, ,

Rumień – od czego powstają zmiany naczyniowe?

Sporadyczne zaczerwienienie na policzka jest zupełnie normalne – rumieńce świadczą o zdrowej, pełnej blasku, zadbanej cerze. Jednak czerwone plamy, które długo się utrzymują i pojawiają się często, mogą wskazywać na rumień. Od czego powstają takie zmian? Co je powoduje i w jaki sposób leczyć nieestetyczne plamy? Dowiedz się więcej! 

Czym jest rumień naczyniowy na twarzy? 

Obecność łagodnych rumieńców na policzkach jest jak najbardziej naturalna. Skóra na twarzy jest cienka i dobrze unaczyniona, dlatego krew napływająca do kapilar położonych płytko pod skórą prześwituje, co objawia się miejscowym zaczerwienieniem. Może być to spowodowane silnymi emocjami, nagłą zmianą temperatury otoczenia, czy zjedzeniem ostrej potrawy. 

Problemem jest natomiast, gdy czerwone plamy pojawiają się często i nie znikają po kilku-kilkunastu minutach, a utrzymują się nawet przez wiele godzin. Objawy takie świadczą o rumieniu naczyniowym, który bez odpowiednich kroków może przyjąć postać utrwaloną.  

Osoby z cerą naczyniową czerwienią się intensywnie. Bezpośrednią przyczyną plam na twarzy, szyi i dekolcie jest osłabienie naczyń żylnych. Napływająca do nich krew powoduje ich nadmierne poszerzenie. Ponieważ kapilary (drobne, liczne naczynia krwionośne), znajdują się płytko w tkankach, po przepełnieniu krwią prześwitują, co widzimy w postaci rumienia. Zmianom takim z czasem mogą towarzyszyć także inne teleangiektazje, np. pękające naczynka, określane potocznie jako ,,pajączki”.  

Od czego powstaje rumień? Możliwe przyczyny 

Skłonność do poszerzania naczyń krwionośnych może mieć podłoże genetyczne. Jest to częsta domena osób o jasnej karnacji. Kapilary nie poszerzają się jednak samoistnie. Są słabe, a tym samym bardziej podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, ale ich niska kondycja zawsze ma jakąś przyczynę. 

Często rumień naczyniowy spowodowany jest niedostateczną pielęgnacją wrażliwej skóry. Przyczyną mogą jednak być również zaburzenia hormonalne, infekcje, choroby dermatologiczne, czy schorzenia o podłożu autoimmunologicznym. 

Czynniki nasilające zaczerwienienie twarzy 

Rumień zwykle powstaje pod wpływem czynników, takich jak:

 • Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne – oparzenia UV mogą powodować rumień niezależnie od typu cery, ale podrażnienia u osób ze skóra naczyniową powstają znacznie szybciej.
 • Warunki atmosferyczne – zarówno wysoka, jak i niska temperatura nasila zaczerwienienie. Negatywnie na delikatne naczynka oddziałują zwłaszcza wahania temperatury, a także wiatr, czy przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Niekorzystna jest też wysoka wilgotność powietrza, jak również jej przeciwność, czyli nadmiernie suche powietrze, zwłaszcza w okresie ogrzewania pomieszczeń.   
 • Niektóre leki – rumień może być spowodowany nietolerancją niektórych środków farmakologicznych, np. antybiotyków, salicylanów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 
 • Niewłaściwa dieta – do zaostrzenia objawów może dochodzić po zjedzeniu pikantnej, a nawet tylko gorącej potrawy. Osłabienie kapilar powodują również alkohol, używki i produkty wysokoprzetworzone. Także niedobory składników odżywczych mają wpływ na osłabienie ścian naczyń żylnych i pogorszenie kondycji skóry. 
 • Alergia – nietolerancje pokarmowe i alergie to kolejne czynniki, które mogą powodować powstawanie rumienia. 
 • Podrażnienia – kosmetyki zawierające konserwanty, a także źle dobrane do potrzeb skóry mogą podrażniać cerę i przyczyniać się do nasilenia objawów rumienia. Wśród czynników drażniących wymienia się też m.in. zanieczyszczenia środowiskowe 0 chemikalia. 
 • Czas – wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego spadku elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Stają się one kruche i skłonne do pęknięć, przez co wymagają szczególnego wsparcia.   

Jak można leczyć rumień naczyniowy? 

Po zdiagnozowaniu, od czego robi się rumień, należy wdrożyć adekwatne leczenie. U osób z cerą naczyniową, które chcą pozbyć się kłopotliwego zaczerwienienia, zwykle najlepsze rezultaty przynosi terapia laserowa. Obecnie dostępne metody pozwalają na niemal natychmiastowe obkurczenie rozszerzonych naczyń krwionośnych i usunięcie tych uszkodzonych. 

W Klinice Miracki w Katowicach i w Warszawie do usuwania zmian naczyniowych stosujemy znakomite zabiegi, takie jak np. Excel V Cutera +, Excel V Cutera, Harmony Alma Dye-VL i Derma V Lutronic. Zachęcamy do ustalenia terminu konsultacji. Lekarz zapozna się z Twoim problemem i zaproponuje najlepszy sposób leczenia. 

Porady i recepcja

Adresy klinik

WARSZAWA

al. Wilanowska 67 (Warszawa – Mokotów)

Kod pocztowy: 02-765 Warszawa

ul. Królewska 18 (Warszawa – Śródmieście)

Kod pocztowy: 00-103 Warszawa

al. KEN 54 (Warszawa – Ursynów)

Kod pocztowy: 02-797 Warszawa

ul. Jędrusik Kaliny 7 (Warszawa – Żoliborz, wejście od ul. Powązkowskiej)

Kod pocztowy: 01-748 Warszawa

KATOWICE

ul. Żelazna 2 (Katowice)

Kod pocztowy: 40-851 Katowice

Wkrótce otwarcie:

ŁÓDŹ

Piotrkowska 157A (Łódź)

Kod pocztowy: 90-440 Łódź

KRAKÓW

Fabryczna 1 (Kraków)

Kod pocztowy: 31-553 Kraków

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki