AKCJA CIAŁO 2021 - KUP VOUCHER I KORZYSTAJ Z CEN BASIC 2000zł PREMIUM 3000zł

Blizny po szwach

Szwy konieczne są w przypadku przerwania ciągłości anatomicznej tkanki (skóry). Może to nastąpić na skutek urazu mechanicznego, powstaje wtedy rana, którą należy zaszyć. Szwy zakładane są również na zakończenie operacji. Zaraz po zabiegu zaczyna formować się blizna. Do momentu zdjęcia szwów podstawą jest dbanie o świeży i odpowiednio założony opatrunek. Jeśli pacjent pozostaje w szpitalu lub pod kontrolą lekarza, wystarczy, że stosuje się do zaleceń. Najważniejsze jest dbanie o ranę, niedopuszczenie do jej zakażenia czy naciągnięcia. Może to bowiem skutkować większą bolesnością i widocznością blizny po szyciu. Uszkodzenie blizny w czasie jej gojenia, może skutkować koniecznością ponownej interwencji chirurgicznej.

Blizny po szwach – charakterystyka

Czy pozostanie blizna po szyciu chirurgicznym, jak długo będzie widoczna, jak duża będzie, zależy od tego, z jakim rodzajem rany mamy do czynienia. Jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący. Równie istotne jest miejsce, gdzie powstała rana, czas, w jakim została zszyta, stan chorego, fakt, czy rana nie została zakażona, a także sposób, w jaki rana pielęgnowana była zaraz po zabiegu. Wszystko to ma istotny wpływ na proces powstawania blizny. Odpowiednia pielęgnacja, już od samego początku, ma również ogromne znaczenie dla wyglądu blizny. Na świeżą bliznę musimy zakładać wilgotne opatrunki, które zapobiegają wysychaniu rany. Dzięki temu poprawia się działanie zawartych w wypływającym z rany płynie, hormonów, i enzymów. Należy także unikać gorąca, przeciwwskazane są wizyty w solarium, opalanie. Duże różnice temperatur również wpływają niekorzystnie, dlatego nie należy także wystawiać rany na zbyt niskie temperatury. Proces powstawania blizny może zostać zaburzony i staje się ona zgrubiała, twarda, przerośnięta, nieestetyczna, sprawia ból, powoduje przykurcze.

Blizny po szwach – leczenie

Kiedy zostaną zdjęte szwy, można rozpocząć dbanie o bliznę. Jak pielęgnować blizny po szwach? Dobrą metodą jest ruch, rozciąganie i masowanie okolic blizny. Pomaga to oddzielić tkankę sklejoną z blizną, a także pobudzić nowe tkanki do prawidłowego działania. Możemy z powodzeniem oddać się w ręce fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Jeśli lekarz pozwoli, możemy nacierać bliznę oliwką i delikatnie rozmasowywać. Można spróbować maści, kremów i żelu, które dostępne są bez recepty. Wiele z nich zawiera aktywne składniki pochodzenia roślinnego. Żele silikonowe pomagają stworzyć odpowiednie warunki do gojenia się rany, a maści z wyciągiem z cebuli czy heparyną zmniejszają ryzyko powstania przerośniętych blizn. Należy jednak pamiętać, aby pracę nad blizną rozpocząć w odpowiednim czasie. Najlepiej w tym przypadku zasięgnąć porady specjalisty. Jeśli przedsięwzięte kroki nie są skuteczne, a blizny są poważnym defektem kosmetycznym, możemy skorzystać z pomocy specjalistów medycyny estetycznej. Dostępnych jest szereg zabiegów, które pomagają usunąć blizny. Możemy zdecydować się na terapię światłem LED, laseroterapię, peelingi czy lipotransfer. Sposobów jest dużo, jednak najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Polecane zabiegi w leczeniu blizn po szwach:

Discovery Pico
Laser Icon 1540
Laser iPixel
Mikroplazma Accent
Terapia światłem LED
Karboksyterapia
Lipotransfer
Iniekcyjne ujędrnianie skóry
Peeling chemiczny
Peeling medyczny PRX
Mezoterapia igłowa

Porady i recepcja

pn - pt: 9:00-21:00 sb: 9:00-16:00

Adresy klinik

Formularz kontaktowy

  Imię i nazwisko

  Email

  Placówka:

  Treść wiadomości

  Newsletter

  Ważne linki

  Copyright © 2018 KlinikaMiracki