Skip to main content
Co trzeba wiedzieć o laserowym odmładzaniu skóry

Frakcyjne odmładzanie twarzy laserem – czy to boli? Odkrywamy całą prawdę o zabiegach laserowych!

Laserowe odmładzanie twarzy to rodzaj zabiegu, który jest coraz bardziej popularny wśród Pacjentek naszej kliniki. Wiele z nich, przystępując do zabiegu obawia się jednak bólu czy ryzyka poparzenia skóry. Dlatego dziś postanowiliśmy odkryć całą prawdę na temat działania laserów frakcyjnych. Odpowiadamy zatem na najbardziej nurtujące Was pytania, dotyczące laserowego odmładzania twarzy!

Czy odmładzanie twarzy laserem boli?

W tym przypadku wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości na ból – podczas gdy dla jednych zabieg wiąże się z wyraźnym bólem, drudzy znoszą go bardzo dobrze. Nie można powiedzieć, że laserowe odmładzanie twarzy jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Zazwyczaj jednak Pacjenci odczuwają je po prostu jako głębokie pieczenie skóry.

Czy podczas laseroterapii można liczyć na znieczulenie?

Znieczulenie, najczęściej w postaci kremu lub maści znieczulającej, jest nieodłącznym elementem zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Pozwala to zmniejszyć ból i dyskomfort odczuwany podczas zabiegu do minimum. Znieczulenie to aplikuje się zazwyczaj około 30 minut przed zabiegiem.

Czy laser frakcyjny na zmarszczki może spowodować poparzenie skóry?

Wielu Pacjentów naszej kliniki obawia się nie tylko bólu podczas zabiegu, lecz także jego skutków ubocznych, np. ryzyka poparzenia czy uszkodzenia skóry. Owszem, wiązka światła laserowego wnika w skórę, doprowadzając do błyskawicznego podgrzania tkanek, w wyniku czego uszkadzane są komórki. Jednak właśnie to termiczne uszkodzenie jest bezpośrednią przyczyną uruchomienia procesów naprawczych, które polegają na produkcji nowego kolagenu. Istotne jest to, że laser frakcyjny nie uszkadza całej połaci skóry, lecz ją “dziurkuje”, tworząc mikrouszkodzenia otoczone zdrową i nienaruszoną tkanką. Ta struktura mikrositka pozwala na przyspieszenie procesu regeneracji uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu. Krótki czas dostarczania impulsu lasera do skóry oraz zastosowanie specjalnego systemu chłodzącego zabezpiecza ją natomiast przed poparzeniem. Oczywiście nie można powiedzieć, że zabieg laserem z pewnością nie spowoduje poparzeń. Dlatego należy zawsze korzystać z usług specjalistów o wieloletnim doświadczeniu, którzy doskonale znają parametry urządzeń, właściwości skóry w zależności od fototypu  potrafią błyskawicznie reagować na zachowanie skóry pod wpływem działania lasera.

Jak wygląda skóra po usuwaniu zmarszczek laserem?

Bezpośrednio po zabiegu laserem skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Może też pojawić się delikatny ból czy dyskomfort oraz w przypadku zastosowania laserów ablacyjnych strupki i podkrwienia. Bardzo ważne jest jednak to, by przygotować się psychicznie na proces złuszczania naskórka po zabiegu – złuszczanie i gojenie się skóry, trwające kilka dni jest jak najbardziej naturalnym, jednak mało estetycznym zjawiskiem. W tym czasie pamiętajmy też o tym, by unikać słońca oraz wizyt w solarium, wykonywania peelingu na skórze czy pełnego makijażu.

Zabiegi odmładzające na twarz – co z powikłaniami?

Powikłania po laserowym odmładzaniu twarzy zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nie zmienia to faktu, że mogą mieć miejsce. Są one zazwyczaj wynikiem nieprawidłowo wykonanego zabiegu lub jego przeprowadzenia mimo przeciwwskazań. Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu możemy zaliczyć: przebarwienia pozapalne, nadkażenie bakteryjne, opryszczkę i blizny przerostowe. Aby uniknąć tych dolegliwości, najlepiej wykonać zabieg w zaufanej klinice pod okiem doświadczonych specjalistów, a przed tym udać się na konsultację, by lekarz mógł przeprowadzić z nami rzetelny wywiad lekarski.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach.

0