Przebarwienia hormonalne
Najczęściej występującym rodzajem przebarwień hormonalnych jest ostuda (chloasma, melasma). Są to rozległe, jasno- lub ciemnobrązowe przebarwienia o nieregularnym kształcie, które pojawiają się w ciąży, jak również pod wpływem innych czynników hormonalnych. Ostuda jest trudna do całkowitego wywabienia, a dodatkowo ma skłonność do nawracania – szczególnie, jeśli niedostatecznie chronimy skórę przed słońcem.
Przebarwienia hormonalne – objawy
Przebarwienia hormonalne to symetryczne, plamiste, słabo odgraniczone ogniska przebarwień, które nie są poprzedzone stanem zapalnym. Zlokalizowane są najczęściej w centralnej części twarzy (policzki, górna warga, nos, czoło, broda), rzadziej zaś po bokach twarzy czy powierzchni ciała. Zmiany nasilają się latem, zaś zimą stają się mniej widoczne. Przebarwienia hormonalne mogą zniknąć samoistnie po ciąży lub odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, jednak mogą powrócić w następnym sezonie albo podczas kolejnej ciąży.
Przebarwienia hormonalne – leczenie
Przed podjęciem leczenia przebarwień hormonalnych wymagane jest rozpoznanie lekarza na podstawie wywiadu lekarskiego oraz obserwacji. Konieczne jest przede wszystkim ustalenie głębokości lokalizacji barwnika, przy czym bardzo pomocna okazuje się specjalna lampa emitująca długofalowe promienie ultrafioletowe. W przypadku niewielkich i płytkich przebarwień stosuje się odpowiednie preparaty odbarwiające i złuszczające. Przy głębszych zmianach zaleca się zastosowanie specjalnych zabiegów kosmetycznych na przebarwienia, np. peelingów medycznych (przy pomocy wysokich stężeń kwasów), mezoterapii, mikrodermabrazji, zabiegów laserowych.
Polecane zabiegi w leczeniu przebarwień hormonalnych:
Salipeel Lic
Peeling chemiczny
Yellow Peel
Ferulac Peel
Whitening
Mikrodermabrazja Hydrafacial
Cosmelan
Maska Skin Feet
Peeling Refresh
Peeling Retises CT
Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielajacym
Peeling medyczny PRX
Discovery Pico
PicoSure
Laser Cutera Excel V+ Genesis V
Terapia światłem LED