, ,

Jak leczyć rumień na twarzy?

Skóra na twarzy ma specyficzną budowę – jest cienka, słabo podparta tkanką tłuszczową, jednocześnie silnie unerwiona i unaczyniona. Bywa też wrażliwa i często staje się zaczerwieniona – jeśli objaw ten występuje często i długo się utrzymuje, może wskazywać na rumień. Bezpośrednią przyczyną różowych lub czerwonych plam jest poszerzenie podskórnych kapilar. To z kolei spowodowane jest nieprawidłowościami zachodzącymi w organizmie, które przyczyniają się do osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Sprawdź, czy jest i jak leczyć rumień na twarzy! 

Rumień na twarzy – czym jest ta przypadłość? 

Każdy z nas chce mieć gładką, jednolitą cerę. Niestety koloryt skóry często daleko odbiega od pragnień. Jej tonacja uwarunkowana jest genetycznie, jednak nie daje to gwarancji, że cera zawsze pozostanie piękna i promienna. Zaburzenia melanogenezy są przyczyną powstawania ciemnych przebarwień, natomiast osłabienie naczyń krwionośnych powoduje nieestetyczne zmiany kolorytu w postaci różowych, czerwonych lub nawet brunatnych plam. 

Rumień na twarzy to nic innego, jak plamy wynikające z nadmiernego poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. Krew napierająca na osłabione, często popękane naczynka sprawia, że są one szczególnie widoczne. Zmiany naczyniowe nie bez powodu dotyczą newralgicznych partii ciała. Skóra na twarzy jest bardzo cienka, przez co to właśnie na tych obszarach często występuje rumień naczyniowy. 

Najczęstsze objawy rumienia na twarzy

Rumień na twarzy to nic innego, jak poszerzenie drobnych, ale licznych kapilar zlokalizowanych płytko pod skórą. Ponieważ naczynia te ściśle do siebie przylegają, zmiany takie wyglądają jak różowe lub czerwone plamy. Najczęściej występują one na policzkach, a także w okolicy nosa. Osoby z cerą naczyniową często mają również problem z plamami na szyi i dekolcie. 

Najczęściej w pierwszym etapie rozwoju rumienia zaczerwienienie ma charakter tymczasowy. Plamy nasilają się pod wpływem zmiany temperatury, silnych emocji, czy nawet zjedzenia pikantnej potrawy. Z czasem osłabione naczynia mogą pękać, tworząc tzw. ,,pajączki”. Utrwalone teleangiektazje i nieleczony rumień może przyjąć postać przewlekłą. 

Rumień jako objaw schorzeń ogólnoustrojowych 

Nieestetyczne zaczerwienienie często towarzyszy cerze naczyniowej. W wielu przypadkach skłonność do osłabienia kapilar dziedziczymy w genach. Jest to też domena skóry suchej i wrażliwej, dlatego ogromny wpływ na powstawanie tego typu zmian ma niewłaściwa pielęgnacja skóry. Niemniej jednak przyczyną osłabienia naczyń krwionośnych mogą być też zaburzenia hormonalne, niedobory witaminowe lub inne schorzenia, takie jak np.:

 • choroby infekcyjne skóry i zaburzenia dermatologiczne;
 • schorzenia układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie tętnicze i choroby serca;
 • choroby autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty, w przebiegu którego powstaje charakterystyczny rumień na twarzy o kształcie motyla;
 • alergia, głównie kontaktowe zapalenie skóry;
 • przyjmowane leki, np. hormonalne lub niektóre antybiotyki. 

Skuteczne, objawowe metody leczenia rumienia na twarzy

Rumień na twarzy nigdy nie powstaje bez przyczyny. Zawsze więc w pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z lekarzem i ustalenie etiologii osłabienia naczyń krwionośnych. Dopiero znając powód powstawania teleangiektazji można podjąć odpowiednie leczenie, którego celem jest wykluczenie lub opanowanie podłoża choroby. Zwykle jednak leczenie za pomocą farmakoterapii czy pielęgnacji skóry pozwala jedynie na zahamowanie dalszego rozwoju rumienia. Już powstałe zmiany naczyniowe nie cofają się. Rumień na twarzy można natomiast usuwać za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. 

Najskuteczniejszym sposobem trwałego obkurczenia poszerzonych lub popękanych naczynek jest zabieg laserowy. Za pomocą urządzeń, takich jak np. Derma V Lutronic, Excel V Cutera +, Excel V Cutera, czy Harmony Alma Dye-VL w wielu przypadkach można usunąć rumień już po jednej sesji zabiegowej. W razie potrzeby, przy zaawansowanych niedoskonałość, zabieg można powtórzyć. 

Jeśli Twoim problemem jest rumień na twarzy, ustal termin konsultacji w Klinice Miracki w Katowicach lub w Warszawie. Pomożemy Ci uzyskać piękną, jednolitą cerę. 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki