Skip to main content

Lekarze z kliniki w Katowicach ujawniają na czym polega usuwanie tatuażu

Jeszcze niedawno tatuaż był pamiątką na całe życie. Nawet jeśli po latach zaczął nam przeszkadzać, jedynym rozwiązaniem było jego przerobienie. Obecnie jednak, dzięki postępowi medycyny estetycznej, możliwe jest usunięcia rysunku z ciała za pomocą urządzeń laserowych. Co więcej, nowatorskie sprzęty radzą sobie nawet z kolorowymi malunkami. Dowiedz się, na czym polega laserowe usuwanie tatuażu! 

Jak można skutecznie usunąć tatuaż? 

W trakcie wykonywania trwałego tatuażu atrament o różnych barwach wprowadzany jest do głębokich warstw skóry. Wybrana głębokość sprawia, że tatuażu takiego nie można złuszczać wraz z naskórkiem. Po wielu latach rysunek na ciele może jedynie nieco wypłowieć, co wynika m.in. ze stopniowego rozproszenia barwnika i zmiany struktury skóry pod wpływem zmian zachodzących wraz z jej starzeniem. 

Klasyczny tatuaż jeszcze niedawno musiał pozostać na ciele na zawsze. Jeśli nie spełniał naszych oczekiwań lub po pewnym czasie przestał być modny, jedynym sposobem było jego przerobienie na inny, poprzez maskowanie wcześniejszego wzoru kolejnym. 

Obecnie tatuaż możemy usunąć za pomocą urządzeń laserowych. Jest to najskuteczniejsza metoda, która pozwala na całkowite usunięcie barwnika ze skóry. Co więcej, jest to też sposób najbezpieczniejszy, zwłaszcza, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony przy użyciu nowoczesnych urządzeń. 

Usuwanie tatuażu za pomocą lasera – zasada działania 

Lasery emitują fale o wybranej częstotliwości, która jest przekształcana w energię cieplną. Pod wpływem specjalnej wiązki świetlnej barwnik stosowany do wykonania tatuażu zostaje uszkodzony, a dokładniej rozbity na mniejsze drobinki. Najnowsze lasery, które wykorzystuje się m.in. do usuwania tatuażu, rozpraszają pigment nie tylko na mniejsze frakcje (jak to ma miejsce w starszych urządzeniach), a na mikrocząsteczki. Te są kolejno wchłaniane przez organizm, co jest możliwe dzięki naturalnym procesom kontrolowanym przez układ odpornościowy. 

Mikrodrobiny zostają rozpoznawane jako obce cząsteczki i wychwytywane przez makrofagi (komórki żerne), po czym są eliminowane z ustroju. Dodatkowo energia lasera stymuluje tkanki do przebudowy. Powstają nowe komórki kolagenu i elastyny, które zastępują ubytki po pigmencie oraz regenerują kontrolowane mikrourazy powstające pod wpływem światła lasera. W efekcie skóra w miejscu zabiegowym zostaje przebudowana w sposób naturalny.     

Szczegóły dotyczące laserowego usuwania tatuażu

Sam zabieg nie jest skomplikowany. O wszystkich koniecznych przygotowaniach Pacjent zostaje poinformowany w trakcie konsultacji wstępnej, podczas której wykluczane są również ewentualne przeciwwskazania. 

W dniu zabiegu wystarczy zgłosić się do Kliniki. Do oczyszczonej skóry zostaje przyłożona głowica urządzenia. Warto pamiętać, że dzięki możliwości jej dostosowania do obszaru zabiegowego, a także skoncentrowanej wiązce energii, działaniu zostaje poddany wyłącznie fragment skóry, na której znajduje się tatuaż. W połączeniu z doświadczeniem lekarza zabieg taki praktycznie wyklucza ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. 

Aby skutecznie usunąć tatuaż lub zredukować jego widoczność praktycznie do minimum, konieczne jest dobranie odpowiedniego urządzenia i długości fal – inne eliminują barwnik czarny, inne kolorowy. Szybkie i precyzyjne usuwanie barwników, także kolorowych, zapewniają lasery pikosekundowe. Emitowana przez nie wiązka jest wysoce skoncentrowana i działa na precyzyjnej długości. Do takich urządzeń zalicza się m.in. PicoSure Cynosure, Pico Plus Lutronic i Discovery Pico Quanta stosowane w naszej Klinice. 

Dzięki najnowszym laserom zabieg usuwania tatuażu jest mało bolesny, chociaż oczywiście może towarzyszyć mu dyskomfort. Skóra jest jednak nieustannie schładzana, a w razie potrzeby, przy niskiej tolerancji bólu lub rozległych tatuażach można zastosować znieczulenie powierzchowne.

Usuwanie tatuażu laserem – możliwe efekty    

Dobrej jakości sprzęt wykorzystujący nowatorską technologię zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki temu w miejscu zabiegowym nie powstają szpecące blizny. Skóra jest gładka i równa, w wielu przypadkach pozbawiona jakichkolwiek śladów po wcześniejszym tatuażu. W zależności od rodzaju tatuażu konieczne jest przeprowadzenie kilku powtórzeń, zwykle 3 do 8. 

To, jakie efekty można uzyskać, zależy od wielu czynników. Liczy się wiek tatuażu, rodzaj atramentu, głębokość i rozległość jego wprowadzenia, a także indywidualna reakcja skóry. 

Wszystkiego na temat możliwych rezultatów i ilości preferowanych sesji zabiegowych dowiesz się podczas konsultacji wstępnej. Umów się na wizytę w Klinice Miracki w Katowicach lub w Warszawie, gdzie doświadczeni lekarze pomogą Ci pozbyć się niechcianego wzoru!  

Zapraszamy także na zabiegi do naszych klinik w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

0