Skip to main content

Jak leczyć rumień na twarzy u dzieci? Specjaliści z naszej kliniki w Katowicach radzą

Zaczerwienienie skóry na twarzy naszych pociech może być spowodowane wieloma czynnikami. Jeżeli jednak utrzymuje się długotrwale, bądź często nawraca, mamy do czynienia z rumieniem.

Rumień – przyczyny 

Bezpośrednią przyczyną powstawania rumienia jest nadmierne rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych. Nie jest to jeszcze choroba, ale objaw sygnalizujący nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Dlatego też istotne jest ustalenie jego etiologii.

Niektórzy genetycznie mają tendencję do nadmiernego rozszerzania naczyń krwionośnych. Jeżeli zauważamy je u siebie, prawdopodobieństwo jego wystąpienia u naszego dziecka jest spore. Warto wtedy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, unikania negatywnych czynników zewnętrznych oraz zadbania o odpowiednią dietę i suplementację. 

Rumień nie pojawia się jednak bez przyczyny. Poza skłonnościami wrażliwej i naczynkowej cery, zaczerwienienia mogą wiązać się z:

  • chorobami o podłożu dermatologicznym;
  • zakażeniem bakteriami, grzybami i wirusami;
  • zaburzeniami układu krwionośnego;
  • chorobami autoimmunologicznymi;
  • ranami i podrażnieniami skóry, które skutkują stanem zapalnym;
  • reakcjami alergicznymi;
  • antybiotykoterapią.

Rodzaje rumienia

  • Rozróżniamy kilka rodzajów rumienia:
  • Rumień wielopostaciowy – zazwyczaj jest efektem nadwrażliwości na leki lub inne substancje chemiczne. Przybiera postać wybroczyn, nadżerek, pęcherzy lub zmian obrączkowatych. 
  • Rumień guzowaty – jest rodzajem zapalenia skóry, które jest wywołane nadwrażliwością na leki lub chorobami autoimmunologicznymi. Występuje jako duże, czerwone i bolesne guzy, którym towarzyszy opuchlizna, podwyższona temperatura i ból stawów.
  • Rumień zakaźny – rodzaj choroby wirusowej, która objawia się rumieniem na twarzy w kształcie motyla. W trakcie rozwoju choroby, rumień może pojawić się na całej powierzchni ciała i przyjmować różne kształty. Ten rodzaj rumienia jest charakterystyczny dla dzieci.
  • Rumień stwardniały – zwany także gruźlicą stwardniałą. Objawia się jako guzowate zmiany zapalne na skórze, które rozpadają się przy owrzodzeniu, a w postaci niewrzodziejącej pozostawiają po sobie widoczne zagłębienia. 

Jak leczyć rumień?

Wiedząc, że rumień odpowiada za rozmaite schorzenia, w pierwszej kolejności potrzebna jest prawidłowa diagnoza. Niektóre rodzaje rumienia, jak na przykład rumień zakaźny, wymagają przyjmowania środków farmakologicznych i stałej opieki lekarza. W innych przypadkach skuteczne może się okazać farmakologiczne działanie miejscowe. Po ustaleniu prawdziwej przyczyny rumienia, dobiera się odpowiednie leczenie – laseroterapię. Najistotniejsze jest, aby rumień został skontrolowany przez lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. W pierwszej kolejności zalecamy zatem konsultację dermatologiczną. 

Laser na rumień

Zmiany naczyniowe na twarzy naszych dzieci, można trwale usunąć za pomocą zabiegu laserowego. Metoda ta polega na wykorzystaniu nowoczesnego urządzenia, które generuje fale o częstotliwości docierającej i wnikającej do poszerzonych naczyń krwionośnych.  Fale te są absorbowane przez hemoglobinę – barwnik znajdujący się w naczyniach żylnych i włosowatych. W efekcie dochodzi do wytworzenia energii cieplnej, doprowadzającej do trwałego usunięcia uszkodzonego naczynia. 

Zabiegi z użyciem lasera należą do metod nieinwazyjnych i bezpiecznych. Jeżeli lekarz-dermatolog bądź specjalista medycyny estetycznej nie widzi przeciwwskazań, może zlecić laseroterapię dla naszego dziecka. Innowacyjne urządzenia, takie jak Excel V Cutera, Derma V Lutronic czy Harmony Alma Dye VL są w stanie zredukować rumień już po pierwszym zabiegu! Przy zaawansowanych zmianach naczyniowych sesję należy powtórzyć. 

Jeżeli Twoje dziecko zmaga się z rumieniem na twarzy, zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami w Klinice Miracki w Katowicach lub w Warszawie, którzy z troską i zaangażowaniem zajmą się Twoją pociechą. 

Zapraszamy też na zabiegi w naszych klinikach w Łodzi i Krakowie.

0