Menu

Rozstępy na twarzy

Rozstępy to bardzo kłopotliwe zmiany skórne, przyjmujące postać podłużnych – czerwonych lub białych nitek, w gruncie rzeczy są mikropęknięciami w nadmierne rozciąganej skórze. Ta przypadłość dotyka zwykle skóry na brzuchu, udach i biodrach, jednak w niektórych sytuacjach mogą pojawić się też rozstępy na twarzy. Ich przyczyny są rozmaite: wahania wagi, niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków, menopauza czy skłonności genetyczne.

Rozstępy na twarzy – zapobieganie

Walka z rozstępami nie jest sprawą błahą, zwłaszcza w przypadku twarzy, zatem bardzo istotna jest profilaktyka. Trzeba stosować odpowiednie kosmetyki, najlepiej na bazie kolagenu, dbać o zbilansowaną dietę i nawadnianie organizmu. W sytuacji rozwoju tej skłonności zalecana jest farmakoterapia oraz stosowanie preparatów o określonym składzie (np. minerały, witaminy A, E, B2C, kolagen, olej z kiełków pszenicy, wyciąg z soi, związki krzemu czy kwas glikolowy).

Rozstępy na twarzy – zabiegi

Jeżeli inne sposoby usuwanie rozstępów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wsparcie ze strony medycyny estetycznej. W terapii zmian skórnych na twarzy stosuje się: leczenie światłem LED, CO2, tzw. wampirzy lifting lub mezoterapię. Najskuteczniejszym z zabiegów jest jednak usuwanie rozstępów za pomocą lasera, zwłaszcza frakcyjnego, ponieważ pobudza produkcję kolagenu, który uległ uszkodzeniu. Kuracje laserowe wymagają zwykle kilku serii i okazują się pomocne, należy jednak pamiętać, że zbyt duże rozstępy, wynikające najczęściej z zaniedbania działań profilaktycznych, są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia.