Skip to main content

Pryszcze grudkowe

Występujące na twarzy i ciele pryszcze grudkowe wzbudzają mieszane uczucia. Początkowo wydaje się, że podskórnych grudek można w krótkim czasie pozbyć się bez większego wysiłku. Niestety najczęściej tego rodzaju zmiany skórne wymagają jednak zaawansowanego prowadzenia przez dermatologa i kosmetologa. Dlatego, kiedy już pojawiają się krosty pod skórą, dobrze jest od razu powierzyć diagnostykę i terapię specjalistom, którzy w profesjonalny sposób będą mogli nie tylko leczyć, ale też zapobiegać nawrotom powstawania niechcianych zmian skórnych.

Pryszcze grudkowe – przyczyny

Kiedy pojawiają się pryszcze grudkowe może oznaczać to występowanie trądziku grudkowego. Dotyka on zarówno osoby młode, jak i dojrzałe. Powstawanie podskórnych grudek związane jest przede wszystkim z nadaktywnością gruczołów łojowych. Nadmiernie wydzielane sebum jest wtedy o wiele gęstsze i nie może wydostać się na powierzchnię skóry. W ten sposób wydzielina łojowa czopuje się tworząc zaskórniki zamknięte i rozwijają się bakterie beztlenowe. Stąd już tylko krok do powstania stanu zapalnego i tworzenia się bolesnych krost pod skórą. Podłożem trądziku grudkowego jest głównie stres, niewłaściwa dieta oraz promienie UV. Zdarza się też, że czynnikiem wpływającym na powstanie i rozwój choroby są również zaburzenia hormonalne oraz alergia. Niezależnie jednak od przyczyny powstania tej choroby, należy podjąć jak najszybszą terapię, ponieważ nieleczone zmiany skórne pozostawiają po sobie blizny potrądzikowe.

Pryszcze grudkowe – leczenie

Terapia wobec pryszczy grudkowych dobierana jest ze względu na stopień zaawansowania ich występowania. W przypadku trądziku grudkowego czasem wystarcza zastosowanie antybiotyków doustnie. Zdarza się również, że konieczne jest zastosowanie retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, takich jak izotretynoina. Preparat działa od wewnątrz organizmu i hamuje nadmierne wydzielanie łojotoku, co z kolei przyczynia się do zatrzymania występowania podskórnych grudek. Jest to bardzo skuteczna metoda, wiąże się jednak z kilkumiesięcznym leczeniem i zastosowaniem się do restrykcyjnych zasad. Nie wolno bowiem w czasie kuracji się opalać, ani starać się o potomstwo w trakcie terapii oraz przynajmniej sześć miesięcy po zakończeniu leczenia.

Pryszcze grudkowe – profilaktyka

Skuteczną profilaktyką wobec pryszczy grudkowych jest unikanie stresu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na dietę, wykluczyć produkty przetworzone, a także fast foody ze swojego jadłospisu. Dobrze jest także porzucić używki, takie jak palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu, ponieważ wpływają one negatywnie na stan skóry. Należy też starannie dobierać kosmetyki do pielęgnacji cery, z naciskiem na ich działanie przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne.

Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy grudkowych

Zabiegami polecanymi w leczeniu pryszczy grudkowych, a także blizn potrądzikowych są: 

Discovery Pico

Icon 1540

Peeling chemiczny

Alma Harmony iPixel

Maska tretinoinowa

Cosmelan

Yellow Peel

Peeling Refresh

PRX

Alma Harmony Acne

Peeling Whitening

PicoSure

Peeling Salipeel Lic

Sebacia – innowacyjna niefarmakologiczna metoda leczenia trądziku

 

0