Skip to main content
,

Kwas hialuronowy w ciąży – czy można go stosować? Eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach odpowiadają

Lista zakazanych substancji w ciąży jest bardzo długo, ale czy znajduje się na niej kwas hialuronowy? I tak i nie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z pielęgnacyjnych właściwości kwasu hialuronowego w ciąży.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze. Odpowiada za jej nawilżenie i zdrowy wygląd. Ma wyjątkową zdolność przyciągania i zatrzymywania cząsteczek wody. W związku z tym kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem naszego ciała, jeśli chodzi o utrzymanie nawilżenia. Co ciekawe, poziom naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie kobiety ciężarnej jest wyższy niż przed ciążą.

Ponieważ kwas hialuronowy jest silnym składnikiem nawilżającym, stał się wszechobecnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry – od kremów nawilżających i serów po kremy na noc, maseczki w płachcie, a także balsamy do ust. Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej używany jest głównie w zabiegach iniekcyjnych – mezoterapii, wolumetrii czy wypełnianiu ust. Stanowi również składnik ampułek stosowanych w różnego rodzaju nieinwazyjnych zabiegach, takich jak mikrodermabrazja wodna.

Wraz z wiekiem naturalna produkcja kwasu hialuronowego w skórze spowalnia, powodując wysuszenie i wiotczenie tkanek. Stosowanie produktów, zawierających kwas hialuronowy może pomóc w uzupełnieniu poziomu nawilżenia skóry. Odpowiednia dawka tej substancji dostarczona skórze sprawia, że cera wygląda młodo, świeżo i promiennie. Taką cerę chce mieć każda kobieta, także będąc w ciąży, zwłaszcza że w tym okresie często zmagamy się z wieloma uporczywymi problemami skórnymi. Tylko, czy w ciąży można bezpiecznie stosować kwas hialuronowy?

Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny?

Kobiety w ciąży powinny zachowywać szczególną ostrożność w stosunku do wszystkich produktów pielęgnacyjnych i zabiegów medycyny estetycznej. Niestety w tym czasie musisz zrezygnować z zabiegów iniekcyjnych, a więc powiększanie ust czy nawet mezoterapia kwasem hialuronowym odpadają. Możesz natomiast używać kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego, o ile nie jesteś na nie uczulona.  Alergia na kwas hialuronowy zdarza się niezwykle rzadko. Sięgaj po produkty naturalne, przebadane dermatologicznie, najlepiej posiadające certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, a zyskasz pewność, że Ci nie zaszkodzą.

Miejscowe zastosowanie kwasu hialuronowego na skórę, np. w formie serum, nie będzie miało wpływu na przebieg ciąży, za to korzystnie wpłynie na kondycję Twojej skóry, nadszarpniętą podczas w ciąży. Kwas hialuronowy zapewni Twojej skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Można go bezpiecznie stosować na wszystkich rodzajach skóry, nawet wrażliwej. Kwas hialuronowy najlepiej jest stosować na lekko wilgotną skórę, zaraz po jej oczyszczeniu i przed nałożeniem kremu nawilżającego.

Zalety stosowania kwasu hialuronowego w ciąży:

  • intensywnie nawilża skórę,
  • działa kojąco,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry,
  • zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień,
  • łagodzi podrażnienia.

Każda ciąża jest inna, dlatego jeżeli masz pytania dotyczące stosowania jakiegokolwiek produktu/składnika/zabiegu podczas ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie zabiegi medycyny estetycznej można bezpiecznie wykonywać w ciąży, umów się na konsultację z naszymi specjalistami w Klinice Miracki w Katowicach.

Zapraszamy też do naszych klinik w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

0