Skip to main content

Rumień motylkowy – lekarze z katowickiej kliniki o objawach i metodach leczenia

Rumień w języku medycznym, to zaczerwienienie o wyraźnie zaznaczonych brzegach, które pojawia się na skórze lub błonach śluzowych. Zaczerwienienie może przybierać różne kształty i zajmować różną powierzchnię skóry. Rumień może być objawem zarówno alergii, silnych emocji, jak i wielu poważnych schorzeń. Specyficzną odmianą jest rumień zakaźny, zwany także motylkowym lub “piątą chorobą”, charakterystyczny dla dzieci. 

Rumień motylkowy 

Rumień motylkowy jest chorobą zakaźną, spowodowaną przez parwowirus B19. Trwa około trzech tygodni, a jego okres wylęgania przebiega przez 14 dni. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego najczęściej do jego rozprzestrzeniania się dochodzi w żłobkach, przedszkolach czy w szkole. Zwykle dzieci zarażają się od siebie na przełomie zimy i wiosny, co powoduje okresowe epidemie w zbiorowych placówkach. Na szczęście nabyta odporność jest aktywna przez całe życie, a sam przebieg choroby jest dla dzieci stosunkowo łagodny. 

Objawy rumienia zakaźnego 

Rumień zakaźny trwa zwykle około trzech tygodni. Początkowo występują objawy typowe dla przeziębienia, czy grypy: gorączka, powiększone węzły chłonne, ogólne osłabienie, zapalenie gardła czy bóle głowy. Po około dwóch tygodniach głównym objawem chorobowym jest wysypka, która w swojej pierwszej fazie ma charakter wyraźnie zaznaczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach o kształcie motyla. Rumień często przybiera mocno czerwony kolor, stąd skojarzenie “spoliczkowanego dziecka”. Po około czterech dniach wysypka rozszerza się na ramiona, tułów, pośladki oraz kończyny górne i dolne, przybierając postać plam, obrączek, czy girland. Co istotne, od rumienia wolne są dłonie i stopy. Wysypka ustępuje i zanika przez okres około trzech tygodni. Zwykle znika bez pozostawiania blizn i bez złuszczania się naskórka. 

Leczenie rumienia motylkowego 

Rumień zakaźny jest łagodną postacią zakażenia parwowirusem, które nie wymaga stosowania specjalnego leczenia. W pierwszej fazie infekcji można podawać dziecku leki przeciwgorączkowe. W przypadku uciążliwej, swędzącej wysypki warto skonsultować z lekarzem, czym smarować pojawiające się zmiany, aby ulżyć naszemu dziecku. 

Z racji tego, że rumień motylkowy jest chorobą zakaźną, na czas jego trwania powinno się zatrzymać dziecko w domu. Nawet niewinne wyjście na dwór i krótki kontakt z rówieśnikami może spowodować rozprzestrzenienie się parwowirusa drogą kropelkową. Aby zapobiec epidemii, istotne jest odizolowanie pociechy w warunkach domowych. Warto też pamiętać, że o ile rumień zakaźny jest stosunkowo łagodny w swoim przebiegu dla dzieci, u dorosłych może przybrać bardziej agresywną formę i wiązać się z poważnymi powikłaniami. Jeżeli nie przechodziliśmy tej choroby w dzieciństwie, a nasze dziecko jest zakażone parwowirusem B19, powinniśmy czym prędzej skonsultować tę sytuację z lekarzem. 

Rumień motylkowy – powikłania 

Rumień zakaźny jest chorobą łagodną, nie wiąże się z poważnymi, czy długotrwałymi powikłaniami zdrowotnymi. Wysypka na policzkach czy plamy na nogach, rękach i ciele ustępują po około trzech tygodniach bez pozostawienia blizn czy przebarwień. W przypadku tego typu rumienia laseroterapia w postaci zabiegów Excel V Cutera, Harmony Alma Dye VL czy Derma V Lutronic jest absolutnie zbędna. 

Po ustąpieniu objawów skórnych przez następny miesiąc w sytuacjach stresowych, przy nagłej zmianie temperatur, podczas gorących kąpieli i spożywaniu pikantnych oraz za gorących potraw, w miejscach objętych rumieniem mogą pojawiać się czerwone plamy. Jest to zazwyczaj tymczasowe i znika maksymalnie po kilku dniach. 

Jeśli po przebytym zakażeniu rumieniem motylkowym zauważasz u swojego dziecko niepokojące zaczerwienienia, które się utrzymują, zachęcamy do umówienia się na konsultację dermatologiczną w Klinice Miracki w Warszawie lub Katowicach. Nasi specjaliści skontrolują stan zdrowia Twojego dziecka, postawią diagnozę i wdrożą odpowiednie leczenie, jeśli będzie niezbędne.

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

0