Skip to main content

Pryszcze białe

Pojawiające się na twarzy pryszcze z białymi czubkami wiążą się z istnieniem trądziku pospolitego. Tego rodzaju zmiany skórne występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w okresie dojrzewania. Za ich obecność odpowiedzialne są zmiany hormonalne, a także nadaktywność gruczołów łojowych. Najczęściej krostki z białym czubkiem dają znać o sobie w strefie T na twarzy (czoło, nos i broda) oraz w rynnach potowych klatki piersiowej i pleców. W celu eliminacji ropnych wykwitów skórnych należy podjąć leczenie u dermatologa. Dodatkowo warto skorzystać również z pomocy kosmetologa, żeby dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Pryszcze białe – przyczyny powstawania

Podłożem powstawania krostek z białym czubkiem jest trądzik pospolity. Choroba ta powoduje nasilone wydzielanie łoju, co z kolei wywołuje pojawienie się zaskórników, potocznie nazywanych wągrami. Mają one postać czarnych punkcików lub białej „kaszki” i w dalszym etapie, pod wpływem namnażania się bakterii, przeobrażają się w ropne krosty. Czasem zdarza się również, że wskutek nadmiernego wydzielania sebum powstają podskórne grudki, które są objawem trądziku grudkowego, będącego najsilniejszą odmianą trądziku pospolitego. Czynnikiem wywołującym zmiany skórne mogą być także alergie, towarzyszy im dodatkowo świąd skóry. Ponadto, silnym bodźcem potęgującym wykwity skórne jest też stres oraz niewłaściwa dieta. W przypadku wystąpienia niepokojących defektów urody, objawy należy niezwłocznie skonsultować z dermatologiem.

Pryszcze białe – leczenie

Istnieje szereg sposobów na pryszcze i podskórne grudki. W leczeniu trądziku pospolitego stosowane są miejscowo antybiotyki. Jeśli chodzi o cięższe postaci tej choroby to dermatolog może także zalecić doustną antybiotykoterapię oraz przyjmowanie retinoidów, takich jak izotretynoina, będących pochodną witaminy A. Terapia z zastosowaniem izotretynoiny jest bardzo skuteczna, wymaga jednak cierpliwości i przestrzegania zasad ostrożności. W trakcie kuracji oraz około sześć miesięcy po jej zakończeniu nie można zajść w ciążę. Ponadto, w czasie leczenie wykluczone jest opalanie się oraz spożywanie alkoholu. Izotretynoina powoduje całkowite zatrzymanie się trądziku oraz zmniejsza wydzielanie łojotoku skórnego i jest obecnie uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tej choroby.

Pryszcze białe – profilaktyka

Doskonałą profilaktyką wobec pryszczy z białym czubkiem jest staranne oczyszczanie cery. Najlepiej jest myć twarzy specjalnymi kosmetykami, które są przeznaczone do skóry trądzikowej. Dobrze jeśli w swoim składzie preparaty te posiadają na przykład wyciąg z pokrzywy, tymianku, drożdży, cynku czy glinki białej. Skutecznym sposobem na pryszcze jest także unikanie stresu oraz dbałość o odpowiednią ilość snu i zdrową dietę. W jadłospisie przeciwtrądzikowym powinno znaleźć się przede wszystkim dużo warzyw zielonych oraz produktów naturalnych, bez cukru, ostrych przypraw, żywności przetworzonej, fast foodów i tłustych potraw.

Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy białych

Zabiegami polecanymi w leczeniu pryszczy z białymi czubkami, zaskórników, grudek podskórnych, a także blizn potrądzikowych są, m.in.: 

Discovery Pico

Icon 1540

Peeling chemiczny

Alma Harmony iPixel

Maska tretinoinowa

Cosmelan

Yellow Peel

Peeling Refresh

PRX

Alma Harmony Acne

Peeling Whitening

PicoSure

Peeling Salipeel Lic

Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku

0