Skip to main content

Jak pozbyć się rumienia na policzkach? Specjaliści z kliniki w Katowicach radzą

Zaczerwienienia na twarzy mogą przysparzać wiele dyskomfortu, zwłaszcza jeśli są zależne od wielu czynników zewnętrznych i wymagają szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się w jaki sposób można zaradzić rumieniowi, który pojawia się na Twoich policzkach.

Skąd się bierze rumień?

Gorące i pikantne potrawy, stres, czy nagłe zmiany temperatury negatywnie wpływają na czerwienienie się skóry w tych newralgicznych miejscach, takich jak twarz, szyja czy dekolt. Rumień jest zazwyczaj odpowiedzią na reakcję alergiczną, emocjonalną lub konsekwencją poważnych schorzeń, jak borelioza czy trądzik różowaty. Może przybierać różne kształty i zajmować różną powierzchnię skóry. Bezpośrednią przyczyną powstania rumienia jest przekrwienie kapilar zlokalizowanych w powierzchownych warstwach skóry. 

Rumień – objawy

Najczęściej rumień objawia się jako charakterystyczne zaczerwienienie skóry. Jeśli występuje w łagodniejszej odmianie, zwykle tworzy koncentryczne figury i obrączki, ale może też przybierać formę pęcherzy i zmian krwotocznych. Zmiany naczyniowe zazwyczaj są symetryczne, utrzymujące się przez kilka tygodni, ale zdarza się, że stają się trwałe.

Skóra na twarzy jest bardzo delikatna, łatwo traci wilgoć i jest najbardziej narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zważając na jej stosunkowo niską grubość, nawet minimalnie poszerzone kapilary położone płytko stają się widoczne. Rumień naczyniowy powstaje, gdy dojdzie do poszerzenia tych drobnych, ale bardzo licznych naczynek krwionośnych. W zależności od poziomu zaawansowania tego typu teleangiektazji, rumień przybiera barwę lekko różową lub czerwoną. Co zatem robić, gdy zaatakuje?

Rumień – leczenie 

Leczenie rumienia możliwe jest wyłącznie po ustaleniu przyczyny jego wystąpienia. Zaczerwienienia w łagodniejszej formie można leczyć przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, zmianie diety oraz użyciu specyfików dostępnych w aptece. Jeśli rumień jest trwały, warto wdrożyć jego leczenie – laseroterapię, aby pozbyć się zmian. Jednym z najbardziej skutecznych urządzeń, jest wykorzystanie np. lasera Excel V Cutera lub Harmony Alma Dye VL.

Leczenie laserem Alma Harmony Dye VL

Jeżeli dokucza Ci niewielki rumień lub na Twoich policzkach pojawiają się drobne naczynka, proponujemy przeprowadzenie leczenie przy pomocy urządzenia Alma Harmony Dye VL stworzonego do terapii naczyniowych i fotoodmładzania. Światło lasera oddziałuje tu na melaninę i hemoglobinę, co skutecznie usuwa zarówno przebarwienia, jak i drobne zmiany naczyniowe. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, podczas których światło lasera kumuluje się w naczynkach krwionośnych i przebarwieniach bez naruszania wierzchniej warstwy skóry. Wartością tego zabiegu jest szybkość, bezinwazyjność i sprawny proces rekonwalescencji. 

Kiedy laser Cutera Excel V?

W przypadku poważniejszych zmian naczyniowych, do których zaliczamy rumień utrwalony, nawracający trądzik różowaty czy teleangiektazję, polecamy przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnego i skutecznego lasera naczyniowego Cutera Excel V. Cała procedura przebiega krótko, sprawnie i bezboleśnie. Co istotne, urządzenie wyposażone jest w specjalną głowicę chłodzącą, która chroni skórę pacjenta przed przegrzaniem i poparzeniem, tym samym wpływając korzystnie na okres rekonwalescencji. Podczas zabiegu laser działa wybiórczo na hemoglobinę i melaninę, jednocześnie nie uszkadzając tkanek, które ją otaczają. Dzięki temu bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu jest znacznie większe, a także zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych. Po zabiegu zazwyczaj mogą wystąpić obrzęki, zaczerwienienia skóry, które ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni.

Jeżeli zmagasz się z problemem rumienia na swojej twarzy, zachęcamy do umówienia terminu wizyty u naszych specjalistów, którzy przywrócą zdrowy wygląd Twojej cerze. Konsultacje odbywają się w Klinice Miracki w Katowicach lub w Warszawie. 

Zapraszamy też na zabiegi w naszych klinikach w Łodzi i Krakowie.

0