Skip to main content

Fotodepilacja

Fotodepilacja to usuwanie włosów za pomocą intensywnego światła pulsującego IPL (Intense Pulsed Light), które wnika do włosa i osłabia go. Wskutek zastosowania tej technologii włosy w sposób naturalny wypadają, a ich odrost zostaje wstrzymany, ponieważ mieszki włosowe wchodzą w fazę spoczynku. Zaletą fotodepilacji jest mała inwazyjność, komfortowy przebieg procedury, a także długotrwałe efekty, które po wykonaniu serii zabiegów pozwalają cieszyć się gładką skórą, nawet przez okres 6-12 miesięcy. 

Fotodepilacja – obszar zastosowania depilacji IPL

Fotodepilacja jest skuteczną metodą na pozbycie się niechcianego owłosienia z wybranych obszarów skóry, takich jak chociażby nogi, ręce, pachy, pośladki, plecy, piersi, kark czy twarz. To alternatywna metoda dla depilacji woskiem czy usuwania zbędnego owłosienia maszynką. Jeśli chcemy usunąć włoski trwale, a przy tym bezpiecznie i praktycznie bezboleśnie, fotoepilacja nóg, pach czy okolic bikini jest zabiegiem właściwym dla nas.

Fotodepilacja – przygotowanie do zabiegu fotodepilacji IPL

Fotodepilacja wymaga zaprzestania wystawiania skóry na promienie słoneczne na 4 tygodnie przed zabiegiem. Niezależnie od miejsca działania terapii, czy jest to na przykład usuwanie włosów z twarzy czy depilacja bikini, na miesiąc należy również zrezygnować ze stosowania depilacji – w tym z wosku, pasty cukrowej czy depilatorów mechanicznych. Dopuszczalne jest jedynie golenie skóry na kilka dni przed zabiegiem tak, żeby włosy miały około pół milimetra długości. Poza tym, 2 tygodnie przed zabiegiem fotodepilacji wskazana jest rezygnacja ze stosowania leków przeciwzapalnych, przeciwcukrzycowych, moczopędnych, przeciwgrzybiczych, antybiotyków, preparatów, które wykazują działanie fotouczulające, takich jak: pochodne witaminy A czy kwasu salicylowego, dziurawiec, nagietek, olejki eteryczne, a także składników perfum – piżmo ambretowe, 6-metylokumaryna. W dniu zabiegu nie należy natomiast nakładać na obszar zabiegowy żadnych kosmetyków, np. kremów, balsamów, antyperspirantów czy kosmetyków do makijażu. 

Na czym polega fotodepilacja? Fotodepilacja IPL a depilacja laserowa

Fotodepilacja jest stosowaną od lat metodą usuwania niechcianego owłosienia, która wykorzystuje działanie światła do całkowitego zniszczenia cebulek włosa. Kosmetolog dobiera odpowiednie parametry urządzenia do fototypu skóry pacjenta oraz koloru i grubości włosa, a następnie przykłada głowicę urządzenia do miejsc, z których pacjent chce usunąć owłosienie. Wiązka światła przekształca się w energię cieplną i oddziałuje bezpośrednio na cebulkę włosa, dzięki czemu włos nie jest w stanie odrosnąć w najbliższym czasie. Czas trwania jednego zabiegu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Fotodepilacja to zabieg, który przypomina depilację laserową, jednak działanie urządzeń IPL jest nieco delikatniejsze niż działanie laserów. Dlatego w przypadku depilacji laserowej mówimy o trwałym usuwaniu owłosienia, podczas gdy zabiegi IPL pozwalają pozbyć się włosków na kilka lub kilkanaście miesięcy. Podczas pierwszego zabiegu można pozbyć się ok. 30% włosów, jednak wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Rekomendowana ilość zabiegów w celu usunięcia wszystkich włosów na danym obszarze jest ustalana ze specjalistą podczas zabiegu lub wstępnej konsultacji. 

Fotodepilacja – wskazania pozabiegowe

Po zabiegu fotodepilacji, przez okres około dwóch tygodni, zalecana jest ostrożność w pielęgnacji skóry, to znaczy niestosowanie peelingów oraz innych silnych kosmetyków, które mogłyby podrażnić, a także unikanie preparatów z witaminą A i C. Ponadto, wskazaniem pozabiegowym w przypadku fotodepilacji jest również całkowita rezygnacja z opalania na słońcu i w solarium, zaś na co dzień ochrona przed promieniami słonecznymi przy zastosowaniu kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.  

Fotodepilacja – przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg fotodepilacji jest bezpieczny, mało inwazyjny i bezpieczny. Istnieją jednak przeciwwskazania do jego wykonania, a są to m.in.: ciąża i okres karmienia piersią, nowotwory, cukrzyca, epilepsja, łuszczyca, bielactwo, skłonność do powstawania bliznowców, rozrusznik serca lub metalowe implanty, występujące w miejscu wykonywania zabiegu.

Polecane zabiegi usuwania owłosienia

0