Łuszczące krosty
Wszelkie niepokojące zmiany skórne wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Łuszczące krosty mogą wskazywać na pojawienie się przewlekłej choroby skóry, której nie należy bagatelizować. Warto w takim przypadku stosować zasadę – im wcześniej, tym lepiej i zgłosić się niezwłocznie do dermatologa. Przesuszona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz podjęcia kuracji farmakologicznej, która w regularnym stosowaniu przynosi upragnione efekty, w postaci pięknej, gładkiej cery. Dobrze jest więc podjąć konkretne działania zapobiegawcze i pielęgnacyjne, prowadzące w efekcie końcowym do udoskonalenia wyglądu twarzy.
Łuszczące krosty – przyczyny
Przyczyn powstawania łuszczących się krost może być bardzo wiele. Począwszy od atopowego zapalenia skóry, poprzez trądzik różowaty aż po łuszczycę zwykłą. Częstym powodem pojawienia się tego rodzaju defektów urody jest również alergia na detergenty oraz drażniące kosmetyki. Ponadto, czynnikiem wywołującym przesuszenie skóry czy wypryski jest nadmierna jej ekspozycja na promienie UV. Podłożem występowania łuszczących krost może być także stres, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin oraz zmiany wywołane stosowaniem leków – osutka polekowa. Doświadczony dermatolog powinien zlecić odpowiednie badania medyczne, postawić właściwą diagnozę i rozpocząć skuteczną terapię.
Łuszczące krosty – leczenie
Efektywne leczenie dobierane jest ze względu na rodzaj występującej choroby skóry. W przypadku trądziku różowatego kuracja opiera się z reguły o użycie antybiotyku zarówno miejscowo, jak i doustnie. Natomiast w sytuacji stwierdzenia łuszczycy zwykłej czy innego jej rodzaju, stosowana jest doustna antybiotykoterapia oraz dodatkowo glikokortykosteroidy. Jeśli podłożem występowania defektów urody jest atopowe zapalenie skóry, wtedy dermatolog najczęściej zaleca stosowanie leków przeciwalergicznych, przeciwzapalnych, ale też immunosupresyjnych.
Łuszczące krosty – profilaktyka
W momencie pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych czy plam na twarzy, oprócz odwiedzenia dermatologa i podjęcia leczenia, warto zadbać o zdrową dietę, sen, odpoczynek, a także unikanie stresu, używek oraz noszenia odzieży z tworzyw sztucznych. Są to bowiem czynniki, które potęgują objawy choroby skóry, a często też ją wywołują. W przypadku przesuszającej się cery właściwą profilaktyką jest także systematyczne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych pod okiem kosmetologa, który dobiera rodzaj kuracji do stanu skóry. Do codziennego mycia zalecane jest stosowanie delikatnych preparatów nie uszkadzających płaszcza lipidowego, które nie zawierają mydła, ani substancji drażniących.
Polecane zabiegi w leczeniu łuszczących krost
Polecane zabiegi w leczeniu łuszczących się krost, plam na twarzy, trądziku różowatego i przesuszonej skóry to, m.in.: