Skip to main content

Jak zlikwidować grudki po mezoterapii?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak wymagającym przezskórnej iniekcji. W miejscu wykonania nakłuć mogą pojawiać się drobne grudki i zasinienia, co jest zjawiskiem normalnym. Wyjaśniamy, dlaczego dochodzi do takich objawów, jak prawidłowo pielęgnować skórę i jak zlikwidować grudki po mezoterapii igłowej! 

Czego się spodziewać w trakcie i po mezoterapii igłowej?  

Mezoterapia igłowa jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów przy stosunkowo bardzo niskiej inwazyjności. 

W trakcie procedury lekarz wykonuje serię nakłuć za pomocą igły. W ten sposób do głębokich warstw skóry właściwej wprowadzane są indywidualnie dobrane preparaty, m.in. koktajle odżywcze, związki kwasu hialuronowego i kolagenu, peptydy, antyoksydanty, aminokwasy, witaminy i minerały. 

Ilość nakłuć, ich głębokość, a także odstępy między nimi zależą od kondycji skóry, obszaru zabiegowego oraz defektu, jaki chcemy zredukować. Zabieg taki nie należy do metod relaksacyjnych. Mezoterapia igłowa wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale nie jest bolesna. Przed iniekcją obszar zabiegowy można znieczulić za pomocą maści zawierającej lidokainę. Możliwe odczucia to lekkie szczypanie i mrowienie w trakcie wprowadzania preparatu. 

Zwykle bezpośrednio po zabiegu na skórę zostaje zaaplikowany preparat kojący podrażnienia i obrzęk. Lekka opuchlizna i zaczerwienienie są zjawiskami zupełnie normalnymi przy zabiegach, które przerywają ciągłość skóry. 

W miejscu wprowadzenia igły mogą wytworzyć się minimalne, czerwone ranki. Zdarza się też, że są one otoczone przez małe pęcherzyki. Tak zwane grudki po mezoterapii są drobnymi skupiskami wstrzykniętego podskórnie preparatu biostymulującego. 

Dlaczego po mezoterapii pojawiają się grudki i zasinienia? 

W zależności od rodzaju zastosowanego preparatu, a tym samym jego gęstości, może on wchłaniać się w różnym tempie. Widoczność grudek po mezoterapii w dużej mierze zależy także od kondycji skóry. Zabieg przeprowadzany na newralgicznych partiach twarzy, takich jak okolice oczu może wiązać się z większą widocznością nieestetycznych zmian. Również skóra o niskiej jakości, bardzo wysuszona i słabo odżywiona będzie wolniej chłonęła zaaplikowane preparaty. 

W trakcie mezoterapii igłowej dochodzi do kontrolowanego przerwania ciągłości skóry. Uszkodzeniu ulegają także drobne naczynia krwionośne. W miejscu iniekcji mogą więc powstać niewielkie zasinienia. Jest to objaw normalny, który inicjuje procesy naprawcze skóry przyczyniające się do pogłębienia efektywności zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że na powstawanie siniaków może wpływać niewłaściwe przygotowanie do zabiegu. Istnieją leki i zioła, które osłabiają naczynia krwionośne. Warto więc dokładnie zapoznać się z zaleceniami przedzabiegowymi.  

Kiedy grudki po mezoterapii powinny się wchłonąć? 

Najczęściej grudki po mezoterapii wchłaniają się po kilku godzinach. Przy aplikacji stosunkowo dużej objętości preparatu mogą one pozostawać na skórze przez dzień lub dwa. 

Zabieg mezoterapii igłowej z zastosowaniem dużej ilości nieusieciowanego kwasu hialuronowego może wiązać się z dłuższym wchłanianiem grudek. Zwykle ustępują one stopniowo w ciągu maksymalnie 3 dni. 

Z kolei jeśli procedurze poddawana jest cienka, bardzo odwodniona skóra, np. w okolicy oczu i na szyi, należy liczyć się z możliwością utrzymania drobnych grudek nawet przez tydzień.

Jak przyspieszyć wchłanianie grudek po mezoterapii? 

Zastanawiasz się, jak zlikwidować grudki po mezoterapii igłowej? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią pielęgnację i ochronę skóry. Drobne grudki powinny wchłonąć się naturalnie. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pęcherzyków, nie drap ich i nie pocieraj. Gojenie można przyspieszyć stosując się do zaleceń pozabiegowych. 

Bezpośrednio po mezoterapii warto zrezygnować z nakładania makijażu. Przez kolejne kilka dni skóra będzie bardziej wrażliwa. Warto więc stosować wyłącznie delikatne preparaty, które odkażą jej powierzchnię a jednocześnie nie będą działać drażniąco. 

Ze względu na powstałe mikrootwory, skóra po mezoterapii igłowej potrzebuje przede wszystkim łagodnego, ale dokładnego oczyszczania rano i wieczorem. W ciągu dnia natomiast trzeba pamiętać o protekcji przeciwsłonecznej. Zaleca się stosowanie lekkiego kremu z wysokim filtrem UV. 

W ciągu kilku dni po zabiegu warto zrezygnować z makijażu. Jeśli nie jest to możliwe, należy wybierać wyłącznie jakościowe kosmetyki, które nie powodują zapychania porów. Aby przyspieszyć wchłanianie grudek po mezoterapii, warto też zadbać o wypijanie bardzo dużej ilości wody. Pozwala to na nawilżenie organizmu od wewnątrz i usprawnia naturalny metabolizm komórkowy. 

O wszystkich koniecznych działaniach po zabiegu pacjent jest szczegółowo instruowany. Jeśli pomimo odpowiedniej dbałości o skórę grudki wciąż są widoczne, dla własnego spokoju warto poradzić się lekarza wykonującego zabieg. 

Interesuje Cię mezoterapia igłowa ale obawiasz się skutków ubocznych? Zachęcamy więc do ustalenia wizyty w Klinice Miracki w Warszawie. Dysponujemy kadrą doświadczonych lekarzy, a zabiegi przeprowadzamy przy użyciu najnowszych sprzętów i preparatów. 

Zapraszamy na zabiegi  także do naszych klinik w Katowicach, Krakowie i Łodzi.

0