Skip to main content
,

Czy laser pikosekundowy boli? Eksperci z krakowskiej kliniki odpowiadają

Jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń stosowanych w medynie estetycznej jest laser pikosekundowy. Zastanawiasz się, czego można się spodziewać w trakcie i po zabiegu z jego użyciem? Czy procedura boli? Sprawdź opinie specjalistów z Krakowa! 

Przy jakich defektach estetycznych stosuje się to urządzenie? 

Urządzenia pikosekundowe penetrują tkanki na różnej głębokości, w zależności od indywidualnie dobranych parametrów. Znajdują więc zastosowanie zarówno przy oznakach starzenia się skóry, jak i pozostałościach po problemach dermatologicznych. Szczególnie często używa się ich także do usuwania barwników ze skóry. Jako przykładowe wskazania do zabiegów z ich udziałem wymienia się:

  • utrata napięcia i elastyczności skóry,
  • zmarszczki i drobne bruzdy,
  • zaburzenia kolorytu cery,
  • przebarwienia,
  • blizny różnego pochodzenia,
  • rozstępy,
  • niechciany tatuaż,
  • makijaż permanentny. 

Czym właściwie jest i jak działa laser pikosekundowy? 

Najważniejszą cechą lasera pikosekundowego, która wpływa na szerokie spektrum działania i efektywność zabiegów, jest rodzaj emitowanej przez nie energii, a dokładniej jej długość, mierzonej w pikosekundach, a nie nanosekundach, jak to ma miejsce przy innych zabiegach z zakresu laseroterapii. Pojedynczy impuls generowany przez aparat trwa od 450 do 750 pikosekund. Tak ultrakrótki czas pozwala na:

  • ograniczenie czasu kontaktu tkanek z ciepłem- pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań po zabiegu, takich jak podrażnienia i oparzenia;
  • ominięcie powierzchni skóry – energia laserowa trafia wprost do miejsca wymagającego regeneracji, gdzie w zależności od potrzeb stymuluje skórę do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny i/lub rozbija tusz zastosowany w trakcie wykonywania tatuażu lub makijażu permanentnego;
  • skrócenie czasu trwania zabieg – cała procedura trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut, włącznie z działaniami przygotowującymi do zabiegu, natomiast sam moment naświetlania jest znacznie krótszy, co podnosi komfort pacjenta;
  • wysoka moc szczytowa – zabiegi laserem pikosekundowym dają wyraźne, szybie efekty, a w razie potrzeby można powtarzać je w indywidualnie dobranych seriach.

Odczucia towarzyszące pacjentowi w trakcie sesji laserem pikosekundowym – czy boli?

Cechą krótkiej wiązki lasera jest również ograniczenie kontaktu tkanek z energią termiczną. To z kolei nie tylko podnosi bezpieczeństwo zabiegu i skraca czas jego trwania, ale też minimalizuje dolegliwości bólowe. Tym samym odpowiednią na pytanie ,,który laser najmniej boli” jest – laser pikosekundowy. 

Oczywiście zabieg z użyciem takiego sprzętu nie należy do komfortowych. Aby osiągnąć pożądane efekty, tkanki muszą zostać rozgrzane do wysokiej temperatury. Naturalne jest więc odczuwanie ciepła, a nawet gorąca, kłucia, czy pieczenia. Odczucia takie są jednak dodatkowo łagodzone dzięki nowoczesnym systemom chłodzącym. Zwykle więc nie ma potrzeby znieczulenia. Jednak w przypadku niskiej tolerancji bólu, na prośbę pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe.   

Czego się spodziewać po zabiegu laserem pikosekundowym? 

Zabieg laserem pikosekundowym jest nieinwazyjny – nie powoduje przerwania ciągłości naskórka. Niemniej jednak skóra przez kilka dni po zabiegu może być zaczerwieniona i obrzęknięta. W wyniku działania energii termicznej niekiedy tworzą się również strupki. Stan skóry zależy od intensywności zabiegu i tym samym problemu, który był redukowany. 

Ważne jest więc, aby właściwie pielęgnować obszar zabiegowy. O wszystkich koniecznych krokach informuje lekarz. Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, także sztuczne źródła światła (solarium). Ewentualnych strupków absolutnie nie można zdrapywać. Wskazane jest również systematyczne nawilżanie skóry i dbałość o higienę.  

Wiesz już, że zabieg laserem pikosekundowym nie jest bolesny. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, czy jest to metoda odpowiednia dla Ciebie, ustal termin wizyty w Klinice Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi lub Katowicach. Podczas wizyty lekarz zapozna się z Twoim problemem, wykluczy przeciwwskazania i zaproponuje odpowiedni zabieg.  

0