Skip to main content
,

Jak skutecznie usunąć przebarwienia posłoneczne?

Jednolity kolor skóry ma duże znaczenie dla poczucia naszego komfortu i estetyki. Niekiedy jednak w wyniku różnych czynników, zarówno na twarzy, jak i ciele mogą powstać przebarwienia. Latem nasza skóra jest bardziej wystawiona na słońce, a co za tym idzie – przy nieodpowiednim zabezpieczeniu przed promieniowaniem UV, oprócz pięknej opalenizny, mogą pojawić się także niechciane ciemniejsze plamki na skórze. Podstawą zapobiegania przebarwień jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna polegająca na stosowaniu produktów z filtrem chroniącym przed promieniowaniem lub ograniczeniu ekspozycji na słońcu. Co zrobić, jeśli działania zapobiegające powstawaniu przebarwień nie poskutkowały, a zwykłe kremy nie przynoszą zamierzonych rezultatów? Dzięki zabiegom laserowym, peelingom chemicznym oraz mikrodermabrazji można w skuteczny i bezpieczny sposób usunąć niechcianą pamiątkę z wakacji. 

Czym są przebarwienia posłoneczne i jak powstają?

Przebarwienia, zwane inaczej hiperpigmentacją, powstają w wyniku zaburzeń syntezowania melaniny, która jest naturalną substancją występująca w organizmie człowieka, odpowiadającą za pigment tęczówki, włosów oraz skóry. Najważniejszymi zadaniami melaniny jest m.in. ochrona skóry przed szkodliwymi działaniami promieniowania ultrafioletowego (UV) i jonizującego. W przypadku zbyt dużej ekspozycji na słońcu i przy braku odpowiedniej ochrony, może dojść do wzmożonej produkcji komórek barwnikowych w podstawnej warstwie naskórka, czego następstwem jest powstanie przebarwień. Najczęściej powstają na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach. Dodatkowo, do ich powstawania mogą przyczyniać się również czynniki genetyczne czy zaburzenia hormonalne.  Tak jest w przypadku ostudy, zwanej inaczej melasmą, która powstaje najczęściej u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy. Wśród przebarwień posłonecznych wyróżnia się także plamy soczewicowate, które dotykają z kolei przeważnie osób po 50. roku życia w wyniku działania promieni słonecznych i starzenia się organizmu. 

Jak skutecznie usunąć przebarwienia? 

Bez względu na przyczynę powstania przebarwień, najskuteczniejszymi sposobami ich usuwania są specjalistyczne zabiegi. W zależności od stopnia problemu, rodzaju i wielkości plam, można wybrać między zabiegami laserowymi, mikrodermabrazją oraz peelingami chemicznymi. 

Zabiegi laserowe to jedne z najpopularniejszych metod usuwania melasmy czy plam soczewicowatych. Działanie światła lasera polega na rozgrzaniu komórek barwnikowych, przez co dochodzi do ich uszkodzenia, a następnie wydalenia z organizmu i pozbyciu się przebarwień. W Klinice Miracki wykorzystywane są najnowsze i najskuteczniejsze urządzenia – Discovery Pico oraz PicoSure, oparte na innowacyjnej technologii pikosekundowej, która daje możliwość osiągnięcia jak największej mocy w ultrakrótkim czasie. Zabiegi laserami pikosekundowymi nie pozostawiają blizn, są niemal bezbolesne, a okres rekonwalescencji skrócony jest do minimum. Jest to całkowicie bezpieczna i komfortowa metoda usuwania przebarwień. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim efekcie rozjaśnienia skóry. Niezależnie od wielkości czy barwy, plamki zaczynają stopniowo znikać, a koloryt skóry wyrównuje się do naturalnego. Już po kilku tygodniach znikają całkowicie lub zostają zredukowane do niezauważalnych rozmiarów.  Dzięki tej innowacyjnej technologii, zabiegi można wykonywać przez cały rok – również latem. By utrzymać doskonały efekt, należy później pamiętać o stosowaniu skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. 

Kolejnym wartym uwagi sposobem pozbycia się niechcianych posłonecznych plamek jest  peeling chemiczny. Ten nieinwazyjny zabieg polega na głębokim oczyszczeniu i złuszczeniu skóry przy pomocy kwasu glikolowego, salicylowego, pirogronowego, migdałowego lub mlekowego. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć, przywracając jej odpowiedni koloryt. To niezwykle wygodna metoda, gdyż jest szybkim, bezpiecznym i nie wymagającym okresu rekonwalescencji zabiegiem, który skutecznie niweluje powstałe zmiany pigmentacyjne skóry. Warto zwrócić uwagę także na peeling whitening, który działa rozjaśniająco, usuwa plamki i wyrównuje koloryt skóry. Jego skuteczność jest tak wysoka dzięki niezwykłej formule, na którą składa się m.in. rozjaśniająca morwa biała, usuwający przebarwienia kwas kojowy, arbutyna mająca działanie depigmentacyjne, czy chromabright –  chroniący pozbawione melaniny komórki. Rozjaśniający i chroniący skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania jest także Ferulac PeelPeeling Retises CT, przywraca z kolei prawidłowe stężenie witaminy A w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona zdrowy, jednolity kolor. 

Wygodnym sposobem jest także terapia wybielająca Cosmelan. To nieinwazyjna metoda, która polega na odpowiednim nałożeniu preparatu w wybrane miejsca, gdzie występują przebarwienia. Podczas wizyty nałożona zostaje maska, która głęboko peelinguje skórę. Z tak nałożoną maską wraca się do domu, a po wyznaczonym przez kosmetologa czasie, zmywa się wodą. Następnie, przez kolejny okres terapii nakłada się krem pozabiegowy, który ma działanie złuszczające. Całość trwa około 3 miesięcy. Metoda ta przynosi oczekiwane rezultaty poprawy kolorytu i kondycji skóry, skutecznie likwidując przebarwienia. Ponadto, Cosmelan ma właściwości przeciwstarzeniowe – stymuluje włókna kolagenowe do regeneracji, spłycając przy tym zmarszczki. Polecana jest również mikrodermabrazja wodna Hydrafacial z kompleksem wybielającym, polegająca na dogłębnym oczyszczeniu skóry, zastosowaniu peelingu z kwasem glikolowo-salicylowy i wykorzystaniu poprawiającej pigmentację skóry ampułki Britenol. 

Metod skutecznego usuwania przebarwień posłonecznych jest wiele, dlatego nie należy się obawiać, iż pozostaniemy z nimi do końca życia. Dzięki wybranym zabiegom możemy z powrotem cieszyć się piękną skórą. Pamiętajmy jednak o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu preparatów z wysokim filtrem UV – dzięki temu ryzyko powstania jaśniejszych lub ciemniejszych plam będzie znacząco obniżone. 

Zapraszamy na zabiegi usuwania przebarwień do naszych klinik w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0