Skip to main content

Czy każda narośl na skórze jest niebezpieczna? Ekspert odpowiada

Brodawki, włókniaki to zmiany skórne, które u wielu osób budzą pewien niepokój, czy słusznie? Sprawdź, czy każda narośl, która pojawi się na Twoim ciele lub twarzy, jest potencjalnie groźna dla zdrowia. Dowiedz się, jak przebiega laserowe usuwanie zmian skórnych. Poznaj podstawowe przeciwwskazania do zabiegu, zanim odwiedzisz jednego z naszych specjalistów.

Brodawka, włókniak – czy każda zmiana skórna jest groźna dla zdrowia? 

Narośl to nic innego, jak miękki lub twardy guzek/grudka rosnąca nad powierzchnią skóry. Niekiedy tego typu zmiana jest bardziej płaska, bezbarwna lub o intensywnej barwie. W zależności od charakteru może dawać objawy w postaci dolegliwości bólowych, czy świądu. Jedno jest pewne, narośl na skórze nigdy nie powinna być lekceważona i zawsze warto skonsultować swój przypadek z doświadczonym lekarzem specjalistą. Może się też okazać, że jest to niegroźny włókniak lub brodawka, ale istnieje też ryzyko, iż mamy do czynienia np. z łagodnymi lub złośliwymi zmianami nowotworowymi, takimi jak czerniak. Dlatego ze względów bezpieczeństwa warto regularnie odwiedzać dermatologa i monitorować wszelkie narośla, znamiona barwnikowe i inne zmiany. 

Co więcej, jeśli brodawka lub włókniaki jest zlokalizowany w rejonie szyi, łopatek, czy pod biustem, nosząc różne elementy odzieży (np. strój kąpielowy, bieliznę) możesz mimowolnie podrażniać zmiany skórne i w ten sposób stworzyć ryzyko zaognienia tego problemu dermatologicznego. W takim razie, jak usunąć włókniaki, brodawki itp. zmiany? Specjalista może zalecić Ci np. poddanie się laserowemu usuwaniu zmian skórnych.

Laserowe usuwanie zmian na skórze 

Usuwanie zmian skórnych laserem to szybki i powszechnie wykonywany zabieg, który pozwala pozbyć się niechcianych zmian bez pozostawiania blizn (oczywiście po wcześniejszej wizycie kwalifikującej pacjenta do zabiegu). Z technologii laserowej mogą skorzystać osoby w każdym wieku (również dzieci i młodzież). Rezultaty laseroterapii są widoczne praktycznie natychmiastowo. Czy redukcja zmian skórnych laserem jest bolesna? Strumień zimnego powietrza kierowany na obszar zabiegowy zmniejsza ewentualny dyskomfort pacjenta.

Laserowe usuwanie zmian skórnych nie wymaga też żadnych szczególnych przygotowań ani nie wiąże się z rekonwalescencją (następnego dnia w miejscu usuniętej narośli pojawia się tylko mały brązowy strupek). Pacjent może od razu wrócić do normalnego trybu życia. Podczas pracy urządzenia nie dochodzi do naruszenia okolicznych tkanek, laser działa precyzyjnie tylko w problematycznym obszarze. Podczas terapii lekarz dermatolog może usunąć laserowo narośla zlokalizowane na twarzy, jak i pozostałych częściach ciała (w tym np. w miejscach intymnych). Jedna sesja zabiegowa trwa kilka minut.

Jeśli chodzi o inne metody usuwania zmian skórnych, specjalista może też zadecydować o konieczności chirurgicznego usuwania zmian lub zabiegu ich wymrażania.

Przeciwwskazania do usuwania zmian skórnych

Jakie czynniki uniemożliwiają skorzystanie z zabiegu laserowego usuwania włókniaków i brodawek? Do nielicznych przeciwwskazań zabiegowych zaliczamy aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany skórnej, takie jak np.: opryszczka, skłonność do rozwoju keloidów (tj. bliznowców), blizn przerostowych. Czynnikiem wykluczającym są też aktywne zmiany łuszczycowe oraz aktywna choroba nowotworowa. Natomiast należy podkreślić, iż zabieg może być przeprowadzony u kobiet w ciąży.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące laserowego usuwania zmian skórnych lub chcesz skorzystać z diagnostyki dermatologicznej, umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki

0