Skip to main content
,

Jak leczyć przebarwienia skóry?

Powierzchnia skóry rzadko ma jednolity koloryt, zwłaszcza u osób po 30. roku życia, u których częstym problemem są przebarwienia. Niestety zwykle zmiany takie obejmują głębokie warstwy skóry, przez co trudno rozjaśnić je samodzielnie. Pomocne okazują się natomiast profesjonalne zabiegi. Przybliżamy, jak leczyć przebarwienia skóry!  

Czym są przebarwienia i czy trzeba je leczyć? 

Przebarwienia to wszelkie zmiany odcienia skóry na ciemniejszy – beżowy, brązowy, a nawet brunatny. Zmiany takie określa się też jako hiperpigmentacje, ponieważ wynikają z nierównomiernego rozłożenia barwnika o nazwie melanina. Pigment ten wydzielany jest przez melanocyty zlokalizowane w warstwie podstawnej naskórka. 

Komórki melanocytowe zwiększają aktywność pod wpływem potencjalnie groźnych czynników, do których należą głównie promienie słoneczne. Celem wzmożonej produkcji melaniny przy opalaniu jest przede wszystkim ochrona skóry. Za nadreaktywność melanocytów mogą odpowiadać również zaburzenia hormonalne, dlatego przebarwienia na skórze częściej dotyczą kobiet po ciąży czy przechodzących przez okres klimakterium. Zdarza się też, że wspomniane komórki pracują właściwie, ale wydzielany przez nie pigment pomimo tego układa się nierównomiernie w wyższych warstwach skóry. Do tego prowadzi np. nieodpowiednia pielęgnacja skóry, czy przebyte stany zapalne w jej obrębie, także te towarzyszące zmianom trądzikowym.  

W odróżnieniu od niektórych zmian barwnikowych (pieprzyków), przebarwienia skóry w postaci plam o różnej powierzchni nie są groźne. Stanowią one głównie defekt estetyczny, który jest o tyle problematyczny, że zwykle dotyczy widocznych partii ciała – twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, czy ramion. Hiperpigmentacji nie trzeba leczyć, ale warto pamiętać, że te świeże i płytkie usuwa się o wiele łatwiej, niż zmiany przewlekłe. Ponadto przebarwienia zwykle mają tendencję do ciemnienia pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne.

Jak leczyć przebarwienia – peelingi chemiczne i medyczne 

Przebarwienia skórne o różnej etiologii są jednym ze wskazań do zastosowania profesjonalnych peelingów chemicznych i medycznych. Zabiegi takie korzystają głównie z właściwości kwasów – glikolowego, mlekowego, fitowego, retinowego i wielu innych, jak również komponentów kilku składników. Substancje takie są aplikowane na wcześniej oczyszczoną skórę. Pozostawia się je zwykle maksymalnie na kilka–kilkanaście minut, po czym są neutralizowane innym preparatem, a na skórze rozprowadza się kosmetyki kojące.

Głównym celem peelingu jest złuszczenie warstwy rogowej. Jednak stopień ingerencji w tkanki zależy od zastosowanego preparatu. Niektóre docierają jedynie do naskórka, inne natomiast sięgają nawet do wierzchnich warstw skóry właściwej. W zależności od rodzaju zastosowanego peelingu naskórek zaczyna się wyraźnie złuszczać po kilku dniach, a wraz z nim pigment. Efektem takich zabiegów jest też spłycenie drobnych zmarszczek i stymulacja skóry do odnowy.  

Leczenie przebarwień za pomocą laserów 

Peelingi dają bardzo dobre rezultaty w postaci rozjaśnienia zmian pigmentacyjnych i wyrównania kolorytu skóry, zwłaszcza jeśli są wykonywane w seriach. Mogą jednak się nie sprawdzić w przypadku przebarwień sięgających do głębszych warstw skóry, a zwykle z takimi mamy do czynienia. Wówczas trafnym rozwiązaniem może okazać się nowoczesna laseroterapia.

Lasery generują wiązkę świetlną o różnej częstotliwości. Długość emitowanej fali wpływa na to, gdzie ona ostatecznie trafia i jak działa. W przypadku przebarwień dochodzi do pochłaniania promieniowania przez melaninę, dzięki czemu naturalna skóra bez przebarwień nie zostaje naruszona. Natomiast komórki zawierające pigment są rozgrzewane do temperatury, która doprowadza do ich zniszczenia. W efekcie zmiana barwnikowa zanika.  

Którą metodą leczenia przebarwień skóry wybrać? 

Laserowe usuwanie przebarwień obecnie uznawane jest za metodę najskuteczniejszą, ponieważ dociera najgłębiej. Niemniej jednak każdy zabieg medycyny estetycznej i kosmetologii ma pewne przeciwskazania. Ponadto niekiedy nie ma potrzeby zastosowania laserów, czy głębokich peelingów. W części przypadku sprawdza się wiele innych metod rewitalizujących i oczyszczających skórę. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak leczyć przebarwienia w Twoim przypadku, zapytaj o dostępne opcje w Klinice Miracki w Warszawie, Łodzi, Krakowie lub Katowicach. Podczas konsultacji lekarz zaproponuje Ci indywidualnie opracowany plan usuwania hiperpigmentacji.  

0