Skip to main content

Pryszcze na plecach

Większość niedoskonałości skórnych, w tym także pryszczy na plecach pojawia się wskutek nadmiernego wydzielania łoju skórnego. Pobudzenie gruczołów łojowych spowodowane może być różnymi czynnikami, warto więc przeanalizować pojawienie się krost na plecach podczas konsultacji z dermatologiem. Doświadczony lekarz dokonuje właściwej diagnostyki i pomaga zlikwidować przyczynę problemów skórnych. Dodatkowo, dobrze jest zapytać o poradę kosmetologa, który pomaga w dobraniu odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej.

Pryszcze na plecach – przyczyny

Podłożem występowania pryszczy na plecach jest najczęściej trądzik pospolity. Choroba ta dotyka nastolatków w wieku 11-18 lat i wiąże się ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w tym czasie w organizmie. Trądzik pospolity, inaczej nazywany młodzieńczym to przewlekłe schorzenie gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych. Wypryski na skórze pleców mogą się również pojawić u osób dorosłych, co także wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum, a dodatkowe czynniki stymulujące to z reguły stres, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta i higiena osobista, a także palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.

Pryszcze na plecach – leczenie

Terapia wobec krost na plecach to miejscowe i doustne stosowanie antybiotyków. Ponadto, wobec intensywnych i rozległych pryszczy, a także czyraków ropnych pozytywne efekty przynosi doustna kuracja za pomocą retinoidów, takich jak izotretynoina. To pochodna witaminy A, która posiada właściwości hamujące łojotok skóry oraz ograniczające rozwój bakterii odpowiedzialnych za niedoskonałości skórne. Poza tym, w leczeniu trądziku pospolitego bardzo ważne jest regularne oczyszczanie skóry i usuwanie zaskórników, które powinno być przeprowadzone pod okiem kosmetologa. W leczeniu trądziku sprawdzają się również zabiegi medycyny estetycznej, takie jak peelingi, maski czy mikrodermabrazja wodna.

Pryszcze na plecach – profilaktyka

Działaniem profilaktycznym względem krost na plecach i czyraków ropnych jest unikanie stresu oraz systematyczne relaksowanie się. Warto uprawiać sport, który pomaga rozładować napięcie psychiczne i poprawia kondycję organizmu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że niezwykle istotne jest noszenie luźnej odzieży oraz każdorazowe mycie ciała po aktywności fizycznej. Ponadto, wskazana jest dieta bogata zwłaszcza w zielone warzywa, owoce, z wykluczeniem fast foodów, ostrych i tłustych potraw oraz słodyczy. Poprawę stanu skóry może także przynieść rezygnacja z używek, to znaczy z palenia tytoniu i picia alkoholu.

Polecane zabiegi w leczeniu pryszczy na plecach

Leczenie pryszczy na plecach dobrze jest wspomóc poprzez zastosowanie profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, które pomagają w usuwaniu zaskórników, leczeniu aktywnych form trądziku, przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Wobec tego rodzaju niedoskonałości skórnych, polecanymi terapiami są, między innymi: Alma Harmony iPixel, Peeling Refresh, Discovery Pico, PicoSure, PRX, Peeling chemiczny, Alma Harmony Acne, Maska tretinoinowa, Cosmelan, Peeling Retises CT oraz Neauvia Stimulate.

Kwas polimlekowy,

Ferulac Peel

Fotona Dualis SP,

Hydrafacial z kompleksem wybielającym,

Peeling Salipeel Lic,

Retises CT Yellow Peel,

Icon 1540

0