Skip to main content

Czy z rumieniem na twarzy można wychodzić na dwór? Posłuchaj naszych specjalistów z kliniki w Katowicach

Uporczywe zaczerwienienia nazywane rumieniem często są zależne od czynników zewnętrznych. Taka skóra wymaga specjalnej opieki i uważności na negatywne bodźce. 

Jak wygląda rumień?

Tendencja do rozszerzania się naczyń krwionośnych może być przyczyną powstawania rumienia – najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie. Dodatkowo gorące i pikantne potrawy, stres, czy nagłe zmiany temperatury negatywnie wpływają na czerwienienie się skóry w tych newralgicznych miejscach. Może przybierać różne kształty i zajmować większą lub mniejszą powierzchnię skóry. Bezpośrednim źródłem powstawania rumienia jest przekrwienie kapilar umieszczonych w powierzchownych warstwach skóry. 

Rumień – jakie są jego objawy?

Najczęściej rumień objawia się jako charakterystyczne zaczerwienienie skóry. Zmiany, które występują w łagodniejszej odmianie, zwykle tworzą symetryczne figury i obrączki, ale mogą też przybierać formę pęcherzy i zmian krwotocznych. Rumień najczęściej można zauważyć na twarzy, błonach śluzowych jamy ustnej, kończynach górnych i dolnych a także w okolicach narządów płciowych. Zmiany naczyniowe zazwyczaj utrzymują się przez kilka tygodni. Zdarza się jednak, że pozostają trwałe. 

Skóra na twarzy jest bardzo delikatna, łatwo traci wilgoć i jest najbardziej narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zważając na jej stosunkowo niską grubość, nawet minimalnie poszerzone kapilary położone płytko stają się widoczne. Rumień naczyniowy powstaje, gdy dojdzie do poszerzenia tych drobnych, ale bardzo licznych naczynek krwionośnych. W zależności od poziomu zaawansowania tego typu teleangiektazji, rumień przybiera barwę lekko różową lub czerwoną. 

Rumień – rodzaje

Rozróżniamy kilka rodzajów rumienia:

  • Rumień wielopostaciowy – zazwyczaj jest efektem nadwrażliwości na leki lub inne substancje chemiczne. Charakteryzuje się zmianami pęcherzykowatymi, nadżerkami lub podskórnymi krwiakami. Rozpoznaje się go zazwyczaj jako erythema multiforme minor, zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella.
  • Rumień guzowaty – jest rodzajem zapalenia skóry, które jest wywołane nadwrażliwością na leki lub chorobami autoimmunologicznymi. Występuje jako duże, czerwone i bolesne guzy, którym towarzyszy opuchlizna, podwyższona temperatura i ból stawów.
  • Rumień zakaźny – rodzaj choroby wirusowej, która objawia się rumieniem na twarzy w kształcie motyla. W trakcie rozwoju choroby, rumień może pojawić się na całej powierzchni ciała i przyjmować różne kształty. Ten rodzaj rumienia jest charakterystyczny dla dzieci.
  • Rumień stwardniały – zwany także gruźlicą stwardniałą. Objawia się jako guzowate zmiany zapalne na skórze, które rozpadają się przy owrzodzeniu, a w postaci niewrzodziejącej pozostawiają po sobie widoczne zagłębienia. 

Leczenie rumienia

Leczenie rumienia możliwe jest wyłącznie po ustaleniu przyczyny jego wystąpienia. Zaczerwienienia w łagodniejszej formie można leczyć przy zastosowaniu farmaceutyków dostępnych w aptece. Jeżeli obecność rumienia znacząco się przedłuża i zostaje z nami na stałe, konieczna jest interwencja. Najskuteczniejszą drogą jest wdrożenie odpowiedniego leczenia – zabiegów laserowych, które skutecznie likwidują powstałe zmiany. Dedykowanym zmianom naczyniom jest urządzenie, które wykorzystuje laser Excel V Cutera. 

Rumień a świeże powietrze

Pacjenci dotknięci rumieniem muszą zachować szczególną ostrożność w trosce o swoją skórę. Wysokie lub niskie temperatury są bezpośrednim czynnikiem negatywnie wpływającym na zaczerwienienia, dlatego przed wyjściem na dwór warto pamiętać o właściwej pielęgnacji. Szczególnym przypadkiem rumienia jest rumień zakaźny, który atakuje zazwyczaj dzieci. Przy tej odmianie, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, kategorycznie zaleca się areszt domowy przez okres około 3 tygodni, aż do ustąpienia choroby.

Jeżeli dostrzegasz u siebie problem z rumieniem lub zaciekawił Cię ten temat, zachęcamy do umówienia się na konsultację z naszymi specjalistami w Klinice Miracki w Katowicach, bądź w Warszawie. 

Zapraszamy też na zabiegi w naszych klinikach w Łodzi i Krakowie.

0