Skip to main content
,

Jaki zabieg jest najlepszy na obwisłe ramiona? Eksperci z katowickiej kliniki radzą

Nadmiar luźnych tkanek jest problemem estetycznym, który może dotyczyć różnych partii ciała, także ramion, głównie ich dolnej części. Defekt ten powstaje pod wpływem grawitacji i postępujących procesów starzenia, ale też sporej utraty wagi. Niekiedy obszar ten trudno wyćwiczyć. Wówczas pomocne okazują się specjalistyczne metody. Jaki zabieg na obwisłe ramiona pozwoli zredukować wiotkość skóry i w razie potrzeby pozbyć się również nadmiaru tłuszczu? Sprawdź metody dostępne w naszej klinice w Katowicach! 

Co najczęściej odpowiada za obwisłe ramiona i jak pozbyć się tego defektu?

Skóra, pomimo że różni się znacznie w zależności od partii ciała, starzeje się podobnie. Za jej gęstość, jędrność i napięcie odpowiada sieć włókien kolagenowych i elastyny, a także naturalne składniki nawilżające. Z czasem jednak elementy te są produkowane znacznie wolniej i stają się podatne na rozciąganie. To z kolei skutkuje wiotczeniem i opadaniem tkanek. Zmiany takie są szczególnie widoczne na wewnętrznej części ramion. Wpływa na to grawitacja, ale też deficyt tłuszczu stanowiącego podporę dla skóry, który również jest naturalnym zjawiskiem występującym u osób starszych. 

Często zdarza się jednak, że obwisłe ramiona, potocznie określane jako ,,pelikany”, są defektem osób młodych. Skóra utrzymywana jest przez mięśnie. Tym samym problem obwisłych ramion dotyczy głównie osób, które stronią od aktywności fizycznej. Do nadmiernego i przedwczesnego wiotczenia skóry prowadzą także wahania wagi, zwłaszcza redukcja masy ciała w krótkim czasie. 

Za obwisłe ramiona może odpowiadać również nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w połączeniu z osłabioną kondycją skóry – tłuszcz gromadzący się na ramionach stanowi obciążenie dla skóry. Zdarza się też, że problem ma złożoną postać – występuje jednocześnie nadmiar luźnej skóry i tkanki tłuszczowej.

Nie można więc jednoznacznie określić, co pomoże na obwisłe ramiona. Niekiedy wystarczające jest zagęszczenie skóry poprzez stymulację produkcji włókien kolagenowych, innym razem konieczne okazuje się ujędrnienie skóry i jednoczesne usunięcie części tkanki tłuszczowej. Natomiast przy zaawansowanym defekcie wskazany bywa zabieg chirurgiczny. Poniżej wymieniamy przykłady dostępnych zabiegów na obwisłe ramiona.   

Co pomoże na obwisłe ramiona? Nieinwazyjne zabiegi ujędrniające 

Przy obwisłych ramionach pomocna może okazać się laseroterapia. Głównym celem nowoczesnych laserów jest stymulacja przebudowy tkankowej. Pod wpływem energii laserowej dochodzi do rozgrzania tkanek i wytworzenia kontrolowanych uszkodzeń w ich obrębie. Dzięki temu w skórze właściwej powstaje nowy, zdrowy kolagen. W ten sposób można również zlikwidować komórki tłuszczowe. 

Stosowane są różne formy energii – wiązki promieniowania o odmiennych częstotliwościach, fale RF, czy zabieg HIFU na ramiona. Ostatnia z wymienionych metod powoduje wzrost temperatury poprzez wprowadzanie komórek w drgania. Wymienione sposoby działają ujędrniająco i lokalnie wyszczuplająco. Sprawdzają się przy średniej wiotkości skóry i ograniczonym nadmiarze tłuszczu. 

Jakie zabiegi redukują nadmiar tłuszczu na ramionach?  

Ciało można ujędrnić i wysmuklić także dzięki mechanicznej stymulacji tkanek. Jedną z możliwości jest endermologia, określana jako masaż próżniowy. Stosując odpowiedniej wielkości głowice można oddziaływać na tkanki ramion, co pobudza metabolizm i poprawia ogólną kondycję tkanek. Masowanie fałdu skórnego łączy się także z jednoczesną emisją różnego rodzaju energii, np. fal radiowych i podczerwieni. Dzięki temu poza mechaniczną stymulacją dochodzi również do podgrzania tkanek na różnej głębokości. 

Na czym polega operacja obwisłych ramiona? 

Przy zaawansowanej wiotkości skóry na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej powala zabieg chirurgiczny. Operacja obwisłych ramion (brachioplastyka) przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i zwykle wymaga przynajmniej jednodniowego pobytu w klinice. W trakcie zabiegu lekarz za pomocą skalpela usuwa nadmiar tkanek i zakłada szwy, które są zdejmowane po kilku-kilkunastu dniach.   

To, jakie zabiegi na obwisłe ramiona okażą się najskuteczniejsze zależy więc od danego przypadku. Jeśli więc chcesz pozbyć się tego kompleksu, ustal termin konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Katowicach, Warszawie, łodzi lub Krakowie. 

0