Skip to main content

Jak pozbyć się obwisłej skóry na udach? Eksperci z warszawskiej kliniki odpowiadają

Ciało prezentuje się najlepiej, jeśli skóra jest jędrna, pozbawiona nierówności. Niestety wraz z wiekiem, a także pod wpływem wahań wagi i wielu czynników zewnętrznych dochodzi do utraty jej napięcia. Jeśli Twoim problemem jest obwisła skóra na udach, czytaj dalej. Przybliżamy, jakie domowe sposoby i profesjonalne zabiegi pomogą poprawić kondycję skóry na nogach!   

Co może odpowiadać za utratę jędrności tkanek na nogach?

Skóra jest bardzo skomplikowana pod względem budowy. Za jej gęstość, jędrność i napięcie odpowiadają głównie włókna kolagenu, elastyna oraz nawilżający kwas hialuronowy. Składniki takie znajdują się w głębszych warstwach skóry właściwej. Z kolei podporą i źródłem energii dla nich jest podskórna tkanka tłuszczowa. Wszystkie te warstwy chronione są przez naskórek, który stale ulega procesom keratynizacji. 

Wraz z upływem czasu synteza naturalnych składników budulcowych skóry ulega znacznemu spowolnieniu. Sprawia to, że tkanki stopniowo tracą jędrność. Działanie takie dotyczy każdego obszaru ciała, dlatego obwisła skóra na udach jest normalnym, bardzo często spotykanym zjawiskiem. 

Niemniej jednak problem ten dotyczy także osób bardzo młodych. Przyczynami mogą być częste wahania wagi. Gdy szybko redukujemy dużą ilość tkanki tłuszczowej, skóra po prostu nie ma czasu na prawidłowe obkurczenie. 

Powodem wiotczenia skóry bywają też zaburzenia hormonalne, negatywnie działanie promieni słonecznych, czy brak dostatecznego nawilżania skóry. Tkanki stają się obwisłe również w wyniku cellulitu, który zaburza transport składników odżywczych i tlenu do skóry. Innym powodem jest siedzący tryb życia. Niedostateczna ilość ruchu rozleniwia mięśnie i przyspiesza proces starzenia się skóry.  

Jak pozbyć się obwisłej skóry na udach za pomocą domowych metod? Dieta i ćwiczenia 

Zdrowa dieta to najlepszy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej. Utrzymując optymalny poziom minerałów i witamin niezbędnych do zachowania jej funkcjonalności skóry można też zadbać o jej jędrność, nawilżenie i napięcie. Jednak chcąc zredukować obwisłą skórę na udach, niezbędne są również ćwiczenia. Zbyt szybka redukcja masy ciała może wyglądać niekorzystnie, dlatego dietę należy łączyć z aktywnością fizyczną. Do kwestii odchudzania trzeba też podchodzić racjonalnie. Prawidłowo powinniśmy tracić ok. 1–2 kilogramy w ciągu tygodnia. Szybsza redukcja tłuszczu nie jest zdrowa i może odbić się negatywnie na naszym wyglądzie.  

W wielu przypadkach pomimo starań obwisła skóra na udach wciąż pozostaje sporym problemem. Często towarzyszy jej odwodnienie naskórka, cellulit, czy rozstępy. Przy tak złożonym defekcie można skorzystać z pomocy zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna i kosmetologia High-Tech. Wiele z takich metod to procedury nieinwazyjne, które stymulują naturalną przebudowę tkankową inicjując wytwarzanie składników budulcowych odpowiadających za jędrność tkanek. 

Jakie zabiegi pomogą zredukować obwisłą skórę na udach?  

Popularne zabiegi wskazane po odchudzaniu lub utracie jędrności z innych przyczyn to m.in.:

  • HIFU – dzięki energii ultradźwięków dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, co ważne bez ingerencji w ciągłość naskórka. Możliwe efekty to m.in. poprawa napięcia obwisłej skóry na udach. 
  • Fale RF – działają podobnie do technologii HIFU, jednak oddziałują na płytsze warstwy skóry. Obie techniki można łączyć. 
  • Mezoterapia – poprawę kondycji skóry pod wieloma względami można osiągnąć dzięki mikronakłuwaniu ciała i wprowadzaniu do tkanek odpowiednio dobranych preparatów stymulujących.  
  • Podczerwień – energia taka działa pobudzająco na komórki skóry, inicjując i przyspieszając procesy prowadzące do jej ujędrnienia. 
  • Masaż endermologiczny – polega na stymulacji tkanek poprzez ich zasysanie dzięki wytwarzanemu podciśnieniu. Pobudza to krążenie krwi i limfy, tym samym wspomaga usuwanie cellulitu i ujędrniania obwisłej skóry na udach.  

W celu ujędrnienia skóry stosuje się również zabiegi laserowe, inne metody iniekcyjne, czy wiele więcej technik. Ich wybór zależy od stopnia zwiotczenia skóry oraz ewentualnych problemów współistniejących, np. cellulitu lub rozstępów. Indywidualny plan postępowania można ustalić podczas konsultacji w Klinice Miracki w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.

0