Skip to main content

Zaczerwienienie na piersiach – co oznacza i jakie zabiegi mogą pomóc na ten problem?

Zaczerwienienie na piersiach może mieć rozmaite przyczyny. Zdarza się, iż jest to objaw alergii, podrażnienia skóry lub świeże rozstępy, które przyjmują postać czerwonych pręg. Sprawdź, jakie są inne możliwe przyczyny tego typu niedoskonałości i dowiedz się, jakie zabiegi mogą pomóc Ci usunąć zaczerwienienia na skórze piersi.

Co oznacza zaczerwienienie piersiach?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, zaczerwienienie na piersiach może być spowodowane reakcją alergiczną np. na:

  • dezodorant,
  • perfumy,
  • proszek do prania.

Alergii skórnej może towarzyszyć też świąt, przesuszenie i obrzęk. Inną dość prozaiczną przyczyną jest niewygodny źle dopasowany biustonosz. Zdarza się, iż zaczerwienienia na skórze matek karmiących naturalnie są oznaką zapalenia piersi, szczególnie jeśli pojawia się też ból, obrzmienie i rozpalenie obszaru piersi. Często pojawia się również gorączka, ogólne zmęczenie i inne mało specyficzne objawy, co sprawia, że wiele kobiet myli stan zapalny piersi z chorobą przeziębieniową lub grypą.

Inna potencjalna przyczyna zaczerwienień to rak piersi. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, iż ta groźna choroba może powodować rozmaite zmiany skórne, w tym takie, które manifestują się zmianą koloru. U pacjentki chorej na raka piersi skóra może być zaczerwieniona, ale mogą pojawić się też zmiany przypominające krwiaki. W razie wystąpienia krwiaków niepoprzedzonych uderzeniem lub uciskiem, który mogłoby doprowadzić do powstania krwiaka, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Czynnikiem sprawczym zaczerwienień na piersiach mogą być też popękane naczynka, rumień lub łupież rumieniowy. Czerwone plamy na skórze pierwszy niekiedy pojawiają się też w ciąży w związku z podwyższonym poziomem kobiecego hormonu, jakim jest estrogen. Jak więc radzić sobie z tym problemem? Istnieje co najmniej kilka rozwiązań.

Jak pozbyć się zaczerwienień na piersiach? 

Wiedz, że zawsze warto skonsultować pojawiające się zaczerwienienia z lekarzem ginekologiem, dermatologiem lub lekarzem rodzinnym, by wykluczyć groźne dla zdrowia i życia choroby, takie jak np. rak piersi. Specjalista po wykonaniu odpowiednich badań wdroży najlepszą terapię. W przypadku stanu zapalnego pomocna może okazać się farmakoterapia. W razie rozpoznania alergii bardzo ważne jest unikanie kontaktu z czynnikiem alergizującym. Ulgę w uciążliwych objawach mogą przynieść też maści oraz kremy. Lekarz może też udzielić Ci cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry, wskazując jakie dermokosmetyki warto stosować. 

Zabiegi laserowe na zaczerwienienia na piersiach

W przypadku przebarwień, rozstępów i zmian o podłożu naczyniowym pomocna może okazać się laseroterapia. Zabiegi laserowego usuwania zaczerwienień na piersiach pozwalają wyrównać koloryt w bezbolesny i szybki sposób. 

Oczywiście laseroterapię poprzedza szczegółowy wywiad medyczny z pacjentką, w trakcie którego specjalista wyklucza przeciwwskazania, analizuje problem skórny i przedstawia informacje na temat przebiegu kuracji. Jak się przygotować do laseroterapii? Pamiętaj, że skóra piersi nie powinna być opalona. Na miesiąc przed zabiegiem powinnaś zrezygnować ze stosowania preparatów z pochodnymi witaminy A, np. z retinolem, izotretynoiną. Niewskazane jest też używanie preparatów kosmetycznych z witaminą C. 

Jak długo trwa laserowe usuwanie zaczerwienień na piersiach? Zwykle jedna sesja zabiegowa trwa około 15-20 minut. W zależności od specyfiki i rozległości zmian dla osiągnięcia pożądanych rezultatów potrzebnych może być kilka zabiegów. Czy zabieg laserowy jest bolesny? Nie, choć w trakcie pracy platformy laserowej możesz odczuwać delikatnie pieczenie i szczypanie. Laserowe usuwanie zmian skórnych nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, możesz wrócić do codziennych czynności od razu po zabiegu. 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy powinnaś usunąć pieprzyki, umów się na wizytę w naszej Klinice Miracki.

0