Skip to main content
,

HIFU czy Zaffiro? Jak działają te zabiegi i który z nich wybrać?

Skuteczne, nieinwazyjne metody poprawy wyglądu, jakimi dysponuje medycyna estetyczna w dzisiejszych czasach wciąż zadziwiają. Za pomocą zabiegów opartych o różne technologie można w genialny sposób cofnąć oznaki mijającego czasu i zredukować wiele niedoskonałości. Wśród szczególnie popularnych są HIFU i Zaffiro. Oba mają zwolenników, w pewnym stopniu podobne cele, ale pod względem wskazań do ich wykonania i sposobu działania dostrzega się znaczące różnice. Zastanawiasz się, co wybrać – HIFU czy Zaffiro? Podpowiadamy!  

Czym są zabiegi HIFU i Zaffiro? Na czym polega ich działanie? 

W Polsce medycyna estetyczna jest stosunkowo nową, ale prężnie rozwijającą się dziedziną, dlatego w dobrych Klinikach nie brakuje zabiegów na światową skalę. Do takich bez wątpienia należą te oparte na technologii HIFU, np. stosowane w naszej Klinice SonoQueen, Ultraformer III i Utims, a także zabiegów równie popularnych, jak Zaffiro. 

Technologia HIFU oparta jest o działanie skoncentrowanych fal ultradźwiękowych. Skrót pochodzi od angielskich słów – High Intensity Focused Ultrasound. Z kolei w przypadku Zaffiro wykorzystywana jest energia światła podczerwonego IR o długości fal od 750 do 1800 nm. Oba zabiegi służą estetycznej poprawie wyglądu twarzy i ciała. W obu przypadkach można wyróżnić cechy wspólne i znaczące różnice. Co więc wybrać? HIFU czy Zaffiro? Postaramy się wyjaśnić wymieniając nieco więcej szczegółów. 

Cechy łączące zabiegi Zaffiro i HIFU

Jako wspólny mianownik zabiegów wykorzystujących skoncentrowane fale ultradźwiękowe i energię podczerwoną warto wymienić przede wszystkim pożądany efekt tych. Jest nim odmłodzenie skóry poprzez poprawę jej napięcia i elastyczności. Zarówno HIFU, jak i Zaffiro powodują: 

  • obkurczenie tkanek – efekt naturalnego, bezoperacyjnego liftingu, który uzyskuje się poprzez inicjację koagulacji białek;
  • stymulację tkanek do przebudowy – w następstwie tych zabiegów dochodzi do powstawania nowych włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry.

Ponadto, jako cechy wspólne zabiegów HIFU i Zaffiro można wymienić:

  • bezinwazyjność – oba rodzaje energii docierają do głębszych warstw skóry, nie naruszając naskórka;
  • brak rekonwalescencji – bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności, oczywiście ze wskazaniami dotyczącymi odpowiedniej pielęgnacji skóry;
  • czas pojawienia się efektów – pierwsze z nich można zauważyć tuż po zabiegu, a ostateczną przebudowę tkanek można ocenić po ok. 3–6 miesiącach.

Zaffiro i HIFU – podstawowe różnice pomiędzy nimi 

Dla wielu osób zabiegi z wykorzystaniem technologii HIFU czy Zaffiro wydają się bardzo podobne, co jest oczywiście uzasadnione. Jednak w rzeczywistości są to dwie zupełnie odmienne metody. Podstawową różnica jest wspomniana technika działania. HIFU to fale ultradźwiękowe, natomiast Zaffiro generuje światło podczerwone. Tym samym obie metody mają inny zasięg, uzależniony od właściwości emitowanej wiązki energii. 

Pod względem intensywności HIFU jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym. Dociera głębiej, nawet do powięzi mięśniowej (w razie potrzeby i w zależności od ustawionych parametrów), tym samym ma silniejsze działanie. Nie oznacza to jednak, że metoda ta jest lepsza od fal podczerwonych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Przesada w wielu przypadkach może nie przynieść pożądanych efektów, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku.

Ponadto w trakcie zabiegu Zaffiro jednocześnie przeprowadza się peeling wodny – z wykorzystaniem wody i powietrza. Pozwala to na kompleksowe oczyszczenie wierzchnich warstw skóry. To z kolei ułatwia dostęp do skóry dla składników aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.   

Co wybrać? HIFU czy Zaffiro? 

Chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie: co będzie lepsze – HIFU czy Zaffiro? Umów się więc na konsultację w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach. Wybór najlepszej terapii zależy od indywidualnych potrzeb. Szacunkowo można uznać, że HIFU działa mocniej i sukcesywniej, a Zaffiro jest metodą łagodniejszą. Jednak zarówno zbyt łagodne, jak i zbyt intensywne zabiegi mogą okazać się niewłaściwe. Wynika to m.in. z faktu, że wiek metrykalny skóry może znacznie różnić się od jej wieku biologicznego. Tylko zabieg dobrany wz uwagą na kondycję skóry będzie efektywny.

Zapraszamy na zabieg do naszych klinik w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach!

0