AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Blizny atroficzne

Blizny atroficzne inaczej nazywane są zanikowymi. Powstają na skutek przebytych chorób związanych z występowaniem wysypki. Najczęściej są pozostałością po ospie czy trądziku. Pojawiają się, gdy proces gojenia zostaje zakłócony, głównie przez niewystarczającą produkcję białka (kolagenu i elastyny). W przypadku trądziku powstawanie blizn zależne jest przede wszystkim od wielkości obszaru występowania stanu zapalnego oraz uwarunkowań indywidualnych. Czasem organizm jest bardziej podatny na powstawanie blizn, ma mniejsze zdolności regeneracyjne. Blizny potrądzikowe mogą być także wynikiem niewłaściwego leczenia zmian lub w ogóle brakiem leczenia. Również choroba zakaźna, jaką jest ospa często zostawia ślad w postaci blizn. Swędzenie towarzyszące wysypce w przebiegu ospy, powoduje drapanie zmian. To z kolei może prowadzić do nadkażenia, które narusza strukturę skóry, powodując powstawanie blizn. Także zdrapanie strupka może spowodować naruszenie struktury skóry, a w rezultacie pojawienie się śladów. Bliznami atroficznymi są także rozstępy, które powstają na skutek silnego rozciągania skóry (ciąża, kulturystyka) i tworzących się ubytków w tkance łącznej.

Blizny atroficzne – charakterystyka

Blizny atroficzne mają zapadniętą strukturę, zazwyczaj o okrągłym kształcie, przypominające mały dołek. Leżą poniżej poziomu otaczającej je skóry. Mogą być różnej wielkości, najczęściej niewielkie i okrągłe, czasem osiągają znaczne rozmiary. Określane są jako cienkie, bibułkowate. To, jak rozległe są blizny potrądzikowe lub powstałe po przebytej ospie, zależy od kilku czynników, m.in. do predyspozycji genetycznych i skłonności do powstawania blizn, wielkości powierzchni skóry, która objęta była stanem zapalnym. Przyczyny blizn atroficznych mogą być też związane z niewłaściwym leczeniem, nieodpowiednią pielęgnacją chorych miejsc, a następnie pozostałych po wysypce śladów

Blizny atroficzne – leczenie

W przypadku schorzeń takich, jak ospa czy trądzik istotne jest dbanie o skórę i odpowiednia pielęgnacja chorych miejsc. Ważna jest codzienna higiena i stosowanie preparatów przeznaczonych dla cery trądzikowej czy w przebiegu ospy. W początkowej fazie tworzenia się blizny można sięgać po preparaty przyspieszające regenerację naskórka, a także próbować sposobów naturalnych, jak sok z cytryny czy cebula. Warto jednak swoje pomysły przedyskutować z lekarzem, aby nie pogorszyć sytuacji. Pamiętać należy o unikaniu promieniowania słonecznego. Jeśli blizny stanowią poważny problem, są przyczyną dyskomfortu i niskiej samooceny, warto zasięgnąć porady lekarza i wybrać stosowny zabieg z oferty kliniki medycyny estetycznej. Do wyboru mamy sporo możliwości. Iniekcje, terapia światłem LED, lipotransfer czy zabiegi przy użyciu lasera to tylko niektóre z nich. Zabieg powinien być jednak dobrany indywidualnie, w zależności od rozległości zmian i ogólnej kondycji pacjenta.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn atroficznych:

Discovery Pico
Laser Icon 1540
Laser iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Mezoterapia igłowa

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki