zwykle spektakularne efekty, w postaci trwałego usunięcia zaczerwienienia i wyrównania kolorytu skóry osiąga się po maksymalnie kilku powtórzeniach. 

Jeśli dokucza Ci rumień na twarzy lub innych partiach ciała, zachęcamy do ustalenia wizyty w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach. Dysponujemy najnowszym sprzętem i doświadczoną kadrą specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomogą Ci odzyskać piękną, zdrową skórę. 

0