Skip to main content
, ,

Eksperci z naszej kliniki w Katowicach o technologii HIFU

Obecnie zabieg HIFU króluje wśród nieinwazyjnych metod, które pozwalają na znakomitą poprawę wyglądu i redukcję wielu niedoskonałości. Co właściwie kryje się pod tym skrótem? Jak działa i na czym polega zabieg HIFU? Dowiedz się więcej i sprawdź, jakie efekty może przynieść ta metoda w przypadku Twoich kompleksów! 

Czym jest HIFU? Dostępne zabiegi 

Medycyna estetyczna rozwinęła się na tyle, że do głębokich warstw skóry, a nawet podskórnej tkanki tłuszczowej i powięzi mięśniowej można dotrzeć bez ingerencji w ciągłość tkanek. Na to pozwala właśnie technologia HIFU – High Intensity Focused Ultrasound, czyli fale ultradźwiękowe o wysokiej rozdzielczości. 

Zabiegi wykorzystujące tę technikę są metodami nieinwazyjnymi, o wszechstronnym zastosowaniu, co jest możliwe dzięki najnowszym urządzeniom. W naszej Klinice dysponujemy kilkoma urządzeniami, które działają poprzez emisję fal ultradźwiękowych. Są to znakomite sprzęty, takie jak SonoQueen, Ultraformer III i Utims. W zależności od potrzeb regulujemy głębokość penetracji tkanek w granicach od 1,5 mm do nawet 9 mm. Pozwala to na wykonanie zabiegu praktycznie na każdej części ciała, w tym na delikatnych obszarach twarzy.  

Na czym polega zabieg HIFU? Jak działają ultradźwięki? 

Podstawą działania zogniskowanych fal ultradźwiękowych jest inicjacja procesu koagulacji białek. Następuje to dzięki wchłonięciu energii urządzenia przez komórki skóry właściwej, tkanki tłuszczowej lub powięzi mięśniowej (w zależności od potrzeb). Energia urządzenia emitowana jest za pośrednictwem głowicy urządzenia wybranej w zależności od tego, na jaką głębokość chcemy dotrzeć. Wcześniej skóra na obszarze zabiegowym jest smarowana specjalnym żelem, który umożliwia wnikanie ultradźwięków. Cała procedura trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od partii ciała poddawanej regeneracji. Zabieg nie jest bolesny, ale nie należy też do przyjemnych. Pacjent może odczuwać gorąco i kłucie.  

Fale dźwiękowe generują ruch i tarcie między komórkami, co doprowadza do podniesienia temperatury nawet powyżej 65 stopni Celsjusza. Przy takich wartościach dochodzi do termicznego obkurczenia włókien kolagenowych – efekt naturalnego liftingu, a także ewentualnego rozbicia komórek tłuszczowych, które są następnie usuwane z organizmu za pomocą procesów metabolicznych. 

Trzeba pamiętać, że temperatura wzrasta głównie w wewnętrznych warstwach tkanek. Zabieg HIFU jest bezpieczny i nie powoduje widocznych poparzeń. Ewentualne zaczerwienienie utrzymuje się maksymalnie kilka godzin po sesji zabiegowej. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Praktyczny brak okresu rekonwalescencji jest jedną z kluczowych zalet HIFU.  

Komu polecane są zabiegi z wykorzystaniem tej technologii? 

Dzięki możliwości kontroli głębokości, na jaką docierają skoncentrowane fale ultradźwiękowe, zabiegi z ich wykorzystaniem mogą działać liftingująco lub modelująco. Pod pojęciem bezoperacyjnego liftingu różnych części ciała kryją się efekty, takie jak:

  • intensywne, ale naturalne napięcie – termokoagulacja prowadzi do obkurczenia tkanek, dzięki czemu dochodzi do redukcji nadmiernej wiotkości skóry;
  • przebudowa tkankowa – nowe włókna kolagenu i elastyny zagęszczają i ujędrniają skórę;
  • redukcja zmarszczek i bruzd – stymulacja skóry do odnowy pozwala na usunięcie oznak starzenia;
  • wyrównanie kolorytu – skóra po zabiegu jest pełna blasku, pozbawiona przebarwień;
  • modelowanie – możliwość napięcia tkanek, a także eliminacji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej pozwala m.in. na poprawę owalu twarzy, wyszczuplenie podbródka, czy uniesienie powiek i policzków. 

Zabiegi HIFU przeprowadza się również w celu poprawy wyglądu sylwetki. Możliwe jest m.in. wyszczuplenie i wygładzenie powierzchni skóry na obszarach, takich jak brzuch, talia, pośladki, czy uda. 

Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów na temat tego, czym jest zabieg HIFU, na czym polega na technologia i czy jest to metoda odpowiednia dla Ciebie, zachęcamy do konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Katowicach Krakowie, Łodzi lub Warszawie. Lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości i wskaże odpowiedni plan postępowania.