Skip to main content
,

HIFU czy laser frakcyjny? Który zabieg warto wybrać?

Młoda, promienna, pozbawiona zmarszczek i jędrna skóra to marzenie większości z nas. Dzięki zabiegom estetycznym efekt taki jest jak najbardziej w naszym zasięgu. Można go uzyskać za pomocą różnych metod, np. popularnych zabiegów HIFU lub lasera frakcyjnego. Oba zabiegi są chętnie wybierane, ale nie istnieje sposób idealny dla każdego. Zastanawiasz się, co warto wybrać – HIFU czy laser frakcyjny? Wyjaśnimy, jak działają te zabiegi i na jakiej podstawie podejmuje się decyzję.

Czym jest i jak działa laser frakcyjny?

Tradycyjne urządzenia laserowe działają na zasadzie generowania termicznych poparzeń wewnętrznych warstw skóry. Dzieje się to za sprawą wiązki światła o różnej częstotliwości. Pod wpływem termolizy dochodzi do obkurczenia (napięcia) tkanek. Powstałe uszkodzenia stymulują też organizm do naprawy, a tym samym do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny. Z kolei w przypadku najnowszych laserów wykorzystuje się metodę termolizy frakcyjnej. Oznacza to, że na obszarze zabiegowym mikroskopijne sfery uszkodzeń, a pomiędzy nimi pozostają nienaruszone tkanki.

Dzięki pozostawieniu nietkniętych przestrzeni pomiędzy licznymi mikrouszkodzeniami procesy regeneracyjne przebiegają znacznie szybciej i efektywnie. Punkty te biorą intensywny udział w procesie naprawczym. Laser frakcyjny uruchamia kaskadę impulsów (sygnałów) komórkowych. Do tkanek wpływają czynniki zapalne odpowiedzialne za proces naprawczy wraz z czynnikami wzrostu. W efekcie stymulacji tkanek powstają nowe, zdrowe włókna kolagenu. Skóra jest dzięki temu jędrniejsza, wyraźnie napięta. Zabiegi z użyciem laserów frakcyjnych świetnie radzą sobie w przypadku redukcji niedoskonałości, takich jak np.:

  • zmarszczki,
  • bruzdy,
  • nadmierna wiotkość skóry,
  • przebarwienia,
  • rozstępy,
  • blizny,
  • fotouszkodzenie skóry.    

Na czym polega działanie zabiegu HIFU? 

Zasada działania zabiegów HIFU jest zupełnie inna niż laserów frakcyjnych. W tym przypadku do skóry i tkanki podskórnej wysyłane są fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości i to one odpowiadają za powstawanie wewnątrztkankowych mikrouszkodzeń. Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu HIFU jest utrata napięcia skóry za sprawą rozciągnięcia i uszkodzenia włókien kolagenowych. W trakcie zabiegu dochodzi do ich obkurczenia i skrócenia, to poprawia elastyczność i gęstość skóry. 

Fale HIFU są w stanie dotrzeć na różne głębokości – od 1,5 do nawet 9 mm, czyli na poziom podskórnej tkanki tłuszczowej i powięzi mięśniowe (SMAS). Dzięki temu zabiegi z ich zastosowaniem sprawdzają się także do redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej. Zabieg taki nie pozostawia widocznych śladów na skórze.  

Cechy łączące zabiegi laserowe i HIFU

Zarówno HIFU, jak i laser frakcyjny to metody chętnie wykorzystywane przez współczesną medycynę estetyczną. Oba zabiegi znajdują zastosowanie przy nadmiernej wiotkości skóry. Ich cechą wspólną jest także stosunkowo szeroki zakres działania i możliwość zastosowania na twarz (także delikatne jej partie), jak i na inne obszary ciała. Nie są to też zabiegi bardzo bolesne, chociaż bez wątpienia nie należą do komfortowych. 

Podstawowe różnice między HIFU i laserem frakcyjnym

Mało inwazyjne metody, takie jak HIFU czy laser frakcyjny mają sporo cech wspólnych. Jednak należy pamiętać, że w rzeczywistości są dwa zupełnie różne zabiegi. 

Zabieg HIFU nie pozostawia widocznych śladów, dlatego określany jest jako nieinwazyjny lifting bez skalpela. Z kolei skóra po laserze frakcyjnym jest zaczerwieniona i przez pewien czas się złuszcza – metoda o niskiej inwazyjności. Jednak wbrew pozorom zabiegi HIFU odznaczają się silniejszym działaniem, co wynika możliwości oddziaływania na głębsze tkanki, a nie tylko na skórę właściwą, jak to ma miejsce w przypadku lasera frakcyjnego. 

Różnic należy dopatrywać się także we wskazania. Lasery frakcyjne nieco lepiej radzą sobie ze zmarszczkami, przebarwieniami oraz innymi niedoskonałościami widocznymi na skórze. HIFU z kolei ma silniejsze działanie ujędrniające. 

Najlepsze efekty po laserze frakcyjnym zwykle uzyskuje się po przeprowadzeniu serii zabiegów. Natomiast HIFU zwykle powtarza się dopiero po roku lub dwóch latach.   

HIFU czy laser frakcyjny? Od czego zależy wybór?  

Jako wspólny mianownik tych metod można wskazać również wysoką skuteczność, oczywiście o ile zostaną one odpowiednio wybrane w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta. HIFU jest zabiegiem mocniejszym, ale nie oznacza to, że lepszym od lasera frakcyjnego. Zbyt głęboka ingerencja w tkanki, bez wyraźnych wskazań zależnych od kondycji skóry może nie przynieść pożądanych, wizualnych rezultatów, a nawet zaszkodzić. 

Bardzo ważne jest więc, aby decyzję o wyborze odpowiedniego zabiegu podjął doświadczony lekarz. Zachęcamy więc do ustalenia terminu konsultacji wstępnej w Klinice Miracki w Warszawie Krakowie, Łodzi lub Katowicach, gdzie specjalista zaproponuje najlepszą dla Ciebie formę terapii.  

0