Kosmetologia jest jednym z działów dermatologii, który koncentruje się przede wszystkim na analizowaniu i badaniu stanu skóry pod kątem leczenia oraz odpowiedniej pielęgnacji cery dotkniętej danym schorzeniem. Kosmetologia zajmuje się także pielęgnowaniem i poprawianiem stanu włosów oraz paznokci.

Kosmetologia – zastosowanie

Kosmetologia pełni bardzo ważną rolę szczególnie w leczeniu chorób skóry takich, jak alergie, łojotok, przesuszenie, łuszczenie, czy zmarszczki. Oprócz leczenia chorób, ma ona na celu także poprawę atrakcyjności ciała za pomocą środków kosmetycznych. Jest ściśle związana z fizykoterapią, medycyną estetyczną oraz chirurgią plastyczną. Podstawą tej dziedziny są nauki przyrodnicze – biologia, chemia, biofizyka, a także medycyna. Aby móc zajmować się kosmetologią, należy ukończyć studia kosmetologiczne. Najczęściej powstają one na uniwersytetach medycznych, akademiach wychowania fizycznego oraz w placówkach prywatnych.

Kosmetologia – zabiegi

Działania z zakresu kosmetologii można podzielić na trzy grupy, pod względem celu zabiegów, na kosmetologię upiększającą, pielęgnacyjną oraz leczniczą.

Do dziedziny kosmetologii upiększającej można zaliczyć wszystkie ,,mniejsze’’ zabiegi, które służą poprawie wyglądu skóry, włosów czy paznokci – manicure, pedicure czy hennę brwi, a także depilację, w tym również laserowe usuwanie owłosienia.
Kosmetologia pielęgnacyjna to natomiast zabiegi, których zadaniem jest odżywienie i odbudowa. Jej celem jest utrzymanie właściwości skóry, a przede wszystkim jej elastyczności. Do tej grupy można zaliczyć wszelkie peelingi, maseczki, zabiegi mikrodermabrazji.
Kosmetologia lecznicza opiera się przede wszystkim na działaniu dążącym do łagodzenia skutków chorób skóry. W zakres zabiegów wchodzą wszelkie procesy mające na celu zmniejszenie przebarwień, deformacji i uszkodzeń skóry, nadpotliwości, czy uszkodzenia i osłabienia skóry głowy, włosów oraz paznokci. Kosmetologia lecznicza stanowi uzupełnienie leczenia dermatologicznego.

Polecane zabiegi z zakresu kosmetologii:

Peeling „Salipeel Lic”

Peeling chemiczny

Peeling „Yellow Peel”

Peeling „Ferulac Peel”

Peeling „Whitening”

Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial

Cosmelan

Maska Skin Fit

Peeling Refresh

Peeling Retises CT

Drenaż limfatyczny

Endermolift

Mikrodermabrazja Hydrafacial z kompleksem wybielającym

Mikroplazma Accent – usuwanie rozstępów

Mikroplazma Accent – usuwanie blizn

Mikroplazma Accent – odmładzanie twarzy

Peeling PRX

Terapia światłem LED

Leczenie grzybicy paznokci dłoni i stóp – laser Lunula

Vela Shape III – modelowanie podbródka

Accent PRIME – nieinwazyjny lifting twarzy

Epilacja laserowa Motus Deka

Endermologia LPG Alliance

SculpSure – redukcja tłuszczu w 25 minut

Vela Shape III – modelowanie i ujędrnianie ciała