Przebarwienia starcze, nazywane też plamami wątrobowymi, to rezultat wieloletniego działania słońca na skórę. To problem, który dotyka głównie osoby po 50. roku życia i wynika z zaburzeń w pracy melanocytów – to znaczy komórek pigmentacyjnych skóry. Ze względu na to, że plamy starcze powstają w głębokich warstwach skóry, są bardzo trudne do usunięcia.

Przebarwienia starcze – przyczyny

Przebarwienia wątrobowe zaczynają pojawiać się na skórze około 50. roku życia i są skutkiem zaburzeń w pracy melanocytów, które produkują melaninę – pigment, od którego zależy barwa naszej skóry, włosów czy oczu, a także zdolność opalania się. Wraz z upływem czasu melanocyty pracują dużo gorzej, a dodatkowym czynnikiem prowokującym powstawanie plam jest wieloletnie wystawianie skóry na działanie słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Przebarwienia starcze – objawy

Przebarwienia wątrobowe to zazwyczaj niewielkie i dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry plamy, które mogą przybierać różne kolory – od jasnobrązowego do nawet czarnego. Wraz z upływem czasu na skórze mogą pojawiać się nowe zmiany, a starsze plamy mogą zwiększać swoją objętość. Z plamami starczymi możemy mieć do czynienia zarówno na twarzy, jak i skórze całego ciała – dłoniach, dekolcie, ramionach, szyi, plecach, a nawet stopach.

Przebarwienia starcze – leczenie

Brązowe plamy wątrobowe na twarzy czy dłoniach to zmiany zlokalizowane w głębokich warstwach skóry, w związku z czym stosowanie preparatów rozjaśniających, które nie są w stanie przeniknąć w głąb skóry, może okazać się nieskuteczne. Z plamami wątrobowymi najlepiej zgłosić się do gabinetu dermatologicznego, gdzie lekarz, po wstępnej diagnozie, może nam zaproponować usuwanie przebarwień laserem, ciekłym azotem (krioterapia) lub głębokim peelingiem, np. przy pomocy kwasu trichlorooctowego.

Polecane zabiegi w leczeniu przebarwień starczych:

Analiza skóry Life Viz

Salipeel Lic

Peeling chemiczny

Yellow Peel

Ferulac Peel

Whitening

Mikrodermabrazja Hydrafacial

Cosmelan

Maska Skin Feet

Peeling Refresh

Peeling Retises CT

Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielajacym

Peeling medyczny PRX

Discovery Pico

PicoSure