depilacja laserowa, epilacja, laserowe usuwanie owłosienia, laserowe usuwanie włosów, laser Vectus

Pytanie o różnicę między epilacją a depilacją powraca niczym bumerang. Mimo, że na ten temat napisano i powiedziano już wiele, wciąż większość z nas nie całkiem widzi różnicę pomiędzy obydwoma zabiegami. Nie do końca też posiadamy uporządkowaną wiedzę na temat najlepszych metod trwałego usuwania owłosienia. A zatem – porządkujemy.

Depilacja vs epilacja

Mimo że słowa epilacja i depilacja różnią się zaledwie jedna literką, to podobieństwo nazewnicze między obydwoma zabiegami jest pozorne. Chociaż w obu przypadkach chodzi o osiągnięcie identycznego celu, czyli uzyskania gładkiej skóry, pozbawionej zbędnego owłosienia, to specyfika zabiegu i trwałość efektów są całkowicie odmienne. Mówiąc najprościej – depilacja to usunięcie łodygi włosa, a więc zabieg o rezultatach krótkoterminowych, ponieważ włos z całą pewnością po zabiegu odrośnie, natomiast epilacja to laserowe usuwanie włosów o efekcie długoterminowym, a właściwie trwałym. Zabiegi epilacji niszczą bowiem jedyną żywą cześć włosa – mieszek włosowy wraz z macierzą, dzięki czemu włos zostaje usunięty na stałe i nie odrośnie w tym miejscu.

depilacja laserowa, epilacja, laserowe usuwanie owłosienia, laserowe usuwanie włosów, laser Vectus
Epilacja laserem Vectus – najlepszy sposób na niechciane owłosienie

Druga zasadnicza różnica, która jest związana nieodłącznie z pierwszą, polega na tym, że depilować włosy możemy właściwie w każdym momencie. Wystarczy, że łodyga włosa wyrasta ze skóry na tyle, że możemy ją uchwycić – czy to depilatorem, woskiem, maszynką, czy światłem IPL. Natomiast zabiegi epilacji laserowej (bo tylko w przypadku terapii laserowej możemy mówić o trwalej epilacji) wymagają pewnych ograniczeń czasowych. Przede wszystkim są skuteczne wyłącznie w odniesieniu do włosów, które znajdują się w fazie wzrostu, zwanej anagenem.  Poza tym, laserowe usuwanie włosów, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, musi być wykonywane z kilkutygodniowymi przerwami, aby nie nadwerężyć skóry poddanej leczeniu laserem. Epilacja jest więc procesem o trwałych efektach, rozłożonym w czasie i skomponowanym w kilka sesji (najczęściej około 6-8). Jednak laserowe usuwanie owłosienia, które dla wygody pacjentów nazywamy zarówno epilacją laserową, jak i depilacją laserową, jest jedyną skuteczną metodą dającą trwałe efekty związane z usunięciem niechcianego włosienia.

Dlaczego warto wybrać laserową depilację?

Usuwanie owłosienia laserem jest jedyną metodą epilacji, która gwarantuje trwałe pozbycie się problemu niechcianych włosków. W ten sposób można usuwać owłosienie na całym ciele, zaczynając od klasycznych obszarów (łydki, uda, kolana), poprzez bardzo małe i wymagające precyzji (wąsik, palce), aż po duże (klatka piersiowa, plecy, ramiona, pośladki), a nawet te miejsca na skórze, które wymagają dużej delikatności podczas zabiegu (strefa bikini).

Laser Vectus, będący najnowocześniejszym urządzeniem laserowym do epilacji, jest optymalną metodą walki ze zbędnym owłosieniem. Nie tylko dlatego, że bardzo skutecznie i trwale usuwa włosy, ale też ze względu na wysokie bezpieczeństwo zabiegowe i szereg zabezpieczeń przed poparzeniem skóry pacjenta. Lasery starszej generacji również pozwalają trwale usunąć włosy, jednak nie dają tego poziomu bezpieczeństwa, co depilacja laserem Vectus.

Warto wiedzieć, że laser diodowy Vectus posiada zintegrowany system Skintel, który jest automatycznym czytnikiem poziomu melaniny w skórze. Co to oznacza i do czego służy? Zacznijmy od tego, czym jest melanina. Melanina jest naturalnym barwnikiem znajdującym się w organizmie człowieka. W macierzy włosa to właśnie jej poziom odpowiada za kolor wyrastającej łodygi włosa. Im mniejsze stężenie melaniny, tym włosek będzie jaśniejszy. I odwrotnie – ciemne włosy to duża jej zawartość. Lasery do epilacji działają na zasadzie powinowactwa długości fali do melaniny.  W związku z tym inny jest poziom trudności w usuwaniu ciemnych i jasnych włosów. W pierwszym przypadku zadanie jest łatwiejsze. A jak wygląda depilacja laserem Vectus? Czytnik Skintel automatycznie odczytuje poziom melaniny w skórze, przez co urządzenie działa na nią z precyzyjnie dobraną mocą. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ skóra nie ulega przegrzaniu impulsem lasera. Jeszcze jednym bardzo ważnym elementem zabezpieczającym pacjenta jest system Advanced Constact Cooling, który przyjemnie chłodzi skórę podczas zabiegu. Jednak, pomimo użycia najnowocześniejszej i bezpiecznej technologii, trzeba mieć świadomość, że usuwanie owłosienia laserem nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Na pocieszenie warto dodać, że laser Vectus z wbudowanym systemem chłodzącym znacząco obniża poczucie dyskomfortu w trakcie trwania zabiegu.

| | | | | | | | | | | |