Skip to main content

Laserowe usuwanie tatuażu – czy jest naprawdę skuteczne?

Masz tatuaż, który zrobiłeś sobie dawno temu i teraz tego żałujesz? Dałeś się ponieść chwili, a teraz zastanawiasz się, jak usunąć tatuaż, aby zapomnieć o nim raz na zawsze? Obecnie najskuteczniejszym sposobem pozbycia się “pamiątki z młodości” jest zastosowanie lasera pikosekundowego. Urządzenie to sprawdza się również do usuwania nieudanego makijażu permanentnego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat oferowanej przez nas metody laserowego usuwania tatuażu – jej skuteczności oraz bezpieczeństwa.

Najlepszy laser do usuwania tatuażu

Lasery pikosekundowe – Discovery Pico oraz PicoSure – to najnowocześniejsze urządzenia do efektywnego usuwania tatuażu. Obydwa z powodzeniem stosujemy w Klinice Miracki. Do usunięcia tatuaży o kolorze żółtym i czerwonym wybieramy laser Discovery Pico, który umożliwia osiągnięcie maksymalnej mocy szczytowej w ultrakrótkich impulsach. Natomiast PicoSure jest w stanie usunąć zimne barwy: zielony i niebieski. Lasery pikosekundowe świetnie radzą sobie również w usuwaniu makijażu permanentnego brwi, ust i oczu (górnej oraz dolnej kreski).

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Laserowe usuwanie tatuażu wykonywane jest przez doświadczonego lekarza. Nie jest konieczne stosowanie znieczulenia, ponieważ odczucia podczas zabiegu ograniczają się do delikatnego ciepła w głębi skóry. Jednak na specjalne życzenie bardziej wrażliwych Pacjentów, leczony obszar może zostać poddany znieczuleniu miejscowemu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Jeśli nie przeszkadza nam zaczerwienienie skóry, które może utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu, możemy nawet tego samego dnia wrócić do pracy. 

Jak wygląda procedura? Lekarz dopasowuje głowicę lasera do konkretnego przypadku, a następnie precyzyjnie przesuwa nią po skórze. Dla zwiększenia komfortu zabiegu oraz uniknięcia ryzyka oparzeń, skóra jest w trakcie zabiegu chłodzona strumieniem zimnego powietrza. Laserowe usuwanie tatuażu trwa maksymalnie 25 minut. Czas ten zależy od głębokości tatuażu, planowanego efektu terapeutycznego oraz wielkości obszaru poddawanego laseroterapii. Skóra po zabiegu, zwłaszcza po zastosowaniu mocniejszego lasera pikosekundowego (Discovery Pico), może być silnie zaczerwieniona. Często występują podkrwienia lub lekkie wybroczyny, które z czasem zamieniają się w niewielkie strupki. Wszelkie zaczerwieniania, obrzęki i inne podrażnienia są naturalnym następstwem terapii i ustępują samoczynnie, najczęściej w ciągu kilku dni.

Pikosekundowy laser do usuwania tatuażu rozbija cząsteczki pigmentu na znacznie mniejsze elementy niż lasery starszej generacji. Przykładowo lasery typu Q-switched są w stanie rozbić barwnik na granulki, natomiast lasery pikosekundowe rozdrabniają go na pył. Dzięki temu, naszemu organizmowi łatwiej jest pozbyć się barwnika. Im mniejsze cząsteczki pigmentu, tym sprawniej przebiega usuwanie ich przez układ limfatyczny.

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest naprawdę skuteczne?

Usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym to zabieg o całkowitej skuteczności. Jednak dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów konieczne jest przeprowadzenie co najmniej trzech zabiegów. Ich liczba zależy od intensywności, głębokości i koloru tatuażu. Więcej zabiegów wymagają tatuaże kolorowe i duże, mniej – czarne i niewielkie.

Dodatkowym efektem działania lasera jest pobudzanie komórek do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu w miejscu zabiegu nie powstaną blizny. Właściwość ta sprawia, że laser pikosekundowy jest wykorzystywany również do zabiegów laserowego odmładzania skóry. 

Zapraszamy na zabiegi w naszych klinikach w Warszawie, Katowicach, Łodzi i Krakowie.

0