Żylaki to najprościej mówiąc, nadmiernie poszerzone żyły. Są one objawem nieprawidłowego działania zastawek dużych naczyń żylnych. Zastawki w zdrowej żyle zapobiegają cofaniu się krwi płynącej do serca. Gdy nie działają prawidłowo, krew cofa się i jej nadmierne ciśnienie obciąża ściany żył. Wtedy żyły rozszerzają się i powstaje żylak. Żylaki często występują w kończynach dolnych, ale również w okolicy odbytu (hemoroidy) czy w obrębie przełyku.
Przyczyny powstawania żylaków mogą być różne: genetyczne, hormonalne, wynikające z siedzącego lub stojącego trybu pracy, powstające w konsekwencji otyłości lub urazów.
Żylaki wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Początkowo mogą powodować ból i obrzęki, a z czasem przekształcić się w poważną chorobę. Dlatego gdy tylko zauważymy objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Nowoczesne metody leczenia żylaków polegają na zamknięciu zmienionej chorobowo żyły w bezpieczny dla Pacjenta sposób. Do niedawna jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków był zabieg chirurgiczny. Wraz z postępem technologicznym pojawiły się metody radiochirurgiczne, laserowe, parowe. Obecnie uważa się, że leczenie laserowe najlepiej łączy skuteczność metody z jej bezpieczeństwem dla Pacjenta. Laserowe leczenie żylaków oznacza mniejszy ból, precyzję wykonania zabiegu i szybki powrót do codziennej aktywności, bez hospitalizacji.
Naszym Pacjentom polecamy zabieg VascuLife – laserowe usuwanie żylaków. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zabiegu.