Skip to main content

Jakie są przyczyny opadającej powieki?

Opadająca powieka to problem estetyczny, który często skłania pacjentów do szukania pomocy w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Przyczyny tego typu niedoskonałości urody są dość złożone. Jedną z nich jest fizjologiczny proces starzenia skóry, inną predyspozycje genetyczne, czy cechy anatomiczne twarzy kobiety lub mężczyzny. Jaki zabieg na opadające powieki można wykonać w ramach możliwości współczesnej medycyny estetycznej? Sprawdźmy!

Co powoduje opadanie powiek? Poznaj główne czynniki sprawcze

Czy wiesz, skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i ma mniej więcej 0,5 mm grubości? Sprawia to, że pierwsze oznaki utraty elastyczności i starzenia skóry są widoczne właśnie w rejonie powiek. Można powiedzieć, że to właśnie ta część twarzy zdradza nasz wiek. Dlaczego tak się dzieje? Jak już wspomnieliśmy, najczęstsza przyczyna to proces starzenia, ale niebagatelny wpływ mają też:

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • niewystarczająca ilość snu, 
  • używki (zwłaszcza tytoń),
  • niewystarczająca podaż płynów,
  • przebyte choroby,
  • ubogoskładnikowa dieta,
  • wielogodzinna praca przed ekranem komputera, 
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • źle dobrane soczewki kontaktowe,
  • korzystanie z solarium,
  • brak fotoprotekcji na co dzień.

Plastyka powiek górnych – co warto wiedzieć o blefaroplastyce?

Plastyka powiek polega na chirurgicznym usuwaniu nadmiaru tłuszczu i skóry powiek górnych jest inwazyjnym zabiegiem. Poprzedza ją szczegółowy wywiad medyczny z pacjentką. W trakcie rozmowy omawiane są wskazania, przeciwwskazania do blefaroplastyki, lekarz chirurg przedstawia też plan zabiegu korekty powiek górnych.

Plastykę powiek wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych (możesz wrócić do domu jeszcze tego samego dnia). Problematyczny obszar jest znieczulany miejscowo, co sprawia, że zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Chcesz wiedzieć, ile trwa blefaroplastyka? W zależności od danego przypadku, 60-90 minut. Wiedz, że blizny pozabiegowe są ukryte w naturalnych załamaniach powieki, są więc praktycznie niewidoczne dla innych. Rezultat finalny plastyki powiek górnych następuje po około 2-3 miesiącach i przy odpowiedniej pielęgnacji oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia może utrzymywać się kilkanaście lat.

Laserowa stymulacja skóry powiek

Inną metodą, która pozwala poprawić jakość skóry w okolicy oczu, są indywidualnie dobrane zabiegi laserowe. Generują one wzrost temperatury na wybranych warstwach tkanek, co skutkuje koagulacją białek i szybkim obkurczeniem włókien kolagenu. Dzięki pracy platformy laserowej poprawia się napięcie skóry, z czasem staje się gęściejsza i ujędrniona. Laseroterapia umożliwia też specjaliście zniwelowanie: 

  • cieni pod oczami,
  • przebarwień, 
  • zmarszczek.

Laserowa plastyka powiek również wymaga wizyty kwalifikującej i jest przeprowadzana po użyciu środka znieczulającego.

Inne zabiegi na opadające tkanki w okolicy oczu

W niektórych przypadkach do wymodelowania opadającej powieki wykorzystuje się stymulatory tkankowe, które poprawiają strukturę skóry, pobudzając fibroblasty do wzmożonej pracy. Są to substancje naturalnego pochodzenia, aplikowane na drodze iniekcji. Nie uczulają ani nie stwarzają ryzyka powikłań. Warto wspomnieć, że biostymulatory mają zdolność zwalczania wolnych rodników, które jak wiadomo, przyspieszają procesy starzenia organizmu.

Innym rozwiązaniem o niskiej inwazyjności jest mezoterapia (igłowa, mikroigłowa), karboksyterapia (iniekcje medycznego dwutlenku węgla) lub rozpuszczalne nici liftingujące. Pamiętaj, że wybór metody na zniwelowanie opadających powiek zawsze podejmuje lekarz medycyny estetycznej, uwzględniając Twoje potrzeby i możliwości organizmu.

Chcesz pozbyć się opadających powiek? Umów się na konsultację w naszej Klinice Miracki. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać odpowiednią metodą na odmłodzenie tej okolicy.

0