Skip to main content

Blizny atroficzne (blizny zanikowe)

Blizny atroficzne to wklęsłe blizny powstałe w wyniku choroby związanej z obecnością wysypki. Na skutek toczącego się stanu zapalnego powstają ubytki w skórze. Najczęściej spotykanym rodzajem blizn atroficznych są blizny potrądzikowe. Jak zmniejszyć ich widoczność? Wyjaśniamy, czym są blizny atroficzne i przedstawiamy metody ich usuwania.

Jak powstają blizny atroficzne?

Blizny atroficzne inaczej nazywane są zanikowymi. Najczęściej są pozostałością po przebytej ospie czy trądziku. Blizny atroficzne powstają w wyniku zaburzonego procesu gojenia się rany, głównie przez niewystarczającą produkcję białka – kolagenu i elastyny. W przypadku trądziku powstawanie blizn zależne jest przede wszystkim od wielkości obszaru występowania stanu zapalnego oraz uwarunkowań indywidualnych. Czasem organizm jest bardziej podatny na powstawanie blizn, ma mniejsze zdolności regeneracyjne. Blizny potrądzikowe mogą być także wynikiem niewłaściwego leczenia zmian lub w ogóle braku leczenia.

Również choroba zakaźna, jaką jest ospa, często zostawia ślad w postaci blizn. Swędzenie towarzyszące wysypce w przebiegu ospy powoduje drapanie zmian skórnych. To z kolei może prowadzić do zakażenia, które narusza strukturę włókien kolagenowych w skórze i powoduje powstawanie blizn. Zdrapanie strupka także może spowodować uszkodzenie skóry, a w rezultacie pojawienie się nieestetycznych śladów. Bliznami atroficznymi są także rozstępy, które powstają na skutek silnego rozciągania skóry (ciąża, kulturystyka) i tworzących się ubytków w tkance łącznej włóknistej.

Blizny atroficzne – czym się charakteryzują blizny wklęsłe?

Blizny atroficzne mają zapadniętą strukturę, zazwyczaj o okrągłym kształcie – przypominają mały dołek. Dno blizny leży poniżej powierzchni skóry. Mogą być różnej wielkości, najczęściej niewielkie i okrągłe, czasem osiągają znaczne rozmiary. Określane są jako cienkie, bibułkowate. To, jak rozległe są blizny, zależy od kilku czynników, m.in. od predyspozycji genetycznych i skłonności do powstawania blizn, wielkości powierzchni skóry, która objęta była stanem zapalnym. Przyczyny blizn atroficznych mogą być też związane z niewłaściwym leczeniem, nieodpowiednią pielęgnacją chorych miejsc, a następnie pozostałych po wysypce śladów.

Blizny atroficzne – metody leczenia i usuwania blizn po trądziku

W przypadku schorzeń takich, jak trądzik czy ospa istotna jest profilaktyka, która polega na dbaniu o skórę i odpowiedniej pielęgnacji chorych miejsc. Ważna jest codzienna higiena i stosowanie preparatów przeznaczonych dla cery trądzikowej lub do skóry objętej ospą. W początkowej fazie tworzenia się blizny można sięgać po preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. kremy silikonowe czy z masą perłową), a także próbować sposobów naturalnych, jak sok z cytryny czy wyciąg z cebuli. Warto jednak swoje pomysły przedyskutować z lekarzem, aby nie pogorszyć sytuacji. Należy pamiętać o unikaniu promieniowania słonecznego. 

Jeśli blizny stanowią poważny problem, są przyczyną dyskomfortu i niskiej samooceny, warto zasięgnąć porady specjalisty dermatologii i wybrać stosowny zabieg z oferty kliniki medycyny estetycznej. Do wyboru mamy sporo możliwości. Jeśli chodzi o blizny atroficzne leczenie specjalistyczne może obejmować: zabiegi iniekcyjne, terapię światłem LED, lipotransfer czy laseroterapię. Zabieg powinien być jednak dobrany indywidualnie, w zależności od rozległości zmian i ogólnej kondycji pacjenta.

Zabiegi w leczeniu blizn atroficznych

Blizny po trądziku czy ospie często występują na twarzy, dlatego dla wielu osób stanowią ogromny problem estetyczny. Na szczęście istnieją skuteczne zabiegi, które umożliwiają zmniejszenie widoczności blizn i przywrócenie skórze gładkości.

Blizny zanikowe (atroficzne) – podsumowanie

Blizny po ospie, trądziku i stanach zapalnych skóry są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ najczęściej lokalizują się na twarzy. Trudno jest zakamuflować je makijażem, ponieważ mają postać wgłębień, które powodują, że struktura skóry jest nierównomierna. Indywidualnie dobrane zabiegi medycyny estetycznej sprawiają, że blizny stają się mniej widoczne, a w niektórych przypadkach znikają całkowicie.

0