Skip to main content

Krosty ze stresu

Trudna sytuacja osobista, egzaminy czy wymagająca praca mogą powodować silne napięcie psychiczne. Stres z kolei jest często podłożem powstawania niechcianych zmian skórnych. Pryszcze ze stresu mogą pojawić się zarówno w okresie dojrzewania, czyli w wieku około 11-18 lat, jak też w życiu dorosłym. Nerwy wpływają bowiem na wydzielanie łoju skórnego oraz powstawanie stanów zapalnych. Nie zawsze można uniknąć zaskakujących, negatywnych wydarzeń, warto jednak pracować nad rozładowaniem emocji i ukojeniem nerwów. Pojawiające się na skórze pryszcze ze stresu można i należy leczyć pod okiem dermatologa. Mimo to, wskazane jest także stosowanie technik relaksacyjnych, które zapobiegają niedoskonałościom skóry, powstałych wskutek napięcia nerwowego.

Krosty ze stresu – przyczyny

Przyczyną powstawania krost na skórze jest najczęściej trądzik młodzieńczy. Proces nadmiernego wydzielania sebum wiąże się bowiem ze zmianami hormonalnymi. Poza tym, zaskórniki, grudki podskórne i pryszcze mogą też pojawić się w wieku dojrzałym. W takim przypadku czynnikiem wpływającym na występowanie niechcianych zmian skórnych jest trądzik dorosłych. Chorobę nasila zarówno napięcie psychiczne, jak i niewłaściwa dieta. Dodatkowym bodźcem do tworzenia się niedoskonałości skóry jest także stosowanie używek, takich jak na przykład papierosy czy alkohol. Podłożem defektów urody może być też alergia skórna.

Krosty ze stresu – leczenie

Leczenie zarówno trądziku młodzieńczego, jak i trądziku dorosłych opiera się na antybiotykoterapii, a także doustnym stosowaniu retinoidów, takich jak izotretynoina. Jest to pochodna witaminy A, która hamuje łojotok skóry. Terapia z wykorzystaniem izotretynoiny trwa około 4-6 miesięcy i wymaga przestrzegania restrykcyjnych zasad. W czasie jej stosowania nie można bowiem się opalać, ani zajść w ciążę. Potomstwa nie należy również planować na pół roku po zakończonym leczeniu. Jest to jednak niezwykle skuteczna metoda, która daje ogromne szanse na trwałe pozbycie się trądziku. W przypadku zdiagnozowanej alergii lekarz zaleca natomiast przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Krosty ze stresu – profilaktyka

Właściwą profilaktyką wobec pryszczy jest unikanie stresu, nie zawsze jednak jest to możliwe. Warto więc zadbać o rozładowanie napięcia psychicznego, na przykład poprzez picie ziołowej herbaty z melisy, mającej działanie relaksujące. Ponadto, w ramach rozluźnienia organizmu dobrze jest uprawiać sport i w wolnym czasie korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, takich jak chociażby peelingi czy maseczki. Dodatkowo, wskazane jest zadbać o przestrzeganie zasad zdrowej diety, z wykluczeniem słodyczy, fast foodów, żywności przetworzonej, a także tłustych i ostrych przypraw. Z pewnością warto też pamiętać o rezygnacji z używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Polecane zabiegi w leczeniu krost ze stresu

Zabiegami polecanymi w leczeniu zaskórników, grudek podskórnych, pryszczy ze stresu, przebarwień, a także blizn potrądzikowych są, m.in.:

Yellow Peel

Cosmelan

Peeling Refresh

Maska tretinoinowa

Alma Harmony Acne

Peeling Salipeel Lic

Sebacia

0