Skip to main content

Plastyka pępka

Plastyka pępka – informacje ogólne

Umbilikoplastyka, bo tak nazywa się modelowanie pępka, to już nie tylko element operacji powłok brzusznych. To samoistnie występujący zabieg. Modelowanie pępka skierowane jest do osób, które nie są zadowolone z kształtu i wielkości swojego pępka. Na jego dzisiejszy wygląd składa się sposób, w jaki potraktowano pępowinę zaraz po naszym urodzeniu. Na jego kształt ma wpływ sposób, w jaki została zawiązana, a także jej późniejsza pielęgnacja.

Plastyka pępka – wskazania

Nasz pępek mógł się zmienić także na skutek przebytej ciąży czy gwałtownej zmiany masy ciała, a także pod wpływem przepukliny. Plastyka pępka to także ratunek dla tych, którzy przechodzili komplikacje przy piercingu, skóra stała się przez to rozciągnięta i nieestetyczna.

Plastyka pępka – zabiegi

Zabieg korygujący pępek polega na wycięciu nadmiaru skóry (bądź skóry i tłuszczu) poprzez niewielkie nacięcie w głębi pępka. Po usunięciu nadmiaru skóry, lekarz na nowo nadaje pępkowi kształt. Szwy zakładane są zwykle wewnątrz pępka, aby uniknąć blizn na brzuchu. Co ważne, zmianie ulega jedynie kształt, a nie położenie, to pozostaje bez zmian. Trudno dokładnie powiedzieć do jakiego kształtu najczęściej dążą pacjenci. Niektórzy, mając wypukły pępek, marzą o wklęsłym, innym zależy jedynie na zmniejszeniu jego rozmiaru czy zniwelowaniu zbytniego rozciągnięcia, jakiemu uległ. Zabieg nie trwa dłużej niż godzinę, wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Potrzebne będą także wizyty kontrolne. Do aktywności można powracać powoli już po kilku dniach, do trzech tygodni nie powinniśmy wykonywać forsujących ćwiczeń ani dźwigać.

W zależności od stanu naszego pępka, a także oczekiwanego przez nas efektu, istnieją także inne metody poprawiające napięcie i elastyczność skóry, także na pępku. Bezinwazyjne i niewymagające użycia skalpela zabiegi liftingujące mogą być wykonane przy użyciu fal ultradźwiękowych lub światła podczerwonego. Dzięki tym zabiegom włókna kolagenowe zostają pobudzone, tworzą się także nowe. Skóra ulega przebudowaniu i rozpoczyna się proces regeneracyjny. Zabieg jest szybki i bezpieczny. Nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji i jest powtarzalny.

 

0