Skip to main content
,

Czym są włókniaki i jak je leczyć?

Włókniaki (łac. fibroma) to łagodne zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia – jednak dla wielu osób bywają źródłem kompleksów. Pacjentki naszej Kliniki Miracki decydują się na usunięcie włókniaków ze względów estetycznych. Zdarza się, że narośla są zlokalizowane w miejscu narażonym na tarcia np. pod pachą, powodując pewien dyskomfort. Czym dokładnie są włókniaki i jak się ich pozbyć w bezpieczny i bezbolesny sposób?

Co to są włókniaki i skąd się biorą? Rodzaje włókniaków

Włókniaki to narośla na skórze, które powstają z rozrostu tkanki łącznej włóknistej i nie ulegają zezłośliwieniu. Mają nieregularny kształt i nie powodują bólu. Biorąc pod uwagę rodzaj tych zmian skórnych, wyróżniamy:

  • włókniaki twarde (łac. fibroma durum) – ich etiologa nie jest do końca znana. To zmiany nabyte, które mogą pojawiać się w wyniku urazu skóry, ukąszenia owada. Najczęściej występują na kończynach dolnych, ale mogą też pojawić się w dowolnym miejscu. Są zbudowane z histiocytów i kolagenu, często mają brązowy lub ciemnoczerwoną barwę, są twarde w dotyku. Zwykle mają 3-10 mm średnicy,
  • włókniaki miękkie (łac. fibroma molle) – mają podłoże genetyczne, mogą mieć kolor od cielistego po brązowy, są miękkie w dotyku, mają workowatą i luźną strukturę. Włókniaki miękkie najczęściej mają 2-5 mm średnicy.

Ryzyko rozwoju włókniaków wzrasta wraz z wiekiem. Skłonność do ich powstawania obserwujemy u kobiet z problemami endokrynologicznymi, pacjentek w ciąży, a także osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłych i diabetyków.

Czy włókniaki są groźne dla zdrowia?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, włókniaki miękkie i twarde są zmianami o łagodnym charakterze, które nie ulegają zezłośliwieniu, tak więc nie wpływają negatywnie na stan zdrowia. Nie ustępują samoistnie, dlatego chcąc pozbyć się włókniaka na powiece, pod pachą, czy na tułowiu należy skorzystać z pomocy specjalisty dermatologii, który najpierw dokona rozpoznania zmiany. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody usuwania zmian skórnych typu włókniaki.

Jak się pozbyć włókniaków? Laserowe usuwanie włókniaków, krioterapia, elektrokoagulacja, zabieg chirurgiczny

Istnieje kilka sposobów usuwania zmian skórnych, wyróżniamy m.in.:

  • chirurgiczne usuwanie włókniaków – zabieg wykonuje lekarz, który wycina włókniaka za pomocą odpowiednich narzędzi chirurgicznych po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Cała procedura trwa około 30-40 minut. Co ważne istnieje możliwość badania histopatologicznego wyciętej tkanki. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu dni,
  • laserowe usuwanie włókniaków – zabieg przeprowadzany jest przez lekarza z użyciem urządzenia działającego w technologii frakcyjnej, które powoduje odparowanie wody śródkomórkowej włókniaka. Laseroterapia nie pozostawia blizn i jest bezkrwawą metodą. Okres rekonwalescencji po wyeliminowaniu niechcianej zmiany jest skrócony do minimum. Po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego należy smarować obszar poddany leczeniu kremem ochronnym z filtrami UVA i UVB,
  • krioterapia (leczenie zimnem) – zamrażanie ciekłym azotem (podczas terapii używana jest bardzo niska temperatura, około -140 stopni Celsjusza). Zabieg krioterapii zwykle nie pozostawia śladów w postaci blizn,
  • elektrokoagulacja – terapia z użyciem prądu elektrycznego (włókniaki są wypalane prądem o wysokiej częstotliwości).

Jak widać, usuwanie włókniaków miękkich i twardych nie jest skomplikowanym, długotrwałym ani trudnym zabiegiem. 

Jeśli chcesz pozbyć się tego problemu estetycznego, skorzystać z zabiegu chirurgicznego lub laserowego usuwania włókniaków, umów się na wstępną konsultację w naszej warszawskiej Klinice Miracki. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym i dbamy o wysoki poziom świadczonych usług. Doświadczeni specjaliści z chęcią pomogą Ci pozbyć się defektów skórnych w bezpieczny sposób.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0